LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Geofity czyli wiosna ukryta w cebuli

Geofity czyli wiosna ukryta w cebuli

Żyć szybko i barwnie tak można określić strategię przetrwania wielu drobnych roślin zielnych zwanych geofitami.

Dzięki tej strategii od pierwszych wiosennych dni możemy cieszyć się barwnymi kobiercami przylaszczek i zawilców. Ale nie tylko ! Geofitów jest więcej ! Do tej grupy należą również:  miodunka ćma, ziarnopłon wiosenny czy kokorycze: pusta i pełna.

 

Nazwa geofit to zrost dwóch greckich słów ziemia i roślina. Oznacza ona formy roślin, przeżywających niekorzystne okresy np. zimę w postaci ukrytych pod ziemią form przetrwalnikowych czyli cebul, kłączy czy bulw. W sprzyjających warunkach przetrwalniki szybko się uaktywniają i wytwarzają formy nadziemne rośliny.

 

Skąd ten pośpiech?

 W lasach liściastych, rosnących na glebach żyźniejszych wraz z nastaniem wiosny wybucha istny festiwal życia. Buki, lipy, klony i graby wręcz eksplodują pączkami liściowymi. Wszystkie wymieniane gatunki charakteryzują się dużymi liśćmi i rozbudowanymi koronami. Drzewa niedługo po przyjściu wiosny zawładną większością promieni słonecznych. Mały wprawdzie nie może więcej, ale za to może szybciej. Na tym polega sprytna strategia wiosennych geofitów – zdążyć zakwitnąć przed rozwojem liści dużych drzew. Nie dość, że zakwitnąć to jeszcze się rozmnożyć czyli wytworzyć nasiona. Ponieważ geofity zapylane są przez owady, podczas wiosennych spacerów możemy cieszyć się wielobarwnymi kobiercami kwiatów. Jednym słowem od tych małych roślinek dostajemy ogromną dawkę wiosennego optymizmu całkiem gratis!

 

Leśnicy również korzystają z pomocy  wiosennych geofitów.

Takie gatunki jak przylaszczka pospolita, zawilec gajowy czy kokorycz pusta podpowiadają leśnikom z jakim rodzajem lasu liściastego mają do czynienia, jaki jest potencjał i możliwości tego terenu. Dzięki temu potrafimy optymalnie wykorzystać potencjał gleby i zasoby wilgoci. Na tej postawie leśnicy planują zadania czyli ustalają skład gatunkowy następnego pokolenia lasu, decydują czy wykorzystać metodę naturalnego odnowienia lasu czy też konieczne będzie zasadzenie drzew wyhodowanych na szkółce leśnej.

 

 

 

Czy wiesz że:

Zawilec żółty ((Anemone ranunculoides L.) – to rzadszy kuzyn zawilca gajowego
Zawilce jako przedstawiciele rodziny jaskrowatych zawierają trujący glikozyd ranukulinę działającą drażniąco na błony śluzowe i skórę, powoduje mdłości, biegunki, krwawienia i podrażnienia skór
Kokorycz pusta - Jest rośliną żywicielską larw chronionego motyla niepylaka memozyny
Nasiona ziarnopłonu wiosennego roznoszone są przez mrówki, zachętą do ich „mrówczej" pracy jest tzw. ciałko mrówcze na każdym z nasion. Ciałko mrówcze zapewnia nagrodę  w postaci tłuszczów i węglowodanów.
Miodunka ćma  to cenny surowiec zielarski stosowany przy leczeniu infekcji dróg oddechowych
Przylaszczce pospolitej przypisywano właściwości magiczne - ziele noszone przez kobietę w woreczku przy ciele ma jej zagwarantować miłość mężczyzny