Wydawca treści
Położenie
Nadleśnictwo Olsztynek położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie 5 powiatów: działdowskiego iławskiego, nidzickiego olsztyńskiego i ostródzkiego .
Nadleśnictwo Olsztynek położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie 5 powiatów: działdowskiego w gminie Działdowo, iławskiego w gminie Lubawa, nidzickiego w gminach: Kozłowo i Nidzica, olsztyńskiego: gmina Olsztynek i miasto Olsztynek, ostródzkiego w gminach: Dąbrówno, Grunwald, Ostróda. Od północy graniczy z Nadleśnictwem Miłomłyn, Stare Jabłonki i Nowe Ramuki, od południa z Nadleśnictwem Lidzbark i Nidzica, od zachodu z Nadleśnictwem Iława.
Obszar zajmowany przez Nadleśnictwo według regionalizacji przyrodniczo-leśnej znajduje się w zasięgu dwóch krain: Krainy I Bałtyckiej w Dzielnicy Pojezierza Iławsko-Brodnickiego w mezoregionie Pojezierza Iławskiego i Garbu Lubawskiego, gdzie dominującymi utworami są gliny zwałowe oraz Krainy II Mazursko Podlaskiej w Dzielnicy i mezoregionie Równiny Mazurskiej pokrytej utworami sandrowymi.
Według regionalizacji fizyczno geograficznej Kondrackiego część wschodnia obrębu Olsztynek położona jest na Obszarze Europy Wschodniej, Podobszarze Niżu Wschodnioeuropejskiego, Prowincji Niżu Wschodniobałtycko-Białoruskiego, Podprowincji Pojezierzy Wschodniobałtyckich, Makroregionie Pojezierza Mazurskiego, Mezoregionie Pojezierza Olsztyńskiego, natomiast przeważająca część nadleśnictwa znajduje się na Obszarze Europy Zachodniej, Podobszarze Pozaalpejskiej Europy Środkowej, Prowincji Niżu Środkowoeuropejskiego, Podprowincji Pojezierzy Południowobałtyckich, Makroregionie Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskigo, w Mezoregionie Garbu Lubawskiego oraz niewielki fragment południowej części Nadleśnictwa w Mezoregionie Równiny Urszulewskiej.
Najnowsze aktualności
„Las w Szkatułce” na Europejskim Kongresie Edukatorów
„Las w Szkatułce” na Europejskim Kongresie Edukatorów
Edukacja leśna to coś więcej niż nauczanie o lesie. O tym, jak ją prowadzić w duchu zrównoważonego rozwoju, rozmawiali w Łagowie koło Świebodzina edukatorzy, leśnicy, pedagodzy i naukowcy z całej Europy. Od 10 do 12 września trwał tam 9. Europejski Kongres Edukatorów Leśnych.
Kongres zorganizowały: Centrum Informacyjne LP, Dyrekcja Generalna LP, Stowarzyszenie Edukatorów Leśnych oraz unijna podgrupa Forest Communicators Network. Patronatem objął go dyrektor generalny LP oraz minister środowiska.
Mobilny Punkt edukacji Leśnej „Las w Szkatułce" ze swoją połączona załogą z Nadleśnictwa Olsztynek oraz Nadleśnictwa Iława, doskonale się wpisał w hasło przewodnie Kongresu: Edukacja leśna to coś więcej niż nauczanie o lesie.
Mogliśmy zaprezentować innowacyjny sposób prowadzenia edukacji, jak również powiedzieć o wartościach dodatkowych, wynikających z tego rodzaju pracy czyli współpracy pomiędzy leśnikami oraz wzajemnym inspirowaniu się do stwarzania nowych projektów edukacyjnych.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 120 osób z Polski, Niemiec, Słowacji, Czech, Finlandii, Norwegii, Szwajcarii, Szkocji, Włoch, Grecji i innych krajów, a także Mariusz Turczyk, dyrektor Centrum Informacyjnego LP, Leszek Banach, dyrektor RDLP w Zielonej Górze, i Jarosław Guzowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Świebodzin.
Zaszczytem dla nas było zaprezentowanie projektu „Las w szkatułce" na tak szerokim, międzynarodowym forum. Zeilinger Georg z Austrii zauważył, że „Las w szkatułce" to doskonały sposób na udostępnianie lasu osobom starszym oraz z ograniczeniami fizycznymi i socjalnymi na przybliżenie środowiska lasu oraz wywołanie pozytywnych emocji związanych z lasem. Dziękujemy również za ciepłe słowa pod naszym adresem Zastępcy Dyrektora Generalnemu ds. Strategii, Organizacji i Rozwoju Wiesławowi Krzewinie.
Dziękujemy również Stowarzyszeniu Edukatorów Leśnych za dostrzeżenia projektu „Las w Szkatułce" i zaproszenie do pokazania go na forum międzynarodowym jako innowacyjnej inicjatywy pracowników Lasów Państwowych.