Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Olsztynek położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie 5 powiatów: działdowskiego iławskiego, nidzickiego olsztyńskiego i ostródzkiego .

Nadleśnictwo Olsztynek położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie 5 powiatów: działdowskiego w gminie Działdowo, iławskiego w gminie Lubawa, nidzickiego w gminach: Kozłowo i Nidzica, olsztyńskiego: gmina Olsztynek i miasto Olsztynek, ostródzkiego w gminach: Dąbrówno, Grunwald, Ostróda. Od północy graniczy z Nadleśnictwem Miłomłyn, Stare Jabłonki i Nowe Ramuki, od południa z Nadleśnictwem Lidzbark i Nidzica, od zachodu z Nadleśnictwem Iława.


    Obszar zajmowany przez Nadleśnictwo według regionalizacji przyrodniczo-leśnej znajduje się w zasięgu dwóch krain: Krainy I Bałtyckiej w Dzielnicy Pojezierza Iławsko-Brodnickiego w mezoregionie Pojezierza Iławskiego i Garbu Lubawskiego, gdzie dominującymi utworami są gliny zwałowe oraz Krainy II Mazursko Podlaskiej w Dzielnicy i mezoregionie  Równiny Mazurskiej pokrytej utworami sandrowymi.
    Według regionalizacji fizyczno geograficznej Kondrackiego część wschodnia obrębu Olsztynek położona jest na Obszarze Europy Wschodniej, Podobszarze Niżu Wschodnioeuropejskiego, Prowincji Niżu Wschodniobałtycko-Białoruskiego, Podprowincji Pojezierzy Wschodniobałtyckich, Makroregionie Pojezierza Mazurskiego, Mezoregionie Pojezierza Olsztyńskiego, natomiast przeważająca część nadleśnictwa znajduje się na Obszarze Europy Zachodniej, Podobszarze Pozaalpejskiej Europy Środkowej, Prowincji Niżu Środkowoeuropejskiego, Podprowincji Pojezierzy Południowobałtyckich, Makroregionie Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskigo, w Mezoregionie Garbu Lubawskiego oraz niewielki fragment południowej części Nadleśnictwa w Mezoregionie Równiny Urszulewskiej.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

O wodzie w Lany Poniedziałek

O wodzie w Lany Poniedziałek

Dziennikarze z olsztyńskiego oddziału Telewizji Polskiej odwiedzili Nadleśnictwo Olsztynek, żeby dowiedzieć się dlaczego woda, jest tak ważna dla lasu.

W wiosenno-przedświątecznej krzątaninie leśnicy przeżyli nieco telewizyjnej tremy. Wspólnie z ekipą TVP Olsztyn przygotowywaliśmy materiał do świątecznych wiadomości. Leśniczy Waldemar Burandt wyjaśniał dlaczego powstał pomysł realizacji projektu małej retencji i pokazywał jak pięknie zbiornik wybudowany ludzką ręką, po dwóch sezonach wegetacyjnych, wtapia się w krajobraz, zwiększając bioróżnorodność. My byliśmy mocno stremowani, natomiast przyroda ani trochę. Orliki jak tylko zauważyły biały wóz telewizyjny, dały aktorski popis szybowania, kaczki krzyżówki zakomunikowały, że wkrótce wypróbują nowe mieszkania w postaci wiklinowych koszy. Jedynie żaba potrzebowała drobnej zachęty do występu. Magicznie wypadły wiosenne ujęcia źródeł Drwęcy, która na całej długości objęta jest ochroną rezerwatową. Zapraszamy do oglądania informacji w TVP Olsztyn w poniedziałkowe popołudnie.