Wydawca treści
Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Napromek
Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Napromku prowadzony przez Nadleśnictwo Olsztynek znajduje się w Gminie Lubawa, Napromek 16. Trafiają do niego zwierzęta ranne lub chore. Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji ssaków, ale przyjmuje również ptaki.
Nasz ośrodek działa od 2001 roku i posiada wszystkie niezbędne zezwolenia Ministra Środowiska i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jest pod stałą opieką weterynaryjną. Doświadczenie i zaangażowanie lekarzy weterynarii zwiększa szansę zwierząt na przeżycie i powrót do natury.
Funkcjonowanie Ośrodka polega na przyjmowaniu zwierząt wymagających pomocy, udzieleniu im opieki weterynaryjnej, przetrzymywaniu ich do uzyskania pełnej samodzielności, a na koniec wypuszczeniu do środowiska naturalnego.
Najczęstszymi pacjentami ośrodka są sarny, myszołowy, bociany, puszczyki, dziki oraz jeże.
Profesjonalne wyposażenie ośrodka zapewnia najlepsze warunki rehabilitacji zwierzęcym pacjentom. Na terenie ośrodka znajdują się woliery dla ptaków i mniejszych ssaków, zagroda dla ptactwa wodnego o dodatkowej funkcji adaptacyjnej dla ssaków, zagrody dla dzików i jeleniowatych. W roku 2016 została wybudowana duża zagroda do rehabilitacji wilków.
Nadleśnictwo Olsztynek informuje, że przyjmuje tylko ssaki i ptaki przywiezione do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku. Nasi pracownicy nie jeżdżą po zwierzęta.
Opiekunem Ośrodka jest Pan Lech Serwotka tel. 89 645 82 41, tel. kom. 660 477 113.
Najczęściej trafiają do nas młode ptaki, ssaki (zwłaszcza sarny i zające) dlatego poniżej przedstawiamy dwie infografiki wyjaśniające jak należy postępować z podlotami i oseskami.
Najnowsze aktualności
Uszaty wraca do lasu
Uszaty wraca do lasu
W Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Napromku tuż przed Wielkanocą pojawił się wychowany w domu małej dziewczynki zając.
Karolina z Rybna ma dopiero 8 lata a już wie jak trudno być mamą. Zeszłej jesieni podczas koszenia trawy znalazła osieroconego zajączka. Przez 6 zimowych miesięcy była dla niego mamą. Nauczyła go jeść i pić. Mimo tak młodego wieku jest bardzo odpowiedzialna dziewczynką i wie, że dzikie zwierzęta najlepiej czują się w lesie. Wiosną postanowiła pożegnać się z wykarmionym strzykawką Uszatym, bo takie imię otrzymał jej wychowanek. Zając trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku, gdzie obecnie przechodzi adaptację i przyzwyczaja się do życia w lesie.
Uwaga: Pamiętajmy, że zwierzęce maluchy większość czasu spędzają z dala od matek. Matki oddalają się od potomstwa ,żeby nie przyciągać uwagi drapieżników. Młode zające karmione są mlekiem matki raz na dobę pod osłoną nocy