News News

Back

Las w Szkatułce na Święcie Polskiej Niezapominajki

Las w Szkatułce na Święcie Polskiej Niezapominajki

Mobilny Punkt Edukacji Przyrodniczej Nadleśnictwa Olsztynka dotarł na XIII Święto Polskiej Niezapominajki, które odbyło się 18-ego maja w Jedlni koło Radomia

W tegorocznym Święcie Polskiej Niezapominajki uczestniczyli, poza okolicznymi mieszkańcami, także dzieci i młodzież wraz z nauczycielami, oraz m.in. marszałek Sejmu Ewa Kopacz, posłowie i senatorowie, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, Polskiego Związku Łowieckiego, przedstawiciele świata nauki, kultury i oświaty oraz innych instytucji i organizacji współpracujących z RDLP w Radomiu.

Stoisko „Las w Szkatułce" cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników pikniku, zaproszonych gości oraz kolegów leśników .Symbol niezapominajki, która potrzebuje wilgotnych miejsc do życia pomagał nam uświadamiać, że tereny podmokłe są skarbcem rzadkich i ginących roślin.

Idea Święta Polskiej Niezapominajki powstała w „Eko Radiu" dzięki radiosłuchaczom i redaktorowi radiowej Jedynki Andrzejowi Zalewskiemu. Niezapominajka obchodzona jest od 13 lat, zawsze w połowie maja. Jest to święto leśników, przyrodników i wszystkich, którzy kochają spędzać czas w lesie. Ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski.

Uwagę zwiedzających przykuł panel informacyjny, dotyczący realizacji Programu Małej Retencji Nizinnej. Od radomiaków usłyszeliśmy, że tamtejsi leśnicy również tworzą śródleśne stawy, które zatrzymują wodę w lesie. Mieszkańcy powiedzieli nam, że widzą, iż głównym zadaniem zbiorników jest zatrzymywanie wody i zwiększanie  różnorodności biologiczne, ale cieszy ich również to, że otrzymali w prezencie malownicze miejsca do leśnych spacerów. Dzięki naszej prezentacji można było porównać efekty realizacji projektów małej retencji w różnych częściach Polski. Dużym przeżyciem był dla wielu odwiedzających kontakt ze spreparowaną wydrą. Ten gatunek prowadzi skryty tryb życia, dlatego trudno go zaobserwować w naturze. U nas można było przekonać się jak zgrabną ma sylwetkę i jak miękkie i wodoodporne jest jej futerko.

Uśmiech na twarzy i wiele radości wywołamy szklane, ręcznie wykonane niezapominajki z Olsztynka, które wręczaliśmy w podziękowaniu za zaproszenie i przemiłą atmosferę.

Na scenie wystąpił Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać" reprezentujący nadleśnictwa Spychowo i Strzałowo. Święto zakończyło się koncertem Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Lasów Państwowych z Tucholi.


Web Content Display Web Content Display

 

zakup gruntów

Web Content Display Web Content Display

Divisions and others