Asset Publisher Asset Publisher

Lasy regionu

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.


Północna część zasięgu administracyjnego olsztyńskiej dyrekcji jest bardziej urozmaicona. Z powodu większej ilości opadów i żyźniejszych gleb, głównie pochodzenia polodowcowego, występują tu drzewostany liściaste i mieszane.
Część środkowa charakteryzuje się nieco słabszymi siedliskami, które powstały na terenach moren czołowych oraz z materiałów międzymorenowych. W tej części dominują siedliska borowe świeże. Jednak w pasie od Miłomłyna do Strzałowa znajdują się największe kompleksy leśne Lasów Taborskich, Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej i Puszczy Piskiej ( w części administrowanej przez RDLP w Olsztynie ) oraz najbardziej urokliwe krajobrazowo tereny leśne przeplatane licznymi jeziorami.

Najbardziej na południe wysuniętą część RDLP Olsztyn charakteryzują siedliska i zbiorowiska roślinne typowe dla terenów będących niegdyś rozlewiskami wód polodowcowych. Fakt ten decyduje dziś o składzie gatunkowym drzewostanów, gdzie niepodzielnie panuje sosna oraz brzoza - gatunki najmniej wymagające co do żyzności gleby.

KLIMAT
Duże zróżnicowanie drzewostanów wynika również z tego, że na obszarze RDLP klimat kontynentalny ściera się z klimatem atlantyckim i dlatego też znajdziemy tutaj fragmenty drzewostanów typowych dla obszarów borealnych jak i drzewostany charakterystyczne dla terenu Pomorza.
Cechy klimatu na terenie RDLP w Olsztynie:
ilość opadów rocznych 500 mm - 634 mm
średnia temperatura 7,0 - 7,7 oC
okres wegetacji wynosi od 190 dni do 200 dni.

GLEBY I SIEDLISKA
Pod względem gatunku panującego w drzewostanach, lasy olsztyńskie można podzielić na trzy rejony. Największy z nich, obejmujący Kurpie oraz południowe części Warmii, Mazur, to rejon z drzewostanami sosnowymi. W części północnej przeważają dąb i świerk pospolity. W zachodniej części występuje buk. W ujęciu statystycznym gatunkiem dominującym w olsztyńskich lasach jest sosna. Pozostałe gatunki zajmują: Brz - 10%, Db, Kl, Wz, Js - 8%, Ol, Św - po 6%, Bk - 4%.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Dzieci w ogrodach kancelarii premiera

Dzieci w ogrodach kancelarii premiera

Ogrody Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie na jeden dzień przejęły we władanie dzieci. Po raz drugi z okazji swojego święta najmłodsi byli gośćmi premiera. Wśród atrakcji przygotowanych przez pracowników kancelarii i urzędników ministerstw nie zabrakło stoisk Lasów Państwowych

Od samego rana przed bramą do ogrodów ustawiała się kolejka podekscytowanych dzieci i ich rodziców. Punktualnie o godzinie 10 premier Donald Tusk otworzył bramę i zaprosił do środka swoich gości, na których czekał olbrzymi biało-czerwony tort przygotowany specjalnie z okazji 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów. Tegoroczna impreza odbyła się bowiem pod hasłem: „Nie ma wolności bez radości!".

Lasy Państwowe w tym roku reprezentowane były przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek oraz z nadleśnictw Strzałowo, Mrągowo i Spychowo, tworzących Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Mazurskie

Mazurscy leśnicy przygotowali dla dzieci konkurs sprawdzający ich wiedzę przyrodniczą. Okazała się ona imponująca. Najmłodsi znali odpowiedzi na pytania dotyczące między innymi gatunków chronionych.Jesteście niesamowici – chwalił dzieci prowadzący konkurs Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo. – Myślę, że nawet niektórzy studenci leśnictwa nie poradziliby sobie w tym konkursie.

Nadleśnictwo Olsztynek zaprezentowało„Las w szkatułce", czyli ekspozycję wyjaśniającą rolę wody w lesie.

Leśnicy i ich goście mieli w tym roku wyjątkowe szczęście. Leśne stoiska usytuowane były w sąsiedztwie sektora Ministerstwa Sportu. Dlatego wśród gości leśników znalazło się wielu sportowców, m.in. Piotr Gruszka, siatkarz i wielokrotny reprezentant Polski. Nie wiedziałem, że na Mazurach jest tak mało wody mówił Piotr Gruszka po rozmowie z Justyną Haładaj zajmującą się w Nadleśnictwie Olsztynek edukacją. – To ważne, żeby o tym mówić – dodał. Na swoich stoiskach sportowcy zdradzali tajniki gry w siatkówkę, piłkę ręczną, czy koszykówkę. Wielu mogło zdobyć zdjęcie i autograf swoich sportowych idoli, w tym Krzysztofa Hołowczyca.

Niespodzianki dla gości przygotowali również przedstawiciele służb mundurowych – policjanci, funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej i Straży Granicznej. Każdy mógł z bliska przyjrzeć się tajnikom ich pracy, zobaczyć wnętrze radiowozu czy poznać pracę specjalnie wyszkolonych psów.