Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Harda i Mikołaj żyją już w lesie

Harda i Mikołaj żyją już w lesie

Wadera Harda i basior Mikołaj to para wilków, która w sobotę (3 marca) wróciła do lasu. Zwierzęta doszły do zdrowia w prowadzonym przez Nadleśnictwo Olsztynek ośrodku rehabilitacji zwierząt dzikich w Napromku koło Lubawy.

Wypuszczenie wilków na wolność było skomplikowaną i czasochłonną akcją. Zwierzęta trzeba było uśpić na czas transportu, co w przypadku wadery o wdzięcznym imieniu Harda, zajęło aż dwie godziny. Młoda wilczyca pokazała tym samym, że w pełni zasłużyła na swoje imię. Harda to wadera, którą w grudniu zeszłego roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku przyprowadził na smyczy tajemniczy mężczyzna. – Przed wypuszczeniem na wolność musieliśmy mieć absolutną pewność, że nie będzie lgnąć do ludzi. Na szczęście widać, że będzie ich unikać – opowiada leśniczy Lech Serwotka z ośrodka w Napromku.

Harda wróciła do lasu w okolicach Solca Kujawskiego. Towarzyszył jej pochodzący właśnie z tej okolicy wilk Mikołaj. Basior trafił do ośrodka rehabilitacji po tym, jak potrącił go samochód. – Wypuściliśmy dwa wilki w jednym miejscu, bo liczymy, że Mikołaj pomoże przetrwać Hardej na wolności – dodaje Serwotka.

Wygląda na to, że akcja skojarzenia Hardej i Mikołaja w parę, powiodła się. Dzięki obrożom telemetrycznym wiadomo, że wilki dwie, pierwsze noce po wypuszczeniu na wolność, spędziły razem.