Wydawca treści
Użytkowanie Lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Najnowsze aktualności
Rajd Rowerowy Gminy Ostróda
Rajd Rowerowy Gminy Ostróda
Już po raz 14-sty na Górze Dylewskiej 24 maja odbył się finał Rajdu Rowerowego organizowanego przez Gminę Ostróda. W rajdzie wzięło udział aż 600-set rowerzystów.
Ogólnodostępny i bezpłatny Rajd Rowerowy Dylewska Góra „Nie tylko na dwóch kółkach" został zorganizowany w celu promocji lokalnych walorów przyrodniczych i krajoznawczych zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. W tegorocznym rajdzie udział ponad 600 cyklistów. To absolutny rekord i miłe zaskoczenie dla organizatorów. Na starcie stawili się starzy bywalcy, ale również pokaźna grupa nowych cyklistów. Malowniczą trasę rejonu Wzgórz Dylewskich pomimo 30-stopniowego upału pokonali również przedstawiciele załogi nadleśnictwa. Nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek Dariusz Krzyżanowski brał aktywny udział w rajdzie już po raz trzeci.
Na zakończenie Rajdu odbył się piknik rodzinny na Polanie Ścieżki Przyrodniczej Góra Dylewska. Podczas którego można było odwiedzić Punkt edukacji Przyrodniczej „Las w Szkatułce „ bezpłatnie udostępniony przez Nadleśnictwo Olsztynek. Rowerzystom wręczono nagrody. Nadleśniczy ufundował nagrodę da najmłodszego uczestnika rajdu oraz dla ostatniego rowerzysty na mecie.
Z okazji Jubileuszu 90-lecie Lasów Państwowych, przez które wiodły trasy rowerowe Wójt Gminy Ostróda wraz z Nadleśniczym posadzili pamiątkowe drzewko. Oczywiście musiała to być sadzonka buka, aby podkreślić odświętny charakter zdarzenia wybrano odmianę purpurową buka, która będzie w przyszłości ozdobą Polany.