Wydawca treści
Projekt Małej Retencji
Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych" w ramach III Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko"
Projekt obejmuje ekosystemy nizinne całego kraju. Uczestniczy w nim 178 nadleśnictw i.400 gmin i obejmuje budowę ponad 3300 obiektów, które łącznie retencjonują 31 mln m3. Zadania polegają na budowie urządzeń piętrzących oraz spowalniających odpływ wody w obrębie zlewni lokalnych cieków wodnych o małych zlewni. Nadleśnictwo Olsztynek w ramach tego projektu wykonało 6 obiektów czyli 2 zbiorniki retencyjne z urządzeniami piętrzącymi wodę. A wszystko to po to by poprawić lokalne warunki hydrologiczne i zwiększyć bioróżnorodność.
Efekt projektu to podniesienie poziomu wód gruntowych i powierzchniowych, odtworzenie roślinnych zbiorowisk mokradłach, wznowienie procesów torfotwórczych, pozytywna zmiana składu gatunkowego sąsiadujących drzewostanów poprawa ich zdrowotności i przyrostu, powrót roślin i zwierząt związanych z terenami podmokłymi utrzymanie i odtworzenie różnorodności biologicznej w lokalnych ekosystemach leśnych.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, które z ramienia Lasów Państwowych koordynuje projekt oraz stronie Programu Infrastruktura i Środowisko.
Zbiornik Wodny Małej Retencji w Glaznotach gm. Ostróda ,Leśnictwo Napromek
Realizacja zadania polega na budowie zbiornika wodnego na cieku szczegółowym, stanowiącym dopływ rzeki Gizeli. Zbiornik będzie charakteryzował się urozmaiconym kształtem linii brzegowej, oraz zróżnicowaną głębokością.. Powierzchnia zbiornika to 1.992 ha z wyspą o powierzchni 0.057 ha Urządzenie piętrzące ma postać grobli ziemnej z progiem-bystrotokiem jako urządzeniem przelewowym o szerokości 3 m długości 22.5 m i nachyleniu skarp 1:1.15. Niewielki kąt nachylenia skarp bystrotoku zagwarantuje zachowanie przepływu biologicznego, przez co umożliwi migracje nawet najmniejszych organizmów, stwarzając wodny korytarz ekologiczny.
Zbiornik Wodny Małej Retencji w Stębarku gm, Gierzwałd, Leśnictwo Mielno
Projekt dotyczy zwiększenia retencji wodnej na obszarach porolnych. Jego realizacja od strony inwestycyjnej będzie polegała na budowie zbiornika retencyjnego na zmeliorowanych gruntach porolnych. Projektowany zbiornik będzie cechował się urozmaiconą linią brzegową oraz zróżnicowaniem głębokości. Zbiornik zlokalizowany jest na uregulowanym cieku wodnym o nazwie Struga Grunwaldzka. Ze względu na specyfikę terenu oraz sąsiedztwo działek innej własności oraz ze względów bezpieczeństwa zdecydowano się na zastosowanie, jako budowli piętrzących, mnichów o zmiennym poziomie piętrzenia. Założenia projektu przewidują wykorzystanie retencji wodnej do poprawy bilansu wodnego oraz zwiększenia różnorodności przyrodniczej na zubożałych terenach porolnych. Założenia projektu przewidują zysk ekologiczny w postaci powstrzymania intensywnego spływu powierzchniowego, zwiększenia retencji glebowej, poprawy warunków mikroklimatycznych, inicjacje powstawania nowych terenów podmokłych poprzez podsiąkanie wód gruntowych na obszarach sąsiednich.
W ramach realizacji zadnia przewidywana jest budowa zbiornika wodnego o powierzchni lustra wody 3.312 ha z wyspą o powierzchni 0.21 ha.
Projektowane piętrzenie wynosi 20 cm. Budowla piętrząca to mnich wpustowy typu MNm-4p o średnicy 0.6m, wysokość stojaka 2.0 m i długości leżaka 30 m. Rzędna przelewu 174.75 m n. p. m. przy piętrzeniu na istniejącej już zastawce 174.90 m n. p. m.. Budowla spustowa w postaci mnicha spustowego typu MNm-4 o średnicy 0.6 m, długości leżaka 17m wysokości stojaka 3 m, rzędnej przelewu 174.75 m n.p.m. Regulacja poziomu wody jest możliwa za pomocą szandorów. Wprawdzie przewiduje się utrzymywanie poziomu piętrzenia na stałym poziomie ale konieczne jest zachowanie możliwości regulacji ze względu na obecność stawów rybnych powyżej projektowanego zbiornika jak również na wypadek występowania dużego parowania i susz co może zagrozić utrzymaniu przepływów biologicznych.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Ścieżki Przyrodnicze
Ścieżki Przyrodnicze
Ścieżki edukacyjne umożliwiają samodzielne poznawanie lasu oraz pracy leśników. Wyznaczone w terenie trasy, barwne tablice z interesującymi informacjami oraz elementy małej architektury dają możliwość odbycia fascynujących wycieczek i miłego spędzenia czasu wśród zieleni.
Ścieżka przyrodnicza „Góra Dylewska" Na Wzgórzach Dylewskich
Ścieżka przebiega przez najciekawsze fragmenty lasów będących pod opieką Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Ze względu na szczególne walory przyrodnicze oraz malownicze ukształtowanie terenu obszar ten jest jednocześnie Parkiem Krajobrazowym. Trasa liczy niecałe 2 km długości. Spacer wyznaczonym szlakiem pozwoli Państwu zapoznać się z tajemnicami przyrody i tajnikami pracy leśników. Dodatkowo przy ścieżce znajdują się tablice edukacyjne z opisem naszych rodzimych gatunków drzew.
Na początku trasy znajduje się miejsce postoju pojazdów, na którym można zaparkować zarówno samochód osobowy jak i autokar. Nieopodal szczytu Góry Dylewskiej usytuowana jest malownicza polana stanowiąca doskonałe miejsce na piknik. Należy jednak pamiętać, że ze względu na bezpieczeństwo lasu trzeba zgłosić zamiar rozpalenia ogniska do nadleśnictwa lub leśniczego. Regulamin korzystania z obiektu znajduje się na https://olsztynek.olsztyn.lasy.gov.pl/zasady-korzystania-z-terenow-lesnych#.YzPu2kzP260
Tematyka tablic:
1.Witamy na ścieżce przyrodniczej "Góra Dylewska"
Zawiera mapę ścieżki oraz podstawowe informacje o Wzgórzach Dylewskich;
2. Nadleśnictwo Olsztynek
Zawiera podstawowe informacje dotyczące terenu Nadleśnictwa Olsztynek;
3. Uszkodzenia drzew
Pokazuje rodzaje uszkodzeń drzew , które możemy zaobserwować podczas spaceru po ścieżce;
4. Gatunki drzew leśnych
Tablica ma za zadanie pomoc w nauce rozpoznawania gatunków drzew rosnących w okolicy;
5. Mieszkańcy lasu
Tablica z rysunkami pokazującymi mieszkańców lasu;
6. Przebudowa drzewostanu
Wyjaśnia jak leśnicy poprawiają kondycję i jakość drzewostanów na gruntach porolnych;
7. Śródleśne mokradło
Omawia rolę wody w lesie i pokazuje proces sukcesji małych zbiorników wodnych;
8. Ochrona lasu
Dzięki tej tablicy można dowiedzieć się co zagraża drzewom i zobaczyć jak wyglądają „mali niszczyciele"
9. Grzyby inaczej
Przedstawia rolę martwego drewna w lesie oraz pomaga w poznaniu organizmów z nim związanych;
10. Ptaki i nietoperze w lesie
Dzięki tej tablicy dowiesz się skąd się biorą dziuple i kto w nich mieszka.
11.Następstwo pokoleń.
Odpowiada na pytania: Skąd bierze się las? Czy las się sieje czy też sadzi?
12.Rezerwat przyrody „Jezioro Francuskie"
Tablica z informacjami dotyczącymi rezerwatu.
13.Urządzenia łowieckie
Z tablicy dowiesz się jak leśnicy wraz z myśliwymi dbają o zwierzęta zamieszkujące las.
14.Drewno –ekologiczny surowiec i materiał.
Dzięki tej tablicy dowiesz się jak jest zbudowane drewno i jak je wykorzystujemy w codziennym życiu.
13.Słupek oddziałowy
Zawiera informacje jak można zorientować się w lesie.
16.Odnowienie lasu.
Przedstawia zależności miedzy rodzajem i strukturą lasu, a rodzajem gleby na jakiej rośnie.
17. Zakończenie trasy.
Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Uroczysko Napromek".
Ścieżka znajduje się w sąsiedztwie leśniczówki Napromek. Zróżnicowany teren, przez który biegnie trasa pozwala na poznanie walorów przyrodniczych Wzgórz Dylewskich. Tłem ścieżki są lasy leśnictwa Napromek, w których odbywa się zrównoważona gospodarka leśna. Część tablic rozmieszczonych na trasie przybliża pracę leśników, inne pokazują różnorodność przyrodniczą rejonu Wzgórz Dylewskich. Tablice, oprócz bogatych informacji zawierają interesującą szatę graficzną, która ma za zadnie ułatwić nauczycielom samodzielne prowadzenie zajęć edukacyjnych na ścieżce, jak również umożliwić lepsze przyswajanie informacji odwiedzającym Wzgórza Dylewskie turystom. Ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze w 1994 roku obszar Wzgórz Dylewski został przekształcony w Park Krajobrazowy. Ochroną objęto obszar o powierzchni 71,5 km2 z czego ponad połowa porośnięta jest lasami. Tablice swoją tematyką obejmują zagadnienia związane z ochroną przyrody, pokazują rośliny i zwierzęta występujące w okolicy. Trasa zaczyna się i kończy przy Leśniczówce Napromek. Jest tam miejsce na ognisko, ławki, wiata oraz polna nadająca się do organizacji pikniku i zabaw na świeżym powietrzu. Przy Leśniczówce funkcjonuje również Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.
Ścieżka doskonale nadaje się do samodzielnego prowadzenia zajęć przyrodniczych przez opiekunów i nauczycieli.