Wydawca treści
Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Napromek
Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Napromku prowadzony przez Nadleśnictwo Olsztynek znajduje się w Gminie Lubawa, Napromek 16. Trafiają do niego zwierzęta ranne lub chore. Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji ssaków, ale przyjmuje również ptaki.
Nasz ośrodek działa od 2001 roku i posiada wszystkie niezbędne zezwolenia Ministra Środowiska i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jest pod stałą opieką weterynaryjną. Doświadczenie i zaangażowanie lekarzy weterynarii zwiększa szansę zwierząt na przeżycie i powrót do natury.
Funkcjonowanie Ośrodka polega na przyjmowaniu zwierząt wymagających pomocy, udzieleniu im opieki weterynaryjnej, przetrzymywaniu ich do uzyskania pełnej samodzielności, a na koniec wypuszczeniu do środowiska naturalnego.
Najczęstszymi pacjentami ośrodka są sarny, myszołowy, bociany, puszczyki, dziki oraz jeże.
Profesjonalne wyposażenie ośrodka zapewnia najlepsze warunki rehabilitacji zwierzęcym pacjentom. Na terenie ośrodka znajdują się woliery dla ptaków i mniejszych ssaków, zagroda dla ptactwa wodnego o dodatkowej funkcji adaptacyjnej dla ssaków, zagrody dla dzików i jeleniowatych. W roku 2016 została wybudowana duża zagroda do rehabilitacji wilków.
Nadleśnictwo Olsztynek informuje, że przyjmuje tylko ssaki i ptaki przywiezione do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku. Nasi pracownicy nie jeżdżą po zwierzęta.
Opiekunem Ośrodka jest Pan Lech Serwotka tel. 89 645 82 41, tel. kom. 660 477 113.
Najczęściej trafiają do nas młode ptaki, ssaki (zwłaszcza sarny i zające) dlatego poniżej przedstawiamy dwie infografiki wyjaśniające jak należy postępować z podlotami i oseskami.
Najnowsze aktualności
Pamiętamy o przeszłości
Pamiętamy o przeszłości
Dawne cmentarze mazurskie przypominają nam o historii mieszkańców regionu. Nieopodal wsi Zajączki w gminie Ostróda w cieniu buków i świerków kryje się niewielki cmentarz. Zajmuje on powierzchnię 2200 m2 i położony jest na gruntach Lasów Państwowych.
Tej jesieni Leśniczy leśnictwa Góra Dylewska we współpracy z mieszkańcami okolicznych wsi przeprowadził akcję uporządkowania cmentarza. Oprócz zgrabienia liści i uporządkowania starych mogił wspólnymi siłami odnowiona dach kaplicy cmentarnej. Co ważne usunięto też te drzewa, które zagrażały bezpieczeństwu odwiedzających cmentarz ludzi.
Na cmentarzu spoczywają mieszkańcy wsi wyznania ewangelicko-augburskiego. Centralną część cmentarza stanowi kaplica grobowa rodziny Kramerów dawnych właścicieli majątku z mottem wypisanym gotykiem „Błogosławieni umarli, którzy w Panu umierają" Do budowy kaplicy użyto miejscowego kamienia w który obfituje okolica. Cmentarz założono w drugiej połowie XIX w. do dzisiaj zachowało się kilkadziesiąt oryginalnych pomników nagrobnych rdzennych mieszkańców wsi. Jest to jeden z nielicznych na tym terenie zachowanych w tak dobrym stanie z czytelnym układem przestrzennym i dominująca kaplicą grobową właścicieli majątku oraz układem mogli. Z tego powodu cmentarz posiada duże wartości historyczne oraz kulturowe. do dnia dzisiejszego zdarzają się na nim pochówki dawnych mieszkańców, którzy zmuszeni do emigracji mieli ostatnią wolę być pochowani na ojczystej ziemi.
„Błogosławieni umarli, którzy w Panu umierają"
Aby uczcić pamięć dawnych mieszkańców przy okazji uroczystej narady terenowej leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek wraz z zaproszonymi na naradę gośćmi zapalili na każdej z mogił znicze i oddali się chwili zadumy…