Wydawca treści
Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Napromek
Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Napromku prowadzony przez Nadleśnictwo Olsztynek znajduje się w Gminie Lubawa, Napromek 16. Trafiają do niego zwierzęta ranne lub chore. Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji ssaków, ale przyjmuje również ptaki.
Nasz ośrodek działa od 2001 roku i posiada wszystkie niezbędne zezwolenia Ministra Środowiska i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jest pod stałą opieką weterynaryjną. Doświadczenie i zaangażowanie lekarzy weterynarii zwiększa szansę zwierząt na przeżycie i powrót do natury.
Funkcjonowanie Ośrodka polega na przyjmowaniu zwierząt wymagających pomocy, udzieleniu im opieki weterynaryjnej, przetrzymywaniu ich do uzyskania pełnej samodzielności, a na koniec wypuszczeniu do środowiska naturalnego.
Najczęstszymi pacjentami ośrodka są sarny, myszołowy, bociany, puszczyki, dziki oraz jeże.
Profesjonalne wyposażenie ośrodka zapewnia najlepsze warunki rehabilitacji zwierzęcym pacjentom. Na terenie ośrodka znajdują się woliery dla ptaków i mniejszych ssaków, zagroda dla ptactwa wodnego o dodatkowej funkcji adaptacyjnej dla ssaków, zagrody dla dzików i jeleniowatych. W roku 2016 została wybudowana duża zagroda do rehabilitacji wilków.
Nadleśnictwo Olsztynek informuje, że przyjmuje tylko ssaki i ptaki przywiezione do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku. Nasi pracownicy nie jeżdżą po zwierzęta.
Opiekunem Ośrodka jest Pan Lech Serwotka tel. 89 645 82 41, tel. kom. 660 477 113.
Najczęściej trafiają do nas młode ptaki, ssaki (zwłaszcza sarny i zające) dlatego poniżej przedstawiamy dwie infografiki wyjaśniające jak należy postępować z podlotami i oseskami.
Najnowsze aktualności
Las w Szkatułce odwiedza Biesal
Las w Szkatułce odwiedza Biesal
Dzieciaki z Biesala dowiedziały się dlaczego dziki zażywają kąpieli błotnych i w jaki sposób leśnicy naśladują bobry.
Mieszkańcy malowniczej wsi Biesal doskonale wiedzą jak bogate przyrodniczo są ekosystemy podmokłe, ponieważ mokradła mają „przez miedzę". Nauczyciele tej niewielkiej szkoły, wykorzystując lokalne walory prowadzą intersujące zajęcia przyrodnicze a część dzieci działa w szkolnym kole ornitologicznym.
Spotkanie z leśnikiem było okazją do rozmów z ekspertem, zweryfikowania własnych obserwacji, pogłębienia wiedzy. Dzięki mobilnemu punktowi edukacyjnemu dzieciaki dowiedziały się, iż pomimo tego, że wszystkie rośliny potrzebują wody do życia, to niektóre z nich muszą mieć jej mniej a inne więcej. Rozmawialiśmy też o tym, że przyroda się nieustnie zmienia. Niektóre ze zmian środowiska trwają tysiące lat, dlatego nie zauważmy jak wiele zbiorników wodnych znika z naszego krajobrazu. Chłopcy byli zafascynowani faktem ,że przy pomocy koparek leśnicy zbudowali nowe, śródleśne jeziorka, które już po dwóch latach stały się domem dla kaczek i żab. Natomiast maluchy z oddziału przedszkolnego nauczyły się co robią zwierzęta, żeby szybciej pływać. Wszyscy wychodzili ze "Szkatułki" z żalem, że lekcja trwała tak krótko, a niektórzy odwiedzili nas dodatkowo podczas długiej przerwy. Dziękujemy Nauczycielom za doskonałą organizację i przemiłą atmosferę.