Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w https://www.gov.pl/web/nadlesnictwo-olsztynek/plan-urzadzenia-lasu

Instrukcja urządzania lasu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Las w Szkatułce” na Europejskim Kongresie Edukatorów

„Las w Szkatułce” na Europejskim Kongresie Edukatorów

Edukacja leśna to coś więcej niż nauczanie o lesie. O tym, jak ją prowadzić w duchu zrównoważonego rozwoju, rozmawiali w Łagowie koło Świebodzina edukatorzy, leśnicy, pedagodzy i naukowcy z całej Europy. Od 10 do 12 września trwał tam 9. Europejski Kongres Edukatorów Leśnych.

Kongres zorganizowały: Centrum Informacyjne LP, Dyrekcja Generalna LP, Stowarzyszenie Edukatorów Leśnych oraz unijna podgrupa Forest Communicators Network. Patronatem objął go dyrektor generalny LP oraz minister środowiska.

Mobilny Punkt edukacji Leśnej „Las w Szkatułce" ze swoją połączona załogą z Nadleśnictwa Olsztynek oraz Nadleśnictwa Iława, doskonale się wpisał w hasło przewodnie Kongresu: Edukacja leśna to coś więcej niż nauczanie o lesie.

Mogliśmy zaprezentować innowacyjny sposób prowadzenia edukacji, jak również powiedzieć o wartościach dodatkowych, wynikających z tego rodzaju pracy czyli współpracy pomiędzy leśnikami oraz wzajemnym inspirowaniu się do stwarzania nowych projektów edukacyjnych.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 120 osób z Polski, Niemiec, Słowacji, Czech, Finlandii, Norwegii, Szwajcarii, Szkocji, Włoch, Grecji i innych krajów, a także Mariusz Turczyk, dyrektor Centrum Informacyjnego LP, Leszek Banach, dyrektor RDLP w Zielonej Górze, i Jarosław Guzowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Świebodzin.

Zaszczytem dla nas było zaprezentowanie projektu „Las w szkatułce" na tak szerokim, międzynarodowym forum. Zeilinger Georg  z Austrii zauważył, że „Las w szkatułce" to doskonały sposób na udostępnianie lasu osobom starszym oraz  z ograniczeniami fizycznymi i socjalnymi na przybliżenie środowiska lasu oraz wywołanie pozytywnych emocji związanych z lasem. Dziękujemy również za ciepłe słowa pod naszym adresem Zastępcy Dyrektora Generalnemu ds. Strategii, Organizacji i Rozwoju Wiesławowi Krzewinie.

Dziękujemy również Stowarzyszeniu Edukatorów Leśnych za dostrzeżenia projektu  „Las w Szkatułce" i zaproszenie do pokazania go na forum międzynarodowym jako innowacyjnej inicjatywy pracowników Lasów Państwowych.