Wydawca treści
Organizacja Nadleśnictwa
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny i Leśnego Ośrodka Nasiennego. Podczas nieobecności Nadleśniczego pełni jego obowiązki.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwa mają obsadę dwuosobową składającą się z leśniczego i podleśniczego. Leśnictwem kieruje leśniczy. Podleśniczy zastępuje leśniczego podczas jego nieobecności w pracy. W skład Nadleśnictwa Olsztynek wchodzi 11 leśnictw oraz Gospodarstwo Szkółkarskie.
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez Inżyniera nadzdzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.
Stanowisko do spraw ochrony informacji niejawnych także podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, obrony cywilnej, kancelarii tajnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej.
Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.
Stanowisko do spraw edukacji i promocji Do zadań pracownika należą: prowadzenie zajęć edukacyjnych, kontakt z mediami, prowadzenie witryny internetowej nadleśnictwa, Biuletynu Informacji Publicznej.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
Najnowsze aktualności
Las w Szkatułce odwiedza Biesal
Las w Szkatułce odwiedza Biesal
Dzieciaki z Biesala dowiedziały się dlaczego dziki zażywają kąpieli błotnych i w jaki sposób leśnicy naśladują bobry.
Mieszkańcy malowniczej wsi Biesal doskonale wiedzą jak bogate przyrodniczo są ekosystemy podmokłe, ponieważ mokradła mają „przez miedzę". Nauczyciele tej niewielkiej szkoły, wykorzystując lokalne walory prowadzą intersujące zajęcia przyrodnicze a część dzieci działa w szkolnym kole ornitologicznym.
Spotkanie z leśnikiem było okazją do rozmów z ekspertem, zweryfikowania własnych obserwacji, pogłębienia wiedzy. Dzięki mobilnemu punktowi edukacyjnemu dzieciaki dowiedziały się, iż pomimo tego, że wszystkie rośliny potrzebują wody do życia, to niektóre z nich muszą mieć jej mniej a inne więcej. Rozmawialiśmy też o tym, że przyroda się nieustnie zmienia. Niektóre ze zmian środowiska trwają tysiące lat, dlatego nie zauważmy jak wiele zbiorników wodnych znika z naszego krajobrazu. Chłopcy byli zafascynowani faktem ,że przy pomocy koparek leśnicy zbudowali nowe, śródleśne jeziorka, które już po dwóch latach stały się domem dla kaczek i żab. Natomiast maluchy z oddziału przedszkolnego nauczyły się co robią zwierzęta, żeby szybciej pływać. Wszyscy wychodzili ze "Szkatułki" z żalem, że lekcja trwała tak krótko, a niektórzy odwiedzili nas dodatkowo podczas długiej przerwy. Dziękujemy Nauczycielom za doskonałą organizację i przemiłą atmosferę.