LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Błękitna Dziewica na Wzgórzach Dylewskich

Błękitna Dziewica na Wzgórzach Dylewskich

Nowo otwarte Lapidarium Geologiczne na Wzgórzach Dylewskich jest unikalnym w skali kraju a jedynym tego typu w regionie. Zgromadzono tu głazy będące eratykami przewodnimi, pochodzącymi z trzech głównych prowincji: Szwecji, dna Niecki Morza Bałtyckiego i Wysp Alandzkich oraz Finlandii. Błękitna Dziwiąca to najokazalszy i najcenniejszy granit wchodzący w skład ekspozycji.

Rejon Wzgórz Dylewskich charakteryzuje się ogromny bogactwem geologicznym. Wśród bukowych lasów kryją się prawdzie perełki w postaci malowniczych głazów narzutowych.  Te monumentalne obiekty przyrody nieożywionej to przybysze ze Skandynawii. Specjalista analizując budowę i strukturę skały jest w stanie dokładnie określić miejsce skąd dany odłamek skały przybył na Wzgórza Dylewskie.

26 listopada odbyło się uroczyste otwarcie obiektu połączone z konferencją pt. "Lapidarium Geologiczne na Wzgórzach Dylewskich". Konferencja poświęcona była dwóm ważnym wydarzeniom związanym z promocją Wzgórz Dylewskich. Po pierwsze była to okazja do prezentacji publikacji pt. " Wzgórza Dylewskie. Geologia, krajobraz, antropologia przestrzeni", autorstwa Dariusza Gałązki, Wiesława Skrobota i Alicji Szarzyńskiej. Publikacja wydana przez Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie - Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

 

Dzięki nowemu lapidarium, każdy z nas przy pomocy specjalnych tabliczek z wbudowaną lupą oraz opisem budowy skały może wcielić się w rolę geologa odkrywcy i odtworzyć drogę tych fascynujących świadków epoki lodowcowej. W lapidarium znajduje się obecnie ponad 20 głazów. Pochodzą one głównie z lokalnych odkrywek kopalni kruszywa w Glaznotach oraz w Marcinkowie. W miarę pochodzenia nowych, interesujących narzutniaków kolekcja będzie rozbudowywana.

Granit o nazwie Błękitna Dziewica pochodzi z małej wysepki (rezerwatu ścisłego) o tej samej nazwie położonej u północno wschodniego wybrzeża Olandii w Cieśninie Kalmarskiej, jego wiek oceniany jest na 1.6 miliarda lat.

Lapidarium geologiczne przygotowane zostało przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie we współpracy z Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej, zaś nadzór merytoryczny nad Lapidarium sprawował  Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie. Projekt został dofinasowany ze środków WFOŚiGW w Olsztynie