Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Owadzi tramwajarz…

Owadzi tramwajarz…

Kowal bezskrzydły (Pyrrhocoris apterus) to pospolity w Polsce owad z rzędu pluskwiaków. Potocznie zwany tramwajarzem lub kowalem dwuplamkiem (na każdej z pokryw skrzydłowych występuje charakterystyczny wzór - czarna kropka i czarna ukośna kreska).

Długość ciała wynosi 7 – 12 mm. Żyją w dużych grupach, gromadząc się w nasłonecznionych miejscach, pniach drzew (głównie lip, kasztanowców i robinii akacjowej).  Potoczna nazwa „tramwajarze” prawdopodobnie odnosi się do specyficznego sposobu rozmnażania: samiec i samica podczas kopulacji łączą się odwłokami. W tym miłosnym uścisku, mogą trwać kilkanaście godzin a nawet kilka dni, wtedy poruszając się razem, większa samica „ciągnie za sobą jak wagonik” samca.
Skupisko kontrastowo ubarwionych owadów skutecznie odstrasza potencjalnego drapieżnika i zniechęca do ataku, dodatkową ochroną jest wydzielana przez nie, nadającą kwaśny lub gorzki smak poszczególnym osobnikom wydzielina, która nie wzmacnia walorów smakowych.
Oprócz lipowych orzeszków, które są ich przysmakiem, kowale bezskrzydłe żywią się sokami opadłych owoców, butwiejącymi tkankami roślinnymi, osłabionymi i martwymi bezkręgowcami.