Asset Publisher Asset Publisher

Back

Niecodzienne spotkanie z…

Niecodzienne spotkanie z…

Wieczorny spacer po lesie może stać się nie lada przygodą, gdy nagle w pobliżu słyszysz dziwne piskliwe odgłosy. Takie chwile należą do rzadkości, bo jak się okazało napotkane zwierzę to nawołująca wydra (Lutra lutra). Wydry są bardzo płochliwe i prowadzą skryty tryb życia, stąd też takie niecodzienne spotkanie dodatkowo cieszy.

 

10 faktów o wydrze:
1.     Ciało długości około 70 cm + 40 cm ogon, waga od 6 do 16 kg. Długi, owalny i umięśniony ogon pełni w wodzie rolę napędu i steru. Wydry zamieszkują brzegi rzek, jezior, stawów, strumieni, a w ostatnich czasach ślady jej bytności obserwowane są nawet na rowach melioracyjnych.
2.    Nieprzemakalne futro tworzą długie i sztywne włosy, sierść bardzo gęstą - na 1 cm kwadratowym skóry na brzuchu mieści się nie mniej niż 45000 - 50000 włosów.
3.    Wydry są drapieżnikami, ich pokarm stanowią głównie ryby. Po zaspokojeniu głodu resztki ofiar pozostawiają przy brzegu. Często jednak nadmiar przykrywają specjalnie zerwaną roślinnością.
4.    Wszystkie kończyny wydry, a szczególnie przednie są chwytne, służą również do kopania nor. Palce spięte błoną pławną, zaopatrzone w stosunkowo szerokie przytępione pazury.
5.    Posiadają fałdy skórne, którymi podczas nurkowania zamakają otwory słuchowe i węchowe.
6.    Wyraźny terytorializm zaznacza się u samic, które po osiągnięciu dojrzałości płciowej głównie w pobliżu swej nory nie tolerują obecności innych samic. Najczęściej na 7 do 10 km linii brzegowej jeziora lub rzeki przypada 1 wydra.
7.    Samica po 59 – 62 dniach ciąż rodzi 2–4 młode. Młode wydry rozwijają się wolno i dopiero po 30 dniach otwierają oczy.
8.    Wydra to mistrz w dyscyplinie pływania, potrafi płynąć z prędkością nawet kilkunastu km/h, pod wodą przebywają nie dłużej  niż minutę.
9.    Dużo czasu spędzają na zabawach, np. złowionymi przez siebie rybami, kamieniami czy ślizgając się na lodzie.
10.  Gatunek objęty ochroną.