Wydawca treści Wydawca treści

ZANOCUJ W LESIE

Nadleśnictwo Olsztynek przystąpiło do programu „Zanocuj w lesie”, w ramach, którego wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni 1501 ha, przeznaczone dla miłośników bushcraftu i survivalu, gdzie bez ryzyka naruszenia ustawy o lasach, wszyscy zainteresowani mogą biwakować.

    Osoby zainteresowane taką formą wypoczynku, chcące skorzystać z możliwości pobytu w wyznaczonych obszarach leśnych muszą zapoznać i stosować się do regulaminu (do pobrania na dole strony). W granicach wyznaczonych obszarów będzie można biwakować w dowolnym miejscu w grupie do dziewięciu osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa (mile widziane jest jednak informowanie gospodarza terenu o takim zamiarze). Nocleg musi być zgłoszony, jeśli chce zanocować więcej niż dziewięć osób i/lub przez dłużej niż dwie noce. Należy pamiętać, aby po skończonym „biwakowaniu”, posprzątać po sobie. Wyznaczony przez Nadleśnictwo Olsztynek teren, to obszar bez specjalnej infrastruktury gdzie nie wyznaczono miejsc do rozpalania ognia.

Przed wyprawą do lasu zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ , sprawdź, czy obszar nie znajduje się na terenie objętym zakazem.

Należy pamiętać, że w lesie, bez względu na porę roku prowadzi się prace gospodarcze. Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.

Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu  https://czaswlas.pl/mapa

Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, w którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!

Na wyznaczonym obszarze leżą dwa koła łowieckie: KŁ "Jeleń", WKŁ „Batalion”. Terminy polowań zbiorowych dostępne na stronie nadleśnictwa.

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa. Prośbę wyślij na adres anna.burandt@olsztyn.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu.

Podaj następujące dane:

• imię i nazwisko zgłaszającego,

• telefon kontaktowy,

• mail kontaktowy,

• liczbę nocy (daty),

• liczbę osób,

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi. Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Anna Burandt, anna.burandt@olsztyn.lasy.gov.pl  tel. 660 477 118 (preferowany kontakt mailowy).

Lokalizacja wyznaczonego obszaru widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy , z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Nadleśnictwo Olsztynek przystąpiło do programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal.

 

Zapraszamy do wypełnienia ankiety.

PRZEJDŹ DO ANKIETY

Jeśli uprawiasz turystykę na obszarach leśnych lub traktujesz środowisko leśne rekreacyjnie, Twoje opinie są dla nas bardzo cenne, pozwolą nam udoskonalać ofertę turystyczną i udostępniać las z pożytkiem dla Ciebie i troską o stan leśnej przyrody. Ankieta jest całkowicie anonimowa. Dziękujemy za wypełnienie. Zachęcamy do rozpowszechniania.