Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżki Przyrodnicze

Ścieżki edukacyjne umożliwiają samodzielne poznawanie lasu oraz pracy leśników. Wyznaczone w terenie trasy, barwne tablice z interesującymi informacjami oraz elementy małej architektury dają możliwość odbycia fascynujących wycieczek i miłego spędzenia czasu wśród zieleni.

Ścieżka przyrodnicza „Góra Dylewska" Na Wzgórzach Dylewskich

Ścieżka przebiega przez najciekawsze fragmenty lasów będących pod opieką Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Ze względu na szczególne walory przyrodnicze oraz malownicze ukształtowanie terenu obszar ten jest jednocześnie Parkiem Krajobrazowym. Trasa liczy niecałe 2 km długości. Spacer wyznaczonym szlakiem pozwoli Państwu zapoznać się z tajemnicami przyrody i tajnikami pracy leśników. Dodatkowo przy ścieżce znajdują się tablice edukacyjne z opisem naszych rodzimych gatunków drzew.
Na początku trasy znajduje się miejsce postoju pojazdów, na którym można zaparkować zarówno samochód osobowy jak i autokar. Nieopodal szczytu Góry Dylewskiej usytuowana jest malownicza polana stanowiąca doskonałe miejsce na piknik. Należy jednak pamiętać, że ze względu na bezpieczeństwo lasu trzeba zgłosić zamiar rozpalenia ogniska do nadleśnictwa lub leśniczego. Regulamin korzystania z obiektu znajduje się na https://olsztynek.olsztyn.lasy.gov.pl/zasady-korzystania-z-terenow-lesnych#.YzPu2kzP260


Tematyka tablic:


1.Witamy na ścieżce przyrodniczej "Góra Dylewska"
Zawiera mapę ścieżki oraz podstawowe informacje o Wzgórzach Dylewskich;
2. Nadleśnictwo Olsztynek
Zawiera podstawowe informacje dotyczące terenu Nadleśnictwa Olsztynek;
3. Uszkodzenia drzew
Pokazuje rodzaje uszkodzeń drzew , które możemy zaobserwować podczas spaceru po ścieżce;
4. Gatunki drzew leśnych
Tablica ma za zadanie pomoc w nauce rozpoznawania gatunków drzew rosnących w okolicy;
5. Mieszkańcy lasu
Tablica z rysunkami pokazującymi mieszkańców lasu;
6. Przebudowa drzewostanu
Wyjaśnia jak leśnicy poprawiają kondycję i jakość drzewostanów na gruntach porolnych;
7. Śródleśne mokradło
Omawia rolę wody w lesie i pokazuje proces sukcesji małych zbiorników wodnych;
8. Ochrona lasu
Dzięki tej tablicy można dowiedzieć się co zagraża drzewom i zobaczyć jak wyglądają „mali niszczyciele"
9. Grzyby inaczej
Przedstawia rolę martwego drewna w lesie oraz pomaga w poznaniu organizmów z nim związanych;
10. Ptaki i nietoperze w lesie
Dzięki tej tablicy dowiesz się skąd się biorą dziuple i kto w nich mieszka.
11.Następstwo pokoleń.
Odpowiada na pytania: Skąd bierze się las? Czy las się sieje czy też sadzi?
12.Rezerwat przyrody „Jezioro Francuskie"
Tablica z informacjami dotyczącymi rezerwatu.
13.Urządzenia łowieckie
Z tablicy dowiesz się jak leśnicy wraz z myśliwymi dbają o zwierzęta zamieszkujące las.
14.Drewno –ekologiczny surowiec i materiał.
Dzięki tej tablicy dowiesz się jak jest zbudowane drewno i jak je wykorzystujemy w codziennym życiu.
13.Słupek oddziałowy
Zawiera informacje jak można zorientować się w lesie.
16.Odnowienie lasu.
Przedstawia zależności miedzy rodzajem i strukturą lasu, a rodzajem gleby na jakiej rośnie.
17. Zakończenie trasy.

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Uroczysko Napromek".

Ścieżka znajduje się w sąsiedztwie leśniczówki Napromek. Zróżnicowany teren, przez który biegnie trasa pozwala na poznanie walorów przyrodniczych Wzgórz Dylewskich. Tłem ścieżki są lasy leśnictwa Napromek, w których odbywa się zrównoważona gospodarka leśna. Część tablic rozmieszczonych na trasie przybliża pracę leśników, inne pokazują różnorodność przyrodniczą rejonu Wzgórz Dylewskich. Tablice, oprócz bogatych informacji zawierają interesującą szatę graficzną, która ma za zadnie ułatwić nauczycielom samodzielne prowadzenie zajęć edukacyjnych na ścieżce, jak również umożliwić lepsze przyswajanie informacji odwiedzającym Wzgórza Dylewskie turystom. Ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze w 1994 roku obszar Wzgórz Dylewski został przekształcony w Park Krajobrazowy. Ochroną objęto obszar o powierzchni 71,5 km2 z czego ponad połowa porośnięta jest lasami. Tablice swoją tematyką obejmują zagadnienia związane z ochroną przyrody, pokazują rośliny i zwierzęta występujące w okolicy. Trasa zaczyna się i kończy przy Leśniczówce Napromek. Jest tam miejsce na ognisko, ławki, wiata oraz polna nadająca się do organizacji pikniku i zabaw na świeżym powietrzu. Przy Leśniczówce funkcjonuje również Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.
Ścieżka doskonale nadaje się do samodzielnego prowadzenia zajęć przyrodniczych przez opiekunów i nauczycieli.

Regulamin korzystania z obiektu znajduje się na https://olsztynek.olsztyn.lasy.gov.pl/zasady-korzystania-z-terenow-lesnych#.YzPu2kzP260

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Mazurskie żółwie błotne właśnie składają jaja

Mazurskie żółwie błotne właśnie składają jaja

Rezerwat Bagno Nadrowskie w Nadleśnictwie Olsztynek to ostoja jedynego rodzimego gatunku z rzędu żółwi – żółwia błotnego. Właśnie zaczął się ważny czas dla tego gatunku. Samice podjęły bohaterską wędrówkę na miejsca lęgowe.

Jarosław Opas, inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Olsztynek kilka dni temu sfotografował samicę żółwia błotnego. Gad był oznakowany. Miał na skorupie numer 21. Olsztyneckie żółwie od 1987 roku obserwuje Krzysztof Majcher. Herpetolog każdej wiosny rozbija swój obóz by być świadkiem, kluczowego wydarzenia, jakim jest składanie jaj przez żółwice. Krzysztof Majcher znakuje badaną populację żółwi oraz monitoruje losy złożonych jaj. Majcher jest prawdziwym aniołem stróżem olsztyneckich żółwi – chroni miejsca, w których żółwie złożyły jaja przed drapieżnikami i… ludźmi. Zlokalizowane złoża zabezpiecza mechanicznie poprzez grodzenie oraz za pomocą ekologicznych repelentów zawierających odstraszający drapieżniki - zwłaszcza lisy - zapach człowieka.

Niedoświadczona dwudziestolatka

Żółw nr 21, którego sfotografował leśnik z Olsztynka to młoda, około 20-letnia niedoświadczona samica, która nieco pośpieszyła się ze złożeniem jaj – mówi Krzysztof Majcher. - Zrobiła to już 8 czerwca, jako pierwsza w tym roku.

Warto wiedzieć, że żółwice najpierw wychodzą na ląd i sprawdzają, czy piaszczyste gleby mają odpowiednią temperaturę, aby być odpowiednimi inkubatorami dla ich potomstwa. Taka wyprawa dla żółwic to niezwykle daleka, niebezpieczna i forsująca przygoda. W poszukiwaniu odpowiedniego miejsca potrafią przejść nawet 2,5 km. Herpetolog, na podstawie prowadzonych metryk osobników podejrzewa, że spotkana przez leśnika samica pochodzi z jednego z oznakowanych przez niego złóż samicy nr 7. Żartuje zatem, że czuje się trochę ojcem chrzestnym tej samicy i czeka z niecierpliwością na wnuki.Żółw błotny – to jedyny żółw, który żyje w Polsce. Ich masa na ogół nie przekracza jednak 1 kilograma. Żółw błotny to stały mieszkaniec bagien, mokradeł i zarastających jeziorek leśnych. Rzadko można go spotkać ponieważ żyje w wodzie, a na ląd wychodzi przeważnie samica, aby złożyć jaja. Jest bardzo czujny i płochliwy, świetnie pływa i nurkuje. Może przebywać pod wodą nawet godzinę. Gdy czuje się bezpiecznie wychodzi czasami na ląd i wygrzewa się w słońcu. Zjada larwy owadów, ślimaki, kijanki, małe ryby.  Na zimę zagrzebuje się w mule i śpi nawet 5 miesięcy. Jest w Polsce pod ścisłą ochroną gatunkową, ponieważ jest zagrożony wyginięciem.

Panie w wieku 50+

Żółwie to gatunek długowieczny dożywający nawet 100 lat. Zapytaliśmy Krzysztofa Majchera, ile lat mają najstarsze obserwowane żółwie. Okazało się, że pierwsze samice oznakowane w 1987 roku miały wówczas około 20 lat, więc teraz bez wątpienia są paniami w wieku 50+.

- Samica nr 1 nie widziałem od czterech lat. Natomiast samicę nr 2 obserwowałem w zeszłym roku – dodaje Krzysztof Majcher. Spodziewa się ją zobaczyć w ciągu najbliższych dni, ponieważ jako doświadczona matka powinna trafić w dziesiątkę z warunkami termicznymi na składanie jaj.

Przetrwa jeden na sto

Lokalna populacja  żółwia jest populacją specyficzną, zlokalizowaną na północnej granicy zasięgu tego gatunku, dlatego zdążyła się nieco przystosować do niekorzystnego, chłodnego klimatu. Wiele złóż hibernuje przez zimę i młode wykluwają się dopiero następnej wiosny. Mimo zimnego lata 2013 w zeszłym roku do wylęgu doszło aż w pięciu złożach. Niestety, nie przesądza to o sukcesie i przetrwaniu populacji , ponieważ do wieku dorosłego dotrwa jedynie jeden ze stu małych  żółwików. Największym zagrożeniem dla żółwi jest zmiana stosunków wodnych w ich biotopach, czyli osuszanie terenów podmokłych, zarastanie krzewami i drzewami terenów piaszczystych, presja drapieżników to zarówna na miejsca składania jaj, jak i na małe żółwie, podążające do najbliższego zbiornika wodnego oraz płoszenie samic podczas okresu składnia jaj.

Zastawka i edukacja

Co możemy zatem zrobić żeby pomóc żółwiom przetrwać? W rezerwacie Bagno Nadrowskie Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Nadleśnictwo Olsztynek wybudowali  zastawkę stabilizującą poziom wody na bagnach. Stworzyli też system oczek wodnych ułatwiających gadom przeprawę do kompleksu bagien. Na skraju rezerwatu Nadleśnictwo Olsztynek postawiło platformę do obserwacji przyrodniczych, by w ten sposób skanalizować ruch turystyczny i zapewnić spokój na lęgowiskach. Cyklicznie prowadzona jest kampania edukacyjna wśród ludzi, mieszkających przy rezerwacie.