Asset Publisher
Lasy regionu
Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.
Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.
Północna część zasięgu administracyjnego olsztyńskiej dyrekcji jest bardziej urozmaicona. Z powodu większej ilości opadów i żyźniejszych gleb, głównie pochodzenia polodowcowego, występują tu drzewostany liściaste i mieszane.
Część środkowa charakteryzuje się nieco słabszymi siedliskami, które powstały na terenach moren czołowych oraz z materiałów międzymorenowych. W tej części dominują siedliska borowe świeże. Jednak w pasie od Miłomłyna do Strzałowa znajdują się największe kompleksy leśne Lasów Taborskich, Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej i Puszczy Piskiej ( w części administrowanej przez RDLP w Olsztynie ) oraz najbardziej urokliwe krajobrazowo tereny leśne przeplatane licznymi jeziorami.
Najbardziej na południe wysuniętą część RDLP Olsztyn charakteryzują siedliska i zbiorowiska roślinne typowe dla terenów będących niegdyś rozlewiskami wód polodowcowych. Fakt ten decyduje dziś o składzie gatunkowym drzewostanów, gdzie niepodzielnie panuje sosna oraz brzoza - gatunki najmniej wymagające co do żyzności gleby.
KLIMAT
Duże zróżnicowanie drzewostanów wynika również z tego, że na obszarze RDLP klimat kontynentalny ściera się z klimatem atlantyckim i dlatego też znajdziemy tutaj fragmenty drzewostanów typowych dla obszarów borealnych jak i drzewostany charakterystyczne dla terenu Pomorza.
Cechy klimatu na terenie RDLP w Olsztynie:
ilość opadów rocznych 500 mm - 634 mm
średnia temperatura 7,0 - 7,7 oC
okres wegetacji wynosi od 190 dni do 200 dni.
GLEBY I SIEDLISKA
Pod względem gatunku panującego w drzewostanach, lasy olsztyńskie można podzielić na trzy rejony. Największy z nich, obejmujący Kurpie oraz południowe części Warmii, Mazur, to rejon z drzewostanami sosnowymi. W części północnej przeważają dąb i świerk pospolity. W zachodniej części występuje buk. W ujęciu statystycznym gatunkiem dominującym w olsztyńskich lasach jest sosna. Pozostałe gatunki zajmują: Brz - 10%, Db, Kl, Wz, Js - 8%, Ol, Św - po 6%, Bk - 4%.
Asset Publisher
Dzieci w ogrodach kancelarii premiera
Dzieci w ogrodach kancelarii premiera
Ogrody Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie na jeden dzień przejęły we władanie dzieci. Po raz drugi z okazji swojego święta najmłodsi byli gośćmi premiera. Wśród atrakcji przygotowanych przez pracowników kancelarii i urzędników ministerstw nie zabrakło stoisk Lasów Państwowych
Od samego rana przed bramą do ogrodów ustawiała się kolejka podekscytowanych dzieci i ich rodziców. Punktualnie o godzinie 10 premier Donald Tusk otworzył bramę i zaprosił do środka swoich gości, na których czekał olbrzymi biało-czerwony tort przygotowany specjalnie z okazji 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów. Tegoroczna impreza odbyła się bowiem pod hasłem: „Nie ma wolności bez radości!".
Lasy Państwowe w tym roku reprezentowane były przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek oraz z nadleśnictw Strzałowo, Mrągowo i Spychowo, tworzących Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Mazurskie.
Mazurscy leśnicy przygotowali dla dzieci konkurs sprawdzający ich wiedzę przyrodniczą. Okazała się ona imponująca. Najmłodsi znali odpowiedzi na pytania dotyczące między innymi gatunków chronionych. – Jesteście niesamowici – chwalił dzieci prowadzący konkurs Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo. – Myślę, że nawet niektórzy studenci leśnictwa nie poradziliby sobie w tym konkursie.
Nadleśnictwo Olsztynek zaprezentowało„Las w szkatułce", czyli ekspozycję wyjaśniającą rolę wody w lesie.
Leśnicy i ich goście mieli w tym roku wyjątkowe szczęście. Leśne stoiska usytuowane były w sąsiedztwie sektora Ministerstwa Sportu. Dlatego wśród gości leśników znalazło się wielu sportowców, m.in. Piotr Gruszka, siatkarz i wielokrotny reprezentant Polski. – Nie wiedziałem, że na Mazurach jest tak mało wody – mówił Piotr Gruszka po rozmowie z Justyną Haładaj zajmującą się w Nadleśnictwie Olsztynek edukacją. – To ważne, żeby o tym mówić – dodał. Na swoich stoiskach sportowcy zdradzali tajniki gry w siatkówkę, piłkę ręczną, czy koszykówkę. Wielu mogło zdobyć zdjęcie i autograf swoich sportowych idoli, w tym Krzysztofa Hołowczyca.
Niespodzianki dla gości przygotowali również przedstawiciele służb mundurowych – policjanci, funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej i Straży Granicznej. Każdy mógł z bliska przyjrzeć się tajnikom ich pracy, zobaczyć wnętrze radiowozu czy poznać pracę specjalnie wyszkolonych psów.