Wydawca treści Wydawca treści

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Napromek

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Napromku prowadzony przez Nadleśnictwo Olsztynek znajduje się w Gminie Lubawa, Napromek 16. Trafiają do niego zwierzęta ranne lub chore. Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji ssaków, ale przyjmuje również ptaki.

Nasz ośrodek działa od 2001 roku i posiada wszystkie niezbędne zezwolenia Ministra Środowiska i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jest pod stałą opieką weterynaryjną. Doświadczenie i zaangażowanie lekarzy weterynarii zwiększa szansę zwierząt na przeżycie i powrót do natury.

Funkcjonowanie Ośrodka polega na przyjmowaniu zwierząt wymagających pomocy, udzieleniu im opieki weterynaryjnej, przetrzymywaniu ich do uzyskania pełnej samodzielności, a na koniec wypuszczeniu do środowiska naturalnego.
Najczęstszymi pacjentami ośrodka są sarny, myszołowy, bociany,  puszczyki, dziki oraz jeże.
Profesjonalne wyposażenie ośrodka zapewnia najlepsze warunki rehabilitacji zwierzęcym pacjentom. Na terenie ośrodka znajdują się woliery dla ptaków i mniejszych ssaków, zagroda dla ptactwa wodnego o dodatkowej funkcji adaptacyjnej dla ssaków, zagrody dla dzików i jeleniowatych. W roku 2016 została wybudowana duża zagroda do rehabilitacji wilków.

Nadleśnictwo Olsztynek informuje, że przyjmuje tylko ssaki i ptaki przywiezione do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku. Nasi pracownicy nie jeżdżą po zwierzęta.

Opiekunem Ośrodka jest Pan Lech Serwotka tel. 89 645 82 41, tel. kom. 660 477 113.

Najczęściej trafiają do nas młode ptaki, ssaki (zwłaszcza sarny i zające) dlatego poniżej przedstawiamy dwie infografiki wyjaśniające jak należy postępować z podlotami i oseskami.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dzieci w ogrodach kancelarii premiera

Dzieci w ogrodach kancelarii premiera

Ogrody Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie na jeden dzień przejęły we władanie dzieci. Po raz drugi z okazji swojego święta najmłodsi byli gośćmi premiera. Wśród atrakcji przygotowanych przez pracowników kancelarii i urzędników ministerstw nie zabrakło stoisk Lasów Państwowych

Od samego rana przed bramą do ogrodów ustawiała się kolejka podekscytowanych dzieci i ich rodziców. Punktualnie o godzinie 10 premier Donald Tusk otworzył bramę i zaprosił do środka swoich gości, na których czekał olbrzymi biało-czerwony tort przygotowany specjalnie z okazji 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów. Tegoroczna impreza odbyła się bowiem pod hasłem: „Nie ma wolności bez radości!".

Lasy Państwowe w tym roku reprezentowane były przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek oraz z nadleśnictw Strzałowo, Mrągowo i Spychowo, tworzących Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Mazurskie

Mazurscy leśnicy przygotowali dla dzieci konkurs sprawdzający ich wiedzę przyrodniczą. Okazała się ona imponująca. Najmłodsi znali odpowiedzi na pytania dotyczące między innymi gatunków chronionych.Jesteście niesamowici – chwalił dzieci prowadzący konkurs Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo. – Myślę, że nawet niektórzy studenci leśnictwa nie poradziliby sobie w tym konkursie.

Nadleśnictwo Olsztynek zaprezentowało„Las w szkatułce", czyli ekspozycję wyjaśniającą rolę wody w lesie.

Leśnicy i ich goście mieli w tym roku wyjątkowe szczęście. Leśne stoiska usytuowane były w sąsiedztwie sektora Ministerstwa Sportu. Dlatego wśród gości leśników znalazło się wielu sportowców, m.in. Piotr Gruszka, siatkarz i wielokrotny reprezentant Polski. Nie wiedziałem, że na Mazurach jest tak mało wody mówił Piotr Gruszka po rozmowie z Justyną Haładaj zajmującą się w Nadleśnictwie Olsztynek edukacją. – To ważne, żeby o tym mówić – dodał. Na swoich stoiskach sportowcy zdradzali tajniki gry w siatkówkę, piłkę ręczną, czy koszykówkę. Wielu mogło zdobyć zdjęcie i autograf swoich sportowych idoli, w tym Krzysztofa Hołowczyca.

Niespodzianki dla gości przygotowali również przedstawiciele służb mundurowych – policjanci, funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej i Straży Granicznej. Każdy mógł z bliska przyjrzeć się tajnikom ich pracy, zobaczyć wnętrze radiowozu czy poznać pracę specjalnie wyszkolonych psów.