Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

W Nadleśnictwie Olsztynek odnowienia obejmują rocznie średnio ok. 135 ha (w tym odnowienia naturalne 34,5 ha). Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych.

Odnowienia możemy podzielić na te z szadzenia, czyli sadzenie sadzonek wyhodowanych na szkółkach leśnych, z siewu nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalnego, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Corocznie Nadleśnictwo Olsztynek pielęgnuje ok. 107 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy (średnio ok 106 ha), czyszczenia późne w okresie młodnika (ok 199 ha), trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu (ok 860 ha).


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szkółkarze leśni doskonalą umiejętności zawodowe

Szkółkarze leśni doskonalą umiejętności zawodowe

Uczestnicy szkolenia Szkółkarstwo leśne – aktualne rozwiązania praktyczne i regulacje prawne” 14 listopada 2014 r. w ramach szkolenia „Szkółkarstwo leśne – aktualne rozwiązania praktyczne i regulacje prawne”, odwiedzili Gospodarstwo Szkółkarskie Mielno w Nadleśnictwie Olsztynek.

Szkolenie zorganizował Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu, adresatami szkolenia byli pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, leśniczowie szkółkarze oraz pracownicy działów technicznych zajmujący się tematyką selekcji, nasiennictwa i szkółkarstwa. Szkolenie prowadził doświadczony leśniczy szkółkarz Zygmunt Kurs –oraz podleśniczy szkółkarz Patryk Głuszek. Obaj Panowie przedstawili wszystkie profile działalności gospodarstwa szkółkarskiego czyli  hodowlę sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym w warunkach kontrolowanych, hodowlę sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym w szkółce gruntowej oraz produkcję substratów torfowych na potrzeby szkółkarstwa kontenerowego. Omówili technologię produkcji sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym, prezentując jednocześnie wykorzystywaną infrastrukturę: tunele foliowe, otwarte pola hodowlane i halę siewu. W nowo wybudowanej chłodni do zimowego przechowywania sadzonek dyskutowano o różnych metodach przechowywania sadzonek. Uczestnicy szkolenia mieli okazję „na żywo" obejrzeć proces produkcji substratów torfowych w mieszalni substratów – jednej z dwóch tego typu inwestycji w Lasach Państwowych.  Ponieważ Gospodarstwo Szkółkarskie Mielno hoduje sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym dla nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji dużo czasu poświęcono zagadnieniom związanym z logistyką sadzonek. Spotkanie na terenie tak nowoczesnego obiektu było okazją do przedyskutowania praktycznych zagadnień związanych z organizacją prac szkółkarskich, współpraca pomiędzy nadleśnictwami oraz nowymi wymaganiami jakie stawia się leśniczym szkółkarzom. Szkolenie zakończono wymianą doświadczeń oraz koleżeńskimi rozmowami przy  ognisku.