Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Program testowania potomstwa

Program testowania potomstwa

Blisko 50 tyś sadzonek zostało w minionym tygodniu zaetykietowane przez leśników w Gospodarstwie Szkółkarskim Mielno

W 2019 roku Lasy Państwowe zaplanowały założenie kolejnych upraw testujących sosny zwyczajnej na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, dla których materiał sadzeniowy został wyprodukowany w Gospodarstwie Szkółkarskim Mielno w Nadleśnictwie Olsztynek. Wraz z nadejściem wiosny, pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa wraz z pracownikami RDLP Olsztyn i Nadleśnictw Korpele, Miłomłyn, Olsztyn, Olsztynek oraz Orneta rozpoczęli etykietowanie poszczególnych pochodzeń w rozbiciu na konkretne bloki zakładanych upraw testowych.

 

Wróćmy jednak do wiosny 2018 roku, ponieważ to właśnie wtedy Nadleśnictwo Olsztynek  rozpoczęło wysiew nasion ze 101 pochodzeń sosny zwyczajnej na szkółce kontenerowej. Pochodzenie tych nasion jest szczególnie ważne, bowiem zostały one pozyskane z drzew matecznych rosnących na terenie wybranych nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Każde z pochodzeń ma pożądane dla hodowli lasu cechy fenotypowe tj. jakość pnia, pokrój korony, wyróżniające się w drzewostanie większe wymiary pierśnicy i wysokości czy odporność na czynniki biotyczne i abiotyczne. Kontrolując miejsce sadzenia danych pochodzeń leśnicy chcą dokładnie wiedzieć z nasion, których drzew matecznych są konkretne sadzonki na uprawie, aby móc wraz z wiekiem oceniać ich wartość genetyczną i hodowlaną. Z czasem te najlepsze będziemy mogli potem wykorzystać do produkcji wysokiej jakości materiału sadzeniowego.

 

Zakład Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych IBL od 2005 r. na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych realizuje projekt badawczy pn. „Program testowania potomstwa wyłączonych drzewostanów nasiennych, drzew doborowych, plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych”, będący częścią „Programu ochrony różnorodności biologicznej i hodowli selekcyjnej drzew na lata 2011-2035”. W ramach projektu badawczego, do 2016 roku miało zostać założone ponad 160 powierzchni testujących potomstwo drzewostanów wyselekcjonowanych i drzew matecznych czterech głównych gatunków lasotwórczych: sosny zwyczajnej, świerka pospolitego, jodły zwyczajnej i buka zwyczajnego.