Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Olsztynek położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie 5 powiatów: działdowskiego iławskiego, nidzickiego olsztyńskiego i ostródzkiego .

Nadleśnictwo Olsztynek położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie 5 powiatów: działdowskiego w gminie Działdowo, iławskiego w gminie Lubawa, nidzickiego w gminach: Kozłowo i Nidzica, olsztyńskiego: gmina Olsztynek i miasto Olsztynek, ostródzkiego w gminach: Dąbrówno, Grunwald, Ostróda. Od północy graniczy z Nadleśnictwem Miłomłyn, Stare Jabłonki i Nowe Ramuki, od południa z Nadleśnictwem Lidzbark i Nidzica, od zachodu z Nadleśnictwem Iława.


    Obszar zajmowany przez Nadleśnictwo według regionalizacji przyrodniczo-leśnej znajduje się w zasięgu dwóch krain: Krainy I Bałtyckiej w Dzielnicy Pojezierza Iławsko-Brodnickiego w mezoregionie Pojezierza Iławskiego i Garbu Lubawskiego, gdzie dominującymi utworami są gliny zwałowe oraz Krainy II Mazursko Podlaskiej w Dzielnicy i mezoregionie  Równiny Mazurskiej pokrytej utworami sandrowymi.
    Według regionalizacji fizyczno geograficznej Kondrackiego część wschodnia obrębu Olsztynek położona jest na Obszarze Europy Wschodniej, Podobszarze Niżu Wschodnioeuropejskiego, Prowincji Niżu Wschodniobałtycko-Białoruskiego, Podprowincji Pojezierzy Wschodniobałtyckich, Makroregionie Pojezierza Mazurskiego, Mezoregionie Pojezierza Olsztyńskiego, natomiast przeważająca część nadleśnictwa znajduje się na Obszarze Europy Zachodniej, Podobszarze Pozaalpejskiej Europy Środkowej, Prowincji Niżu Środkowoeuropejskiego, Podprowincji Pojezierzy Południowobałtyckich, Makroregionie Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskigo, w Mezoregionie Garbu Lubawskiego oraz niewielki fragment południowej części Nadleśnictwa w Mezoregionie Równiny Urszulewskiej.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wypis ze szpitala, a potem prosto do lasu

Wypis ze szpitala, a potem prosto do lasu

Z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku w ostatnich dnach wyszło, wyleciało i wyskakało spore stado pacjentów. Wśród nich był borsuk, zając, dziki oraz myszołowy.

Zwierzęta, które trafiają do naszego ośrodka mają zapewnioną profesjonalną opiekę. Także weterynaryjną. Kiedy tylko nadają się do wypuszczenia na wolność natychmiast to robimy – zapewnia Dariusz Krzyżanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek, które w Napromku koło Lubawy prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. 30 lipca z tego leśnego „szpitala" na łono natury powróciło kilka zwierząt. Wśród nich był zając o imieniu Uszaty, który do Napromka trafił wiosną tego roku. Do lasu wrócił także borsuk, którego przed śmiercią uratowali leśnicy z Nadleśnictwa Bartoszyce. Kilka tygodni temu znaleźli go przy zwłokach matki, która została przejechana przez samochód. Młody borsuk trafił do ośrodka Nadleśnictwa Olsztynek, gdzie nabrał sił i podrósł na tyle, by mógł sobie poradzić bez pomocy ludzi. – Nie ukrywam, że to naprawdę wspaniałe uczucie móc przywrócić tym zwierzętom wolność – mówi Lech Serwotka, leśniczy Leśnictwa Napromek.