Wydawca treści
Położenie
Nadleśnictwo Olsztynek położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie 5 powiatów: działdowskiego iławskiego, nidzickiego olsztyńskiego i ostródzkiego .
Nadleśnictwo Olsztynek położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie 5 powiatów: działdowskiego w gminie Działdowo, iławskiego w gminie Lubawa, nidzickiego w gminach: Kozłowo i Nidzica, olsztyńskiego: gmina Olsztynek i miasto Olsztynek, ostródzkiego w gminach: Dąbrówno, Grunwald, Ostróda. Od północy graniczy z Nadleśnictwem Miłomłyn, Stare Jabłonki i Nowe Ramuki, od południa z Nadleśnictwem Lidzbark i Nidzica, od zachodu z Nadleśnictwem Iława.
Obszar zajmowany przez Nadleśnictwo według regionalizacji przyrodniczo-leśnej znajduje się w zasięgu dwóch krain: Krainy I Bałtyckiej w Dzielnicy Pojezierza Iławsko-Brodnickiego w mezoregionie Pojezierza Iławskiego i Garbu Lubawskiego, gdzie dominującymi utworami są gliny zwałowe oraz Krainy II Mazursko Podlaskiej w Dzielnicy i mezoregionie Równiny Mazurskiej pokrytej utworami sandrowymi.
Według regionalizacji fizyczno geograficznej Kondrackiego część wschodnia obrębu Olsztynek położona jest na Obszarze Europy Wschodniej, Podobszarze Niżu Wschodnioeuropejskiego, Prowincji Niżu Wschodniobałtycko-Białoruskiego, Podprowincji Pojezierzy Wschodniobałtyckich, Makroregionie Pojezierza Mazurskiego, Mezoregionie Pojezierza Olsztyńskiego, natomiast przeważająca część nadleśnictwa znajduje się na Obszarze Europy Zachodniej, Podobszarze Pozaalpejskiej Europy Środkowej, Prowincji Niżu Środkowoeuropejskiego, Podprowincji Pojezierzy Południowobałtyckich, Makroregionie Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskigo, w Mezoregionie Garbu Lubawskiego oraz niewielki fragment południowej części Nadleśnictwa w Mezoregionie Równiny Urszulewskiej.
Najnowsze aktualności
Nowe oblicze polany na Dylewskiej Górze.
Nowe oblicze polany na Dylewskiej Górze.
Ścieżka przyrodnicza pn. Dylewska Góra prowadzi przez najładniejszą część Wzgórz Dylewskich. Inauguracja nowego obiektu na trasie ścieżki odbyła się podczas narady terenowej leśniczych dn. 24-ego października.
Ścieżka przyrodnicza pn. Dylewska Góra prowadzi przez najładniejszą część Wzgórz Dylewskich. Rozpoczyna się u podnóża Dylewskiej Góry, prowadzi do rezerwatu Jezioro Francuskie a następnie zatacza pętlę i prowadzi z powrotem na polanę na Górze Dylewskiej gdzie znajduje się zielona klasa, bezpieczne miejsce na ognisko oraz punkt rekreacyjny. Trasa liczy niecałe 2 km długości. Spacer wyznaczonym szlakiem pozwoli Państwu zapoznać się z tajemnicami przyrody oraz tajnikami pracy leśników.
Jest to jedna z pierwszych ścieżek dydaktycznych przygotowanych przez leśników. Pierwsza odsłona tej ścieżki została stworzona przez Nadleśnictwo Olsztynek na początku lat 90-tych, kiedy to wyznaczono tę przyjazną i urozmaiconą trasę oraz zamontowano tablice wyjaśniające podstawowe procesy zachodzące w lesie oraz opisy wyjaśniające pracę leśników. Od tego czasu ścieżka była sukcesywnie odnawiana i modyfikowana. Zachowała jedna swój pierwotny rdzeń. Obecnie wyposażona jest w barwne tablice z zabawnymi rysunkami, które ułatwią odbiór przekazywanych treści. Tej jesieni dzięki wsparciu WFOŚiGW w Olsztynie zrealizowano zadanie pn. Modernizacja Ścieżki Góra Dylewska. Działania leśników polegały na gruntownej rewitalizacji polany u podnóża Dylewskiej Góry. Powstało nowe, bezpieczniejsze miejsce na Ognisko oraz drewniane urządzenia zachęcającej do aktywności sportowej na świeżym powietrzu oraz trenowania w lesie a także do zabaw ruchowych dla dzieci i młodzieży. Chętni mogą skorzystać z belek do przeskoków, drabinek, równoważni, stepperów oraz ławeczki do ćwiczeń. Polana wzbogaciła się również o dwie nowe, interaktywne tablice. Pierwsza z tablic uświadamia, jak długo w lesie rozkładają się pozostawiane przez ludzi śmieci, a druga ułatwia rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew okalających polane. Najmłodsi będą mieli szansę zjeść kiełbaskę przy stoliku w kształcie muchomora siedząc na drewnianych mini stołeczkach imitujących podgrzybki. Inauguracja nowego obiektu odbyła się podczas narady terenowej leśniczych dn. 24-ego października. W naradzie wzięli udział również zaproszeni goście z Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich i Pojezierza Iławskiego, Stowarzyszenia Miłośników Wzgórz Dylewskich, Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek, sołtysów i nauczycieli.