Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Domy dla kaczek
Domy dla kaczek
Obiekty małej retencji wzbogaciły się tej wiosny o nowe miejsca lęgowe dla kaczek.
Zrealizowane w końcu 2012 roku w ramach projektu pt. Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych, malownicze stawy śródleśne sukcesywnie wtapiają się w otoczenie. Przestały już przypominać wielki plac budowy. Brzegi porosła roślinność zielna. Jesienią leśnicy obsadzili je krzewami, które zwiększą bioróżnorodność oraz atrakcyjność najbliższej okolicy zbiorników.
Teraz przyszła pora na sztuczne gniazda dla kaczek. Tuż przed nadejściem wiosny, kiedy zbiorniki wodne pokryte były jeszcze lodem, wolontariusze z zaprzyjaźnionego KŁ „Batalion" montowali wiklinowe kosze dla kaczek. Do każdego kosza włożono trochę ziemi i suchej trawy „na dobry" początek. Mamy nadzieję, że te ekskluzywne domki spodobają się nowym lokatorkom i nastąpi inwazja krzyżówek na naszych obiektach retencyjnych.