Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Noc Biologów z leśnikami.

Noc Biologów z leśnikami.

Nadleśnictwo Olsztynek po raz pierwszy było partnerem „Nocy Biologów”. Leśnicy postawili na edukację sensoryczną. Leśnicy przygotowali warsztatów, eksperymentów i pokazy pod hasłem „Las zmysłów” kładąc nacisk na bezpośredni kontakt z przyrodą.

Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek po raz pierwszy byli partnerem Nocy Biologów, która odbyła się 15 stycznia na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Tym razem postawiliśmy na edukację sensoryczna i bezpośredni kontakt z przyrodą. Pod szyldem „Las zmysłów" prezentowaliśmy leśną bioróżnorodności i złożoność ekosystemów leśnych. Drewniane budki kryły w sobie różne elementy ekosystemu od grzybów poprzez nasiona, jak również elementy nawiązujące do świata zwierząt. Przywieźliśmy zapachy lasu oraz drewno. Na stoisku można było dać upust swoim talentom artystycznym, wykonując leśne kolaże .Nie zabrakło również eksperymentów i warsztatów. Dzięki uprzejmości Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych zaprezentowaliśmy dorobek wydawniczy Lasów Państwowych a wszyscy zainteresowani mieli szansę wylosować jedną z atrakcyjnych publikacji w przygotowanej loterii. Goście wychodzili od nas również z medalem – oczywiście drewnianym i własnoręcznie wykonanym .

„Noc Biologów" jest ogólnopolską akcją promującą wiedzę biologiczną
w popularno-naukowej formie i nawiązującą do edukacji poza formalnej. To już kolejna V edycja Nocy Naukowców. Jednym z niezmiennych celów Nocy Biologów jest zaszczepienie przekonania o kluczowej roli nauk przyrodniczych w egzystencji populacji ludzkiej na Ziemi a także znaczenie biogospodarki w rozwoju regionalnym w północno-wschodniej Polsce. Bogata i ciekawa oferta programowa w ramach „Nocy Biologów" w latach 2012-2015 r., przygotowana przez pracowników naukowych a także doktorantów i studentów oraz instytucji współpracujących z Uniwersytetem, spotkała się z ogromnym odzewem ze strony społeczeństwa w mieście Olsztynie i całym województwie, co potwierdza słuszność przyjętej koncepcji upowszechniania nauki.

 

Ważnym wydarzaniem Nocy Biologów była wieczorna debata na temat roli edukacji pozaformalnej w kształceniu.

Wiodącym głosem w debacie była Naczelnik Wydziału Edukacji i Turystyki Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Anna Pikus. Podczas debaty udało nam się podkreślić rolę Lasów Państwowych w kształtowaniu postaw odpowiedzialności za racjonalne użytkowanie zasobów przyrodniczych i odpowiedzialności za samą przyrodę.Lasy Państwowe już od 20 lat angażują się w działania edukacyjne z zakresu przyrody. Pragniemy, byśmy uczyli się przyrody, lasu bezpośrednio od niej, czyli uczymy o lesie w lesie – mówiła Anna Pikus.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek Dariusz Krzyżanowski podkreślał wagę tego by praca leśników, oraz zasady zrównoważonej gospodarki leśnej jaką prowadzą Lasy Państwowe były rozumiane przez wszystkich użytkowników lasu.

Uczestnicy debaty przyznawali, że lasy są doskonałym miejscem i narzędziem do realizacji bardzo różnych projektów  edukacyjnych. Potwierdzali również, że Lasy Państwowe są instytucją gościnną i otwartą na współpracę. Wszyscy byli zgodni, że potencjał edukacji pozaformalnej jest ogromny i należy się spodziewać dalszego zainteresowania tą formą kształcenia. Doskonałym dowodem na to była frekwencja na Nocy Biologów 2015 .