Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Nadleśnictwa

W zarządzie Nadleśnictwa Olsztynek znajduje się ponad 17 tys. ha lasów.

Krajobraz
Rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona, z dużą ilością jezior, oczek wodnych oraz bagien i torfowisk. Istniejące warunki sprzyjają bogactwu flory, wśród której dominują gatunki borealne i środkowoeuropejskie. Obszar zajmowany przez Nadleśnictwo Olsztynek pod względem geograficznym obejmuje cześć Pojezierza  Iławsko-Brodnicziego z Garbem Lubawskim oraz część Równiny Mazurskiej.
Zachodnia i środkowa część nadleśnictwa stanowi dorzecze Drwęcy, natomiast wschodnie regiony wraz z jeziorem Mielno znajdują się w dorzeczu Łyny. W rejonie Garbu Lubawskiego dominuje wysoczyzna morenowa, na której najwyższe wzniesienie – Dylewska Góra osiąga 312,2 m n.p.m. Na południu zaznacza się niewielki skrawek Równiny Urszulewskiej stanowiącej sandr fazy poznańskiej zlodowacenia wiślańskiego. Rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona, z dużą ilością jezior, oczek wodnych oraz bagien i torfowisk. Najczęściej występującym typem gleb są gleby rdzawe (około 58,33%), gleby brunatne (około 19,21%) oraz gleby płowe (10,18%). Kilkuprocentowym udziałem zaznaczają się jeszcze gleby torfowe i bielicowe.
    
Roślinność
Istniejące warunki sprzyjają bogactwu flory, wśród której dominują gatunki borealne i środkowoeuropejskie. Gatunki leśne lub związane z lasem stanowią 65% ogólnej liczby gatunków w Polsce. Wśród wielu roślin znajdują się również cenne gatunki objęte ochroną.

Specyficzne dla tego regionu są zespoły leśne ze znaczną liczbą gatunków północnych. Tutaj wygasają zasięgi licznych gatunków roślin środkowo i zachodnioeuropejskich. W szacie roślinnej występują gatunki o szerokim zasięgu geograficznym np. sosna zwyczajna i gatunki graniczne, których zasięg zanika na granicy krainy. Przebiega tędy wschodnia granica buka zwyczajnego, klonu jaworu i dębu bezszypułkowego oraz południowa granica świerka pospolitego (rasy północnej).

 Największy udział w powierzchni ma Lśw – 40,95%, po nim LMśw –32,80%, a następnie BMśw – 16,06%, Bśw - 2,38% powierzchni.
    Siedliska lasowe  zajmują 80,00% (ha), natomiast siedliska borowe 20% ( ha) powierzchni leśnej nadleśnictw
Świat zwierząt
Fauna tego regionu jest bogata i bardzo interesująca. Wśród bezkręgowców dominują owady. Ichtiofaunę reprezentuje około 40 gatunków, między innymi pstrąg, sandacz, sieja, sielawa, certa, kleń, miętus, piskorz, sum i węgorz. Licznie występują płazy i gady. Prawdziwą atrakcją regionu są ptaki związane z wodami. Występuje tu większość lęgowych perkozów: dwuczuby, rdzawoszyi, perkozek. Łabędź niemy gniazduje niemal na wszystkich okolicznych jeziorach. Śródleśne zabagnione łąki, torfowiska, bagna, nadjeziorne moczary to ulubione biotopy żurawia. Warmia i Mazury są jedną z największych ostoi tego gatunku w Polsce i Europie Środkowej. Wiosną i jesienią charakterystycznym elementem krajobrazu są klucze wędrujących gęsi i żurawi. Dość często występuje tu derkacz, gatunek zagrożony wyginięciem w skali globalnej.
Spośród większych, rzadko spotykanych zwierząt objętych ochroną odnotowane zostało występowanie na tych terenach bobrów, wydry i wilka.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wypis ze szpitala, a potem prosto do lasu

Wypis ze szpitala, a potem prosto do lasu

Z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku w ostatnich dnach wyszło, wyleciało i wyskakało spore stado pacjentów. Wśród nich był borsuk, zając, dziki oraz myszołowy.

Zwierzęta, które trafiają do naszego ośrodka mają zapewnioną profesjonalną opiekę. Także weterynaryjną. Kiedy tylko nadają się do wypuszczenia na wolność natychmiast to robimy – zapewnia Dariusz Krzyżanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek, które w Napromku koło Lubawy prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. 30 lipca z tego leśnego „szpitala" na łono natury powróciło kilka zwierząt. Wśród nich był zając o imieniu Uszaty, który do Napromka trafił wiosną tego roku. Do lasu wrócił także borsuk, którego przed śmiercią uratowali leśnicy z Nadleśnictwa Bartoszyce. Kilka tygodni temu znaleźli go przy zwłokach matki, która została przejechana przez samochód. Młody borsuk trafił do ośrodka Nadleśnictwa Olsztynek, gdzie nabrał sił i podrósł na tyle, by mógł sobie poradzić bez pomocy ludzi. – Nie ukrywam, że to naprawdę wspaniałe uczucie móc przywrócić tym zwierzętom wolność – mówi Lech Serwotka, leśniczy Leśnictwa Napromek.