Wydawca treści
Rezerwaty przyrody
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Prace leśne w rezerwatach podporządkowane są wymogom planów ochrony i zadań ochronnych rezerwatów. Obecnie w Polsce mamy 1512 rezerwatów przyrody (stan na 2023 r.) . W Nadleśnictwie Olsztynek zlokalizowane są 4 rezerwaty przyrody.
Rezerwat Dylewo
Powierzchnia 9.56 ha, położenie: Leśnictwo Dylewo, rok utworzenia:1970, cel: zachowanie i ochrona ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu buczyny pomorskiej położonej na obszarze Gór Dylewskich.
Rezerwat położony na południowym skłonie moreny czołowej. Jest niewielkim fragmentem większego kompleksu leśnego o powierzchni obejmującej około 2000 ha. Rezerwat jak na tak niewielką powierzchnię charakteryzuje się znaczną różnicą wzniesień wynoszącą 18 m. Teren usiany jest licznymi głazami narzutowymi, a w części środkowej znajdują się dwa małe bagienka. W rezerwacie na glebie brunatnej właściwej o podłożu gliniastym rośnie -żyzna buczyna niżowa typu pomorskiego - las bukowy w wieku 145 lat z nieznaczną domieszką dębu, modrzewia, świerka, klonu i olszy.
Rezerwat Jezioro Francuskie
Powierzchnia 15.05 ha, położenie: Leśnictwo Góra Dylewska, rok utworzenia: 1963, cel: zachowanie i ochrona ze względów naukowych i dydaktycznych stanowiska reliktowej wierzby borówkolistnej oraz fragmentu buczyny pomorskiej o charakterystycznym dla Pojezierza Mazurskiego składzie florystycznym.
Pierwsze wzmianki o ochronie tego miejsca pochodzą z 1916 r. W rezerwacie wyróżniono trzy typy gleb: gleby brunatne wyługowane, gleby brunatne bielicowane oraz gleby torfowe torfowiska niskiego i przejściowego przyjeziorowego. Szata roślinna rezerwatu pomimo jego niedużej powierzchni jest bardzo zróżnicowana na skutek dużej zmienności ekologicznej obiektu. Sklasyfikowano tutaj cztery zespoły fitosocjologiczne: żyzną buczynę niżową typu pomorskiego -, grąd subkontynentalny, brzezina bagienna -pło mszarne. Na obszarze rezerwatu znajduje się małe śródleśne jeziorko o głębokości maksymalnej 9 m. Nazwa Jezioro Francuskie według ludowych przekazów pochodzi od dawnych wydarzeń. Ponoć w czasie kampanii napoleońskiej utopiono w nim kilku żołnierzy francuskich w zemście za dokonany gwałt. Nad brzegami zbiornika znajdowały się stanowiska reliktowej wierzby borówkolistnej - Salix myrtylloides. Jednak obecnie pomimo poszukiwań gatunek ten nie został odnaleziony. Prawie połowę rezerwatu zajmuje żyzna buczyna pomorska z drzewostanami bukowymi w wieku 130, 145, 170 lat.
Rezerwat Bagno Nadrowskie
Powierzchnia 106,32 ha, położenie: Leśnictwo Maróz, rok utworzenia: 1991, cel: zachowanie i ochrona ze względów naukowych i dydaktycznych siedlisk herpetofauny oraz licznych gatunków ptaków.
Obecnie celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie populacji żółwia błotnego oraz siedlisk stanowiących ostoje herpetofauny i ptaków wodno-błotnych. Na terenie rezerwatu znajduje się wiele naturalnych zagłębień terenu wypełnionych wodą. Są one miejscem występowania gadów związanych z tego typu siedliskami, w tym i żółwia błotnego.
Rezerwat Rzeka Drwęca
Powierzchnia całego rezerwatu wynosi 1344,87 ha, rok utworzenia 1961, cel: zachowania i ochrony ze względów naukowych i dydaktycznych środowiska wodnego i ryb w nim bytujących, a w szczególności w celu ochrony środowiska pstrąga, troci i certy.
Za rezerwat przyrody pod nazwą „Rzeka Drwęca" uznano następujące rzeki, jeziora i grunty na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego: rzekę Drwęcę oraz następujące jej dopływy: Grabiczka z jej dopływem Dylewką, Pobórska Struga, Gizela, Iławka, Elszka, Wel, Rypienica, Ruziec, jeziora przepływowe położone w powiecie ostródzkim: Ostrowin, Drwęckie oraz teren 5 m wzdłuż brzegów rzek i jezior wchodzących w skład rezerwatu.
W zasięgu Nadleśnictwa Olsztynek rezerwat zajmuje powierzchnię 94,99 ha.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Ścieżki Przyrodnicze
Ścieżki Przyrodnicze
Ścieżki edukacyjne umożliwiają samodzielne poznawanie lasu oraz pracy leśników. Wyznaczone w terenie trasy, barwne tablice z interesującymi informacjami oraz elementy małej architektury dają możliwość odbycia fascynujących wycieczek i miłego spędzenia czasu wśród zieleni.
Ścieżka przyrodnicza „Góra Dylewska" Na Wzgórzach Dylewskich
Ścieżka przebiega przez najciekawsze fragmenty lasów będących pod opieką Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Ze względu na szczególne walory przyrodnicze oraz malownicze ukształtowanie terenu obszar ten jest jednocześnie Parkiem Krajobrazowym. Trasa liczy niecałe 2 km długości. Spacer wyznaczonym szlakiem pozwoli Państwu zapoznać się z tajemnicami przyrody i tajnikami pracy leśników. Dodatkowo przy ścieżce znajdują się tablice edukacyjne z opisem naszych rodzimych gatunków drzew.
Na początku trasy znajduje się miejsce postoju pojazdów, na którym można zaparkować zarówno samochód osobowy jak i autokar. Nieopodal szczytu Góry Dylewskiej usytuowana jest malownicza polana stanowiąca doskonałe miejsce na piknik. Należy jednak pamiętać, że ze względu na bezpieczeństwo lasu trzeba zgłosić zamiar rozpalenia ogniska do nadleśnictwa lub leśniczego. Regulamin korzystania z obiektu znajduje się na https://olsztynek.olsztyn.lasy.gov.pl/zasady-korzystania-z-terenow-lesnych#.YzPu2kzP260
Tematyka tablic:
1.Witamy na ścieżce przyrodniczej "Góra Dylewska"
Zawiera mapę ścieżki oraz podstawowe informacje o Wzgórzach Dylewskich;
2. Nadleśnictwo Olsztynek
Zawiera podstawowe informacje dotyczące terenu Nadleśnictwa Olsztynek;
3. Uszkodzenia drzew
Pokazuje rodzaje uszkodzeń drzew , które możemy zaobserwować podczas spaceru po ścieżce;
4. Gatunki drzew leśnych
Tablica ma za zadanie pomoc w nauce rozpoznawania gatunków drzew rosnących w okolicy;
5. Mieszkańcy lasu
Tablica z rysunkami pokazującymi mieszkańców lasu;
6. Przebudowa drzewostanu
Wyjaśnia jak leśnicy poprawiają kondycję i jakość drzewostanów na gruntach porolnych;
7. Śródleśne mokradło
Omawia rolę wody w lesie i pokazuje proces sukcesji małych zbiorników wodnych;
8. Ochrona lasu
Dzięki tej tablicy można dowiedzieć się co zagraża drzewom i zobaczyć jak wyglądają „mali niszczyciele"
9. Grzyby inaczej
Przedstawia rolę martwego drewna w lesie oraz pomaga w poznaniu organizmów z nim związanych;
10. Ptaki i nietoperze w lesie
Dzięki tej tablicy dowiesz się skąd się biorą dziuple i kto w nich mieszka.
11.Następstwo pokoleń.
Odpowiada na pytania: Skąd bierze się las? Czy las się sieje czy też sadzi?
12.Rezerwat przyrody „Jezioro Francuskie"
Tablica z informacjami dotyczącymi rezerwatu.
13.Urządzenia łowieckie
Z tablicy dowiesz się jak leśnicy wraz z myśliwymi dbają o zwierzęta zamieszkujące las.
14.Drewno –ekologiczny surowiec i materiał.
Dzięki tej tablicy dowiesz się jak jest zbudowane drewno i jak je wykorzystujemy w codziennym życiu.
13.Słupek oddziałowy
Zawiera informacje jak można zorientować się w lesie.
16.Odnowienie lasu.
Przedstawia zależności miedzy rodzajem i strukturą lasu, a rodzajem gleby na jakiej rośnie.
17. Zakończenie trasy.
Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Uroczysko Napromek".
Ścieżka znajduje się w sąsiedztwie leśniczówki Napromek. Zróżnicowany teren, przez który biegnie trasa pozwala na poznanie walorów przyrodniczych Wzgórz Dylewskich. Tłem ścieżki są lasy leśnictwa Napromek, w których odbywa się zrównoważona gospodarka leśna. Część tablic rozmieszczonych na trasie przybliża pracę leśników, inne pokazują różnorodność przyrodniczą rejonu Wzgórz Dylewskich. Tablice, oprócz bogatych informacji zawierają interesującą szatę graficzną, która ma za zadnie ułatwić nauczycielom samodzielne prowadzenie zajęć edukacyjnych na ścieżce, jak również umożliwić lepsze przyswajanie informacji odwiedzającym Wzgórza Dylewskie turystom. Ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze w 1994 roku obszar Wzgórz Dylewski został przekształcony w Park Krajobrazowy. Ochroną objęto obszar o powierzchni 71,5 km2 z czego ponad połowa porośnięta jest lasami. Tablice swoją tematyką obejmują zagadnienia związane z ochroną przyrody, pokazują rośliny i zwierzęta występujące w okolicy. Trasa zaczyna się i kończy przy Leśniczówce Napromek. Jest tam miejsce na ognisko, ławki, wiata oraz polna nadająca się do organizacji pikniku i zabaw na świeżym powietrzu. Przy Leśniczówce funkcjonuje również Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.
Ścieżka doskonale nadaje się do samodzielnego prowadzenia zajęć przyrodniczych przez opiekunów i nauczycieli.