Wydawca treści
Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Napromek
Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Napromku prowadzony przez Nadleśnictwo Olsztynek znajduje się w Gminie Lubawa, Napromek 16. Trafiają do niego zwierzęta ranne lub chore. Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji ssaków, ale przyjmuje również ptaki.
Nasz ośrodek działa od 2001 roku i posiada wszystkie niezbędne zezwolenia Ministra Środowiska i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jest pod stałą opieką weterynaryjną. Doświadczenie i zaangażowanie lekarzy weterynarii zwiększa szansę zwierząt na przeżycie i powrót do natury.
Funkcjonowanie Ośrodka polega na przyjmowaniu zwierząt wymagających pomocy, udzieleniu im opieki weterynaryjnej, przetrzymywaniu ich do uzyskania pełnej samodzielności, a na koniec wypuszczeniu do środowiska naturalnego.
Najczęstszymi pacjentami ośrodka są sarny, myszołowy, bociany, puszczyki, dziki oraz jeże.
Profesjonalne wyposażenie ośrodka zapewnia najlepsze warunki rehabilitacji zwierzęcym pacjentom. Na terenie ośrodka znajdują się woliery dla ptaków i mniejszych ssaków, zagroda dla ptactwa wodnego o dodatkowej funkcji adaptacyjnej dla ssaków, zagrody dla dzików i jeleniowatych. W roku 2016 została wybudowana duża zagroda do rehabilitacji wilków.
Nadleśnictwo Olsztynek informuje, że przyjmuje tylko ssaki i ptaki przywiezione do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku. Nasi pracownicy nie jeżdżą po zwierzęta.
Opiekunem Ośrodka jest Pan Lech Serwotka tel. 89 645 82 41, tel. kom. 660 477 113.
Najczęściej trafiają do nas młode ptaki, ssaki (zwłaszcza sarny i zające) dlatego poniżej przedstawiamy dwie infografiki wyjaśniające jak należy postępować z podlotami i oseskami.
Najnowsze aktualności
Biegi z mapą w dłoni
Biegi z mapą w dłoni
„Biegaj z nami, 90 lat o las już dbamy” to tegoroczne hasło cyklicznych biegów na orientację organizowanych przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek
Tegoroczne spotkanie przebiegało w zasadzie zgodnie z założonym programem. Nie przewidzieliśmy opadów deszczu. Na szczęście był to deszcz niewielki. W biegu na orientację wystartowało 109 osób. Trasy były dość trudne, ale to okazało się dopiero po powrocie zawodników z lasu. Jedenastu z nich pokonało trasę z czasem poniżej jednej godziny. Sporej grupie nie udało się zaliczyć wszystkich punktów kontrolnych.
Konkurs przybliżający pracę leśników zainteresował wiele osób. Obrazował specyfikę zawodu leśnika i znaczenie leśnictwa w gospodarce narodowej. Edukacyjną rolę pełnił punkt edukacji przyrodniczej „Las w Szkatułce" ze swoją nową ekspozycją pt. Woda w Lesie
Na czym polega dbałość leśników o las, tego można było dowiedzieć się podczas spaceru po Uroczysku Kołatek. Zapraszamy do fotogalerii.