Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Prace leśne w rezerwatach podporządkowane są wymogom planów ochrony i zadań ochronnych rezerwatów. Obecnie w Polsce mamy 1512 rezerwatów przyrody (stan na 2023 r.) . W Nadleśnictwie Olsztynek zlokalizowane są 4 rezerwaty przyrody.

Rezerwat Dylewo

Powierzchnia 9.56 ha, położenie: Leśnictwo Dylewo, rok utworzenia:1970, cel: zachowanie i ochrona ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu buczyny pomorskiej położonej na obszarze Gór Dylewskich.

Rezerwat położony na południowym skłonie moreny czołowej. Jest niewielkim fragmentem większego kompleksu leśnego o powierzchni obejmującej około 2000 ha. Rezerwat jak na tak niewielką powierzchnię charakteryzuje się znaczną różnicą wzniesień wynoszącą 18 m. Teren usiany jest licznymi głazami narzutowymi, a w części środkowej znajdują się dwa małe bagienka. W rezerwacie na glebie brunatnej właściwej o podłożu gliniastym rośnie -żyzna buczyna niżowa typu pomorskiego -  las bukowy w wieku 145 lat z nieznaczną domieszką dębu, modrzewia, świerka, klonu i olszy.

Rezerwat Jezioro Francuskie

Powierzchnia 15.05 ha, położenie: Leśnictwo Góra Dylewska, rok utworzenia: 1963, cel: zachowanie i ochrona ze względów naukowych i dydaktycznych stanowiska reliktowej wierzby borówkolistnej oraz fragmentu buczyny pomorskiej o charakterystycznym dla Pojezierza Mazurskiego składzie florystycznym.

Pierwsze wzmianki o ochronie tego miejsca pochodzą z 1916 r. W rezerwacie wyróżniono trzy typy gleb: gleby brunatne wyługowane, gleby brunatne bielicowane oraz gleby torfowe torfowiska niskiego i przejściowego przyjeziorowego. Szata roślinna rezerwatu pomimo jego niedużej powierzchni jest bardzo zróżnicowana na skutek dużej zmienności ekologicznej obiektu. Sklasyfikowano tutaj cztery zespoły fitosocjologiczne: żyzną buczynę niżową typu pomorskiego -, grąd subkontynentalny, brzezina bagienna -pło mszarne. Na obszarze rezerwatu znajduje się małe śródleśne jeziorko o głębokości maksymalnej 9 m. Nazwa Jezioro Francuskie według ludowych przekazów pochodzi od dawnych wydarzeń. Ponoć w czasie kampanii napoleońskiej utopiono w nim kilku żołnierzy francuskich w zemście za dokonany gwałt. Nad brzegami zbiornika znajdowały się stanowiska reliktowej wierzby borówkolistnej - Salix myrtylloides. Jednak obecnie pomimo poszukiwań gatunek ten nie został odnaleziony. Prawie połowę rezerwatu zajmuje żyzna buczyna pomorska z drzewostanami bukowymi w wieku 130, 145, 170 lat.

Rezerwat Bagno Nadrowskie

Powierzchnia 106,32 ha, położenie: Leśnictwo Maróz, rok utworzenia: 1991, cel: zachowanie i ochrona ze względów naukowych i dydaktycznych siedlisk herpetofauny oraz licznych gatunków ptaków.

Obecnie celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie populacji żółwia błotnego oraz siedlisk stanowiących ostoje herpetofauny i ptaków wodno-błotnych. Na terenie rezerwatu znajduje się wiele naturalnych zagłębień terenu wypełnionych wodą. Są one miejscem występowania gadów związanych z tego typu siedliskami, w tym i żółwia błotnego.

Rezerwat Rzeka Drwęca

Powierzchnia całego rezerwatu wynosi 1344,87 ha, rok utworzenia 1961, cel: zachowania i ochrony ze względów naukowych i dydaktycznych środowiska wodnego i ryb w nim bytujących, a w szczególności w celu ochrony środowiska pstrąga, troci i certy.

Za rezerwat przyrody pod nazwą „Rzeka Drwęca" uznano następujące rzeki, jeziora i grunty na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego: rzekę Drwęcę oraz następujące jej dopływy: Grabiczka z jej dopływem Dylewką, Pobórska Struga, Gizela, Iławka, Elszka, Wel, Rypienica, Ruziec, jeziora przepływowe położone w powiecie ostródzkim: Ostrowin, Drwęckie oraz teren 5 m wzdłuż brzegów rzek i jezior wchodzących w skład rezerwatu.

W zasięgu Nadleśnictwa Olsztynek rezerwat zajmuje powierzchnię 94,99 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Mazurskie żółwie błotne właśnie składają jaja

Mazurskie żółwie błotne właśnie składają jaja

Rezerwat Bagno Nadrowskie w Nadleśnictwie Olsztynek to ostoja jedynego rodzimego gatunku z rzędu żółwi – żółwia błotnego. Właśnie zaczął się ważny czas dla tego gatunku. Samice podjęły bohaterską wędrówkę na miejsca lęgowe.

Jarosław Opas, inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Olsztynek kilka dni temu sfotografował samicę żółwia błotnego. Gad był oznakowany. Miał na skorupie numer 21. Olsztyneckie żółwie od 1987 roku obserwuje Krzysztof Majcher. Herpetolog każdej wiosny rozbija swój obóz by być świadkiem, kluczowego wydarzenia, jakim jest składanie jaj przez żółwice. Krzysztof Majcher znakuje badaną populację żółwi oraz monitoruje losy złożonych jaj. Majcher jest prawdziwym aniołem stróżem olsztyneckich żółwi – chroni miejsca, w których żółwie złożyły jaja przed drapieżnikami i… ludźmi. Zlokalizowane złoża zabezpiecza mechanicznie poprzez grodzenie oraz za pomocą ekologicznych repelentów zawierających odstraszający drapieżniki - zwłaszcza lisy - zapach człowieka.

Niedoświadczona dwudziestolatka

Żółw nr 21, którego sfotografował leśnik z Olsztynka to młoda, około 20-letnia niedoświadczona samica, która nieco pośpieszyła się ze złożeniem jaj – mówi Krzysztof Majcher. - Zrobiła to już 8 czerwca, jako pierwsza w tym roku.

Warto wiedzieć, że żółwice najpierw wychodzą na ląd i sprawdzają, czy piaszczyste gleby mają odpowiednią temperaturę, aby być odpowiednimi inkubatorami dla ich potomstwa. Taka wyprawa dla żółwic to niezwykle daleka, niebezpieczna i forsująca przygoda. W poszukiwaniu odpowiedniego miejsca potrafią przejść nawet 2,5 km. Herpetolog, na podstawie prowadzonych metryk osobników podejrzewa, że spotkana przez leśnika samica pochodzi z jednego z oznakowanych przez niego złóż samicy nr 7. Żartuje zatem, że czuje się trochę ojcem chrzestnym tej samicy i czeka z niecierpliwością na wnuki.Żółw błotny – to jedyny żółw, który żyje w Polsce. Ich masa na ogół nie przekracza jednak 1 kilograma. Żółw błotny to stały mieszkaniec bagien, mokradeł i zarastających jeziorek leśnych. Rzadko można go spotkać ponieważ żyje w wodzie, a na ląd wychodzi przeważnie samica, aby złożyć jaja. Jest bardzo czujny i płochliwy, świetnie pływa i nurkuje. Może przebywać pod wodą nawet godzinę. Gdy czuje się bezpiecznie wychodzi czasami na ląd i wygrzewa się w słońcu. Zjada larwy owadów, ślimaki, kijanki, małe ryby.  Na zimę zagrzebuje się w mule i śpi nawet 5 miesięcy. Jest w Polsce pod ścisłą ochroną gatunkową, ponieważ jest zagrożony wyginięciem.

Panie w wieku 50+

Żółwie to gatunek długowieczny dożywający nawet 100 lat. Zapytaliśmy Krzysztofa Majchera, ile lat mają najstarsze obserwowane żółwie. Okazało się, że pierwsze samice oznakowane w 1987 roku miały wówczas około 20 lat, więc teraz bez wątpienia są paniami w wieku 50+.

- Samica nr 1 nie widziałem od czterech lat. Natomiast samicę nr 2 obserwowałem w zeszłym roku – dodaje Krzysztof Majcher. Spodziewa się ją zobaczyć w ciągu najbliższych dni, ponieważ jako doświadczona matka powinna trafić w dziesiątkę z warunkami termicznymi na składanie jaj.

Przetrwa jeden na sto

Lokalna populacja  żółwia jest populacją specyficzną, zlokalizowaną na północnej granicy zasięgu tego gatunku, dlatego zdążyła się nieco przystosować do niekorzystnego, chłodnego klimatu. Wiele złóż hibernuje przez zimę i młode wykluwają się dopiero następnej wiosny. Mimo zimnego lata 2013 w zeszłym roku do wylęgu doszło aż w pięciu złożach. Niestety, nie przesądza to o sukcesie i przetrwaniu populacji , ponieważ do wieku dorosłego dotrwa jedynie jeden ze stu małych  żółwików. Największym zagrożeniem dla żółwi jest zmiana stosunków wodnych w ich biotopach, czyli osuszanie terenów podmokłych, zarastanie krzewami i drzewami terenów piaszczystych, presja drapieżników to zarówna na miejsca składania jaj, jak i na małe żółwie, podążające do najbliższego zbiornika wodnego oraz płoszenie samic podczas okresu składnia jaj.

Zastawka i edukacja

Co możemy zatem zrobić żeby pomóc żółwiom przetrwać? W rezerwacie Bagno Nadrowskie Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Nadleśnictwo Olsztynek wybudowali  zastawkę stabilizującą poziom wody na bagnach. Stworzyli też system oczek wodnych ułatwiających gadom przeprawę do kompleksu bagien. Na skraju rezerwatu Nadleśnictwo Olsztynek postawiło platformę do obserwacji przyrodniczych, by w ten sposób skanalizować ruch turystyczny i zapewnić spokój na lęgowiskach. Cyklicznie prowadzona jest kampania edukacyjna wśród ludzi, mieszkających przy rezerwacie.