Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Prace leśne w rezerwatach podporządkowane są wymogom planów ochrony i zadań ochronnych rezerwatów. Obecnie w Polsce mamy 1512 rezerwatów przyrody (stan na 2023 r.) . W Nadleśnictwie Olsztynek zlokalizowane są 4 rezerwaty przyrody.

Rezerwat Dylewo

Powierzchnia 9.56 ha, położenie: Leśnictwo Dylewo, rok utworzenia:1970, cel: zachowanie i ochrona ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu buczyny pomorskiej położonej na obszarze Gór Dylewskich.

Rezerwat położony na południowym skłonie moreny czołowej. Jest niewielkim fragmentem większego kompleksu leśnego o powierzchni obejmującej około 2000 ha. Rezerwat jak na tak niewielką powierzchnię charakteryzuje się znaczną różnicą wzniesień wynoszącą 18 m. Teren usiany jest licznymi głazami narzutowymi, a w części środkowej znajdują się dwa małe bagienka. W rezerwacie na glebie brunatnej właściwej o podłożu gliniastym rośnie -żyzna buczyna niżowa typu pomorskiego -  las bukowy w wieku 145 lat z nieznaczną domieszką dębu, modrzewia, świerka, klonu i olszy.

Rezerwat Jezioro Francuskie

Powierzchnia 15.05 ha, położenie: Leśnictwo Góra Dylewska, rok utworzenia: 1963, cel: zachowanie i ochrona ze względów naukowych i dydaktycznych stanowiska reliktowej wierzby borówkolistnej oraz fragmentu buczyny pomorskiej o charakterystycznym dla Pojezierza Mazurskiego składzie florystycznym.

Pierwsze wzmianki o ochronie tego miejsca pochodzą z 1916 r. W rezerwacie wyróżniono trzy typy gleb: gleby brunatne wyługowane, gleby brunatne bielicowane oraz gleby torfowe torfowiska niskiego i przejściowego przyjeziorowego. Szata roślinna rezerwatu pomimo jego niedużej powierzchni jest bardzo zróżnicowana na skutek dużej zmienności ekologicznej obiektu. Sklasyfikowano tutaj cztery zespoły fitosocjologiczne: żyzną buczynę niżową typu pomorskiego -, grąd subkontynentalny, brzezina bagienna -pło mszarne. Na obszarze rezerwatu znajduje się małe śródleśne jeziorko o głębokości maksymalnej 9 m. Nazwa Jezioro Francuskie według ludowych przekazów pochodzi od dawnych wydarzeń. Ponoć w czasie kampanii napoleońskiej utopiono w nim kilku żołnierzy francuskich w zemście za dokonany gwałt. Nad brzegami zbiornika znajdowały się stanowiska reliktowej wierzby borówkolistnej - Salix myrtylloides. Jednak obecnie pomimo poszukiwań gatunek ten nie został odnaleziony. Prawie połowę rezerwatu zajmuje żyzna buczyna pomorska z drzewostanami bukowymi w wieku 130, 145, 170 lat.

Rezerwat Bagno Nadrowskie

Powierzchnia 106,32 ha, położenie: Leśnictwo Maróz, rok utworzenia: 1991, cel: zachowanie i ochrona ze względów naukowych i dydaktycznych siedlisk herpetofauny oraz licznych gatunków ptaków.

Obecnie celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie populacji żółwia błotnego oraz siedlisk stanowiących ostoje herpetofauny i ptaków wodno-błotnych. Na terenie rezerwatu znajduje się wiele naturalnych zagłębień terenu wypełnionych wodą. Są one miejscem występowania gadów związanych z tego typu siedliskami, w tym i żółwia błotnego.

Rezerwat Rzeka Drwęca

Powierzchnia całego rezerwatu wynosi 1344,87 ha, rok utworzenia 1961, cel: zachowania i ochrony ze względów naukowych i dydaktycznych środowiska wodnego i ryb w nim bytujących, a w szczególności w celu ochrony środowiska pstrąga, troci i certy.

Za rezerwat przyrody pod nazwą „Rzeka Drwęca" uznano następujące rzeki, jeziora i grunty na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego: rzekę Drwęcę oraz następujące jej dopływy: Grabiczka z jej dopływem Dylewką, Pobórska Struga, Gizela, Iławka, Elszka, Wel, Rypienica, Ruziec, jeziora przepływowe położone w powiecie ostródzkim: Ostrowin, Drwęckie oraz teren 5 m wzdłuż brzegów rzek i jezior wchodzących w skład rezerwatu.

W zasięgu Nadleśnictwa Olsztynek rezerwat zajmuje powierzchnię 94,99 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Rajd Rowerowy Gminy Ostróda

Rajd Rowerowy Gminy Ostróda

Już po raz 14-sty na Górze Dylewskiej 24 maja odbył się finał Rajdu Rowerowego organizowanego przez Gminę Ostróda. W rajdzie wzięło udział aż 600-set rowerzystów.

Ogólnodostępny i bezpłatny Rajd Rowerowy Dylewska Góra „Nie tylko na dwóch kółkach" został zorganizowany w celu promocji lokalnych walorów przyrodniczych i krajoznawczych zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. W tegorocznym rajdzie udział ponad 600 cyklistów. To absolutny rekord i miłe zaskoczenie dla organizatorów. Na starcie stawili się starzy bywalcy, ale również pokaźna grupa nowych cyklistów. Malowniczą trasę rejonu Wzgórz Dylewskich pomimo 30-stopniowego upału pokonali również przedstawiciele załogi nadleśnictwa. Nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek Dariusz Krzyżanowski  brał aktywny udział w rajdzie już po raz trzeci.

Na zakończenie Rajdu odbył się piknik rodzinny na Polanie Ścieżki Przyrodniczej Góra Dylewska. Podczas którego można było  odwiedzić Punkt edukacji Przyrodniczej „Las w Szkatułce „ bezpłatnie udostępniony przez Nadleśnictwo Olsztynek. Rowerzystom wręczono nagrody. Nadleśniczy ufundował nagrodę da najmłodszego uczestnika rajdu oraz dla ostatniego rowerzysty na mecie.

Z okazji Jubileuszu 90-lecie Lasów Państwowych, przez które wiodły trasy rowerowe Wójt Gminy Ostróda wraz z Nadleśniczym posadzili pamiątkowe drzewko. Oczywiście musiała to być sadzonka buka, aby podkreślić odświętny charakter zdarzenia wybrano odmianę purpurową buka, która będzie   w przyszłości ozdobą Polany.