Wydawca treści Wydawca treści

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Napromek

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Napromku prowadzony przez Nadleśnictwo Olsztynek znajduje się w Gminie Lubawa, Napromek 16. Trafiają do niego zwierzęta ranne lub chore. Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji ssaków, ale przyjmuje również ptaki.

Nasz ośrodek działa od 2001 roku i posiada wszystkie niezbędne zezwolenia Ministra Środowiska i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jest pod stałą opieką weterynaryjną. Doświadczenie i zaangażowanie lekarzy weterynarii zwiększa szansę zwierząt na przeżycie i powrót do natury.

Funkcjonowanie Ośrodka polega na przyjmowaniu zwierząt wymagających pomocy, udzieleniu im opieki weterynaryjnej, przetrzymywaniu ich do uzyskania pełnej samodzielności, a na koniec wypuszczeniu do środowiska naturalnego.
Najczęstszymi pacjentami ośrodka są sarny, myszołowy, bociany,  puszczyki, dziki oraz jeże.
Profesjonalne wyposażenie ośrodka zapewnia najlepsze warunki rehabilitacji zwierzęcym pacjentom. Na terenie ośrodka znajdują się woliery dla ptaków i mniejszych ssaków, zagroda dla ptactwa wodnego o dodatkowej funkcji adaptacyjnej dla ssaków, zagrody dla dzików i jeleniowatych. W roku 2016 została wybudowana duża zagroda do rehabilitacji wilków.

Nadleśnictwo Olsztynek informuje, że przyjmuje tylko ssaki i ptaki przywiezione do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku. Nasi pracownicy nie jeżdżą po zwierzęta.

Opiekunem Ośrodka jest Pan Lech Serwotka tel. 89 645 82 41, tel. kom. 660 477 113.

Najczęściej trafiają do nas młode ptaki, ssaki (zwłaszcza sarny i zające) dlatego poniżej przedstawiamy dwie infografiki wyjaśniające jak należy postępować z podlotami i oseskami.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Domy dla kaczek

Domy dla kaczek

Obiekty małej retencji wzbogaciły się tej wiosny o nowe miejsca lęgowe dla kaczek.

Zrealizowane w końcu 2012 roku w ramach projektu pt. Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych, malownicze stawy śródleśne sukcesywnie wtapiają się w otoczenie. Przestały już przypominać wielki plac budowy. Brzegi porosła roślinność zielna. Jesienią leśnicy obsadzili je krzewami, które zwiększą bioróżnorodność oraz atrakcyjność najbliższej okolicy zbiorników.

Teraz przyszła pora na sztuczne gniazda dla kaczek. Tuż przed nadejściem wiosny, kiedy zbiorniki wodne pokryte były jeszcze lodem, wolontariusze z zaprzyjaźnionego KŁ „Batalion" montowali wiklinowe kosze dla kaczek. Do każdego kosza włożono trochę ziemi i suchej trawy „na dobry" początek. Mamy nadzieję, że te ekskluzywne domki spodobają się nowym lokatorkom i nastąpi inwazja krzyżówek na naszych obiektach retencyjnych.