Lista aktualności Lista aktualności

Dzieci w ogrodach kancelarii premiera

Ogrody Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie na jeden dzień przejęły we władanie dzieci. Po raz drugi z okazji swojego święta najmłodsi byli gośćmi premiera. Wśród atrakcji przygotowanych przez pracowników kancelarii i urzędników ministerstw nie zabrakło stoisk Lasów Państwowych

Od samego rana przed bramą do ogrodów ustawiała się kolejka podekscytowanych dzieci i ich rodziców. Punktualnie o godzinie 10 premier Donald Tusk otworzył bramę i zaprosił do środka swoich gości, na których czekał olbrzymi biało-czerwony tort przygotowany specjalnie z okazji 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów. Tegoroczna impreza odbyła się bowiem pod hasłem: „Nie ma wolności bez radości!".

Lasy Państwowe w tym roku reprezentowane były przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek oraz z nadleśnictw Strzałowo, Mrągowo i Spychowo, tworzących Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Mazurskie

Mazurscy leśnicy przygotowali dla dzieci konkurs sprawdzający ich wiedzę przyrodniczą. Okazała się ona imponująca. Najmłodsi znali odpowiedzi na pytania dotyczące między innymi gatunków chronionych.Jesteście niesamowici – chwalił dzieci prowadzący konkurs Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo. – Myślę, że nawet niektórzy studenci leśnictwa nie poradziliby sobie w tym konkursie.

Nadleśnictwo Olsztynek zaprezentowało„Las w szkatułce", czyli ekspozycję wyjaśniającą rolę wody w lesie.

Leśnicy i ich goście mieli w tym roku wyjątkowe szczęście. Leśne stoiska usytuowane były w sąsiedztwie sektora Ministerstwa Sportu. Dlatego wśród gości leśników znalazło się wielu sportowców, m.in. Piotr Gruszka, siatkarz i wielokrotny reprezentant Polski. Nie wiedziałem, że na Mazurach jest tak mało wody mówił Piotr Gruszka po rozmowie z Justyną Haładaj zajmującą się w Nadleśnictwie Olsztynek edukacją. – To ważne, żeby o tym mówić – dodał. Na swoich stoiskach sportowcy zdradzali tajniki gry w siatkówkę, piłkę ręczną, czy koszykówkę. Wielu mogło zdobyć zdjęcie i autograf swoich sportowych idoli, w tym Krzysztofa Hołowczyca.

Niespodzianki dla gości przygotowali również przedstawiciele służb mundurowych – policjanci, funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej i Straży Granicznej. Każdy mógł z bliska przyjrzeć się tajnikom ich pracy, zobaczyć wnętrze radiowozu czy poznać pracę specjalnie wyszkolonych psów.


Rajd Rowerowy Gminy Ostróda

Już po raz 14-sty na Górze Dylewskiej 24 maja odbył się finał Rajdu Rowerowego organizowanego przez Gminę Ostróda. W rajdzie wzięło udział aż 600-set rowerzystów.

Ogólnodostępny i bezpłatny Rajd Rowerowy Dylewska Góra „Nie tylko na dwóch kółkach" został zorganizowany w celu promocji lokalnych walorów przyrodniczych i krajoznawczych zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. W tegorocznym rajdzie udział ponad 600 cyklistów. To absolutny rekord i miłe zaskoczenie dla organizatorów. Na starcie stawili się starzy bywalcy, ale również pokaźna grupa nowych cyklistów. Malowniczą trasę rejonu Wzgórz Dylewskich pomimo 30-stopniowego upału pokonali również przedstawiciele załogi nadleśnictwa. Nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek Dariusz Krzyżanowski  brał aktywny udział w rajdzie już po raz trzeci.

Na zakończenie Rajdu odbył się piknik rodzinny na Polanie Ścieżki Przyrodniczej Góra Dylewska. Podczas którego można było  odwiedzić Punkt edukacji Przyrodniczej „Las w Szkatułce „ bezpłatnie udostępniony przez Nadleśnictwo Olsztynek. Rowerzystom wręczono nagrody. Nadleśniczy ufundował nagrodę da najmłodszego uczestnika rajdu oraz dla ostatniego rowerzysty na mecie.

Z okazji Jubileuszu 90-lecie Lasów Państwowych, przez które wiodły trasy rowerowe Wójt Gminy Ostróda wraz z Nadleśniczym posadzili pamiątkowe drzewko. Oczywiście musiała to być sadzonka buka, aby podkreślić odświętny charakter zdarzenia wybrano odmianę purpurową buka, która będzie   w przyszłości ozdobą Polany.


Las w Szkatułce na Święcie Polskiej Niezapominajki

Mobilny Punkt Edukacji Przyrodniczej Nadleśnictwa Olsztynka dotarł na XIII Święto Polskiej Niezapominajki, które odbyło się 18-ego maja w Jedlni koło Radomia

W tegorocznym Święcie Polskiej Niezapominajki uczestniczyli, poza okolicznymi mieszkańcami, także dzieci i młodzież wraz z nauczycielami, oraz m.in. marszałek Sejmu Ewa Kopacz, posłowie i senatorowie, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, Polskiego Związku Łowieckiego, przedstawiciele świata nauki, kultury i oświaty oraz innych instytucji i organizacji współpracujących z RDLP w Radomiu.

Stoisko „Las w Szkatułce" cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników pikniku, zaproszonych gości oraz kolegów leśników .Symbol niezapominajki, która potrzebuje wilgotnych miejsc do życia pomagał nam uświadamiać, że tereny podmokłe są skarbcem rzadkich i ginących roślin.

Idea Święta Polskiej Niezapominajki powstała w „Eko Radiu" dzięki radiosłuchaczom i redaktorowi radiowej Jedynki Andrzejowi Zalewskiemu. Niezapominajka obchodzona jest od 13 lat, zawsze w połowie maja. Jest to święto leśników, przyrodników i wszystkich, którzy kochają spędzać czas w lesie. Ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski.

Uwagę zwiedzających przykuł panel informacyjny, dotyczący realizacji Programu Małej Retencji Nizinnej. Od radomiaków usłyszeliśmy, że tamtejsi leśnicy również tworzą śródleśne stawy, które zatrzymują wodę w lesie. Mieszkańcy powiedzieli nam, że widzą, iż głównym zadaniem zbiorników jest zatrzymywanie wody i zwiększanie  różnorodności biologiczne, ale cieszy ich również to, że otrzymali w prezencie malownicze miejsca do leśnych spacerów. Dzięki naszej prezentacji można było porównać efekty realizacji projektów małej retencji w różnych częściach Polski. Dużym przeżyciem był dla wielu odwiedzających kontakt ze spreparowaną wydrą. Ten gatunek prowadzi skryty tryb życia, dlatego trudno go zaobserwować w naturze. U nas można było przekonać się jak zgrabną ma sylwetkę i jak miękkie i wodoodporne jest jej futerko.

Uśmiech na twarzy i wiele radości wywołamy szklane, ręcznie wykonane niezapominajki z Olsztynka, które wręczaliśmy w podziękowaniu za zaproszenie i przemiłą atmosferę.

Na scenie wystąpił Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać" reprezentujący nadleśnictwa Spychowo i Strzałowo. Święto zakończyło się koncertem Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Lasów Państwowych z Tucholi.


Biegi z mapą w dłoni

„Biegaj z nami, 90 lat o las już dbamy” to tegoroczne hasło cyklicznych biegów na orientację organizowanych przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek

Tegoroczne spotkanie przebiegało w zasadzie zgodnie z założonym programem. Nie przewidzieliśmy opadów deszczu. Na szczęście był to deszcz niewielki. W biegu na orientację wystartowało 109 osób. Trasy były dość trudne, ale to okazało się dopiero po powrocie zawodników z lasu. Jedenastu  z nich pokonało trasę z czasem poniżej jednej godziny. Sporej grupie  nie udało się zaliczyć wszystkich punktów kontrolnych. 

Konkurs przybliżający pracę leśników zainteresował wiele osób. Obrazował specyfikę zawodu leśnika i znaczenie leśnictwa w gospodarce  narodowej. Edukacyjną rolę pełnił punkt edukacji przyrodniczej „Las w Szkatułce" ze swoją nową ekspozycją pt.  Woda w Lesie

Na czym polega dbałość leśników o las, tego można było dowiedzieć się podczas spaceru po Uroczysku Kołatek. Zapraszamy do fotogalerii.

Materiały do pobrania


Dzień Ziemi 2014

Zielony Festyn z okazji Dnia Ziemi odbył się 27 kwietnia na ukwieconych Polach Mokotowskich. Tegoroczne obchody święta naszej Planety odbywały się pod hasłem "Zmieniaj nawyki - Nie klimat!". Lasy Państwowe w sposób istotny przyczyniają się do poprawy klimatu. Lasy pochłaniają gazy cieplarniane jednocześnie produkując tlen.

Jak co roku pracownicy Lasów Państwowych zadbali o to żeby warszawiacy spędzili tę wyjątkową niedzielę aktywnie, interesującą i żeby zatęsknili za lasem.

„Las w Szkatułce"  pokazał swoją nowa ekspozycję pt „Woda w Lesie" wzbogaconą o nowy jeszcze „gorący element" model obiegu wody w drzewie  wyposażony w pompkę hydrauliczną. Odwiedzjący nas ludzie mogli własnoręcznie dostarczyć drzewu wody niezbędnej do procesu fotosyntezy.

Dla strudzonych atrakcjami Festynu przygotowaliśmy też Leśne Miejsce postoju z grami i zabawami. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i dużo ciepłych słów pod adresem mazurskich leśników.


Las w Szkatułce odwiedza Biesal

Dzieciaki z Biesala dowiedziały się dlaczego dziki zażywają kąpieli błotnych i w jaki sposób leśnicy naśladują bobry.

Mieszkańcy malowniczej wsi Biesal doskonale wiedzą jak bogate przyrodniczo są ekosystemy podmokłe, ponieważ mokradła mają „przez miedzę". Nauczyciele tej niewielkiej szkoły, wykorzystując lokalne walory prowadzą intersujące zajęcia przyrodnicze a część dzieci działa w szkolnym kole ornitologicznym.

Spotkanie z leśnikiem było okazją do rozmów z ekspertem, zweryfikowania własnych obserwacji, pogłębienia wiedzy. Dzięki mobilnemu punktowi edukacyjnemu dzieciaki dowiedziały się, iż pomimo tego, że wszystkie rośliny potrzebują wody do życia, to niektóre z nich muszą mieć jej mniej a inne więcej. Rozmawialiśmy też o tym, że przyroda się nieustnie zmienia. Niektóre ze zmian środowiska trwają tysiące lat, dlatego nie zauważmy jak wiele zbiorników wodnych znika z naszego krajobrazu. Chłopcy byli zafascynowani faktem ,że przy pomocy koparek leśnicy zbudowali nowe, śródleśne jeziorka, które już po dwóch latach stały się domem dla kaczek i żab. Natomiast maluchy z oddziału przedszkolnego nauczyły się co robią zwierzęta, żeby szybciej pływać. Wszyscy wychodzili ze "Szkatułki" z żalem, że lekcja trwała tak krótko, a niektórzy odwiedzili nas dodatkowo podczas długiej przerwy. Dziękujemy Nauczycielom za doskonałą organizację i przemiłą atmosferę.


O wodzie w Lany Poniedziałek

Dziennikarze z olsztyńskiego oddziału Telewizji Polskiej odwiedzili Nadleśnictwo Olsztynek, żeby dowiedzieć się dlaczego woda, jest tak ważna dla lasu.

W wiosenno-przedświątecznej krzątaninie leśnicy przeżyli nieco telewizyjnej tremy. Wspólnie z ekipą TVP Olsztyn przygotowywaliśmy materiał do świątecznych wiadomości. Leśniczy Waldemar Burandt wyjaśniał dlaczego powstał pomysł realizacji projektu małej retencji i pokazywał jak pięknie zbiornik wybudowany ludzką ręką, po dwóch sezonach wegetacyjnych, wtapia się w krajobraz, zwiększając bioróżnorodność. My byliśmy mocno stremowani, natomiast przyroda ani trochę. Orliki jak tylko zauważyły biały wóz telewizyjny, dały aktorski popis szybowania, kaczki krzyżówki zakomunikowały, że wkrótce wypróbują nowe mieszkania w postaci wiklinowych koszy. Jedynie żaba potrzebowała drobnej zachęty do występu. Magicznie wypadły wiosenne ujęcia źródeł Drwęcy, która na całej długości objęta jest ochroną rezerwatową. Zapraszamy do oglądania informacji w TVP Olsztyn w poniedziałkowe popołudnie.


Uszaty wraca do lasu

W Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Napromku tuż przed Wielkanocą pojawił się wychowany w domu małej dziewczynki zając.

Karolina z Rybna ma dopiero 8 lata a już wie jak trudno być mamą. Zeszłej jesieni podczas koszenia trawy znalazła osieroconego zajączka. Przez 6 zimowych miesięcy była dla niego mamą. Nauczyła go jeść i pić. Mimo tak młodego wieku jest bardzo odpowiedzialna dziewczynką i wie, że dzikie zwierzęta najlepiej czują się w lesie. Wiosną postanowiła pożegnać się z wykarmionym strzykawką Uszatym, bo takie imię otrzymał jej wychowanek. Zając trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku, gdzie obecnie przechodzi adaptację i przyzwyczaja się do  życia w lesie.

Uwaga: Pamiętajmy, że zwierzęce maluchy większość czasu spędzają z dala od matek. Matki oddalają się od potomstwa ,żeby nie przyciągać uwagi drapieżników. Młode zające karmione są mlekiem matki raz na dobę pod osłoną nocy


Dlaczego leśnicy chronią mokradła?

Las w Szkatułce 14-ego kwietnia odwiedził Zespół Szkolno-Przedszkolny w Butrynach w Gminie Purda. Podczas zajęć w mobilnym punkcie edukacyjny uczniowie dowiadywali się jak ważna dla lasu jest woda.

Mokradła to miejsca w lesie gdzie woda odgrywa kluczową rolę. Pomimo ,że nie nadają się na spacery, są niezwykle cenne bo stanowią magazyn wody oraz są domem dla wielu fascynujących zwierząt oraz niezwykłych roślin. Do takich wniosków doszły dzieciaki uczące się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Butrynach na terenie Gminy Purda.

Poniedziałkowy poranek zaczęły od zajęć terenowych przed swoją szkołą. W Lesie w Szkatułce tym razem można było z bliska zobaczyć zwierzęta, które na co dzień ukrywają się pomiędzy trzcinami lub mieszkają w niedostępnych fragmentach lasów. Zarówno na maluchach z przedszkola jak i starszych uczniach z podstawówki duże wrażenie wywarły modele storczyków, które swoimi barwnymi kwiatostanami potwierdzały słowa leśników o bogactwie przyrodniczym mokradeł. Dzieciaki uczyły się oraz bawiły układając  puzzle ilustrujące obieg wody w przyrodzie. Wspólnie tropiliśmy też, kto podeptał naszą podłogę. Uczniowi  chwali się, ze na co dzień oszczędzają wodę.

Dziękujemy za miłe przyjęcie i dawkę pozytywnej energii.


90 osób sadziło drzewka na 90 - lecie Lasów Państwowych

Lasy Państwowe to las i ludzie o niego dbający. Dlatego 90 –osobowa społeczność Szkoły Podstawowej w Marwałdzie złożyła życzenia sadząc nowe drzewka na uprawie leśnej.

10-ego kwietnia  wesoła gromadka dzieciaków wraz z opiekunami pod bacznym okiem zaprzyjaźnionego ze Szkołą w Marwałdzie Leśniczego z Leśnictwa Samin ,sadziła buki i modrzewie Sadzonki buka pochodziły ze szkółki kontenerowej, były to tak zwane sadzonki z bryłką. Ich sadzenie jest dziecinnie łatwe dlatego nawet uczniowie młodszych klas mogli całkiem sami posadzić swoje własne drzewko, które teraz będzie rosło i wydzielało do atmosfery mnóstwo życiodajnego tlenu.

To najlepsze życzenia jakie można złożyć Lasom Państwowym. Spędzić dzień w najbliższym lesie i odrobinę pomóc leśnikom. Dziękujemy!


Modra Panna ze złotym oczkiem

Sasanka otwarta zakwita wczesną wiosna na piaszczystych, ubogich w składniki mineralne glebach. Jej duże, pełne przepychu, niebieskie kwiaty przypominają klejnoty w ubogim runie borów sosnowych.

Sasanki są coraz rzadsze w naszych lasach. W Nadleśnictwie Olsztynek stwierdzono jedynie dwa stanowiska, które odkryła Pani podleśniczy podczas wyznaczenia trzebieży. To właśnie wyraźne, jaskrawo odcinające się wśród igliwia i suchych traw, kwiaty przykuły jej uwagę.Sasanka otwarta objęta jest ścisła ochroną prawną, gatunek ponadto objęty jest Dyrektywą Siedliskową i Konwencja Berneńską.

Dlaczego sasanek jest tak mało?

Sasanki to rośliny widnych i ubogich siedlisk. Rosną na murawach napiaskowych (czyli bardzo ubogich łąkach) oraz ubogich borach sosnowych. Tak to czasem bywa w przyrodzie, że coś zyskując, coś też tracimy. Zasobność lasu sukcesywnie się zwiększa. Kondycja lasów się poprawia, zwiększa się udział gatunków liściastych, las staje się wielogatunkowy i wielowarstwowy. Proces powstawania próchnicy przebiega dzięki temu dużo lepiej, a gleba zatrzymuje więcej przydatnej dla roślin wody. Cały ekosystem funkcjonuje sprawniej, przybywają nowe organizmy, a niektóre niestety tracą optymalne miejsce dla swojego rozwoju. Dodatkowym zagrożeniem jest wyrywanie dekoracyjnych kwiatów i wykopywanie roślin i przenoszenie ich do ogródków.

Co ciekawe sasanki nie zapylają pszczoły lecz błonkówki i muchówki. Nasiona dojrzewają i rozsiewają się od maja do lipca. 

Sasanka otwarta oraz wszystkie jej kuzynki z rodzaju sasanek mają właściwości trujące i lecznicze. Zawarte w roślinie substancje działają bakteriobójczo, wirusobójczo, przeciwskurczowo i napotnie. Świeże ziele zawiera silnie działającą protoanemoninę, która wywołuje podrażnienie i przekrwienie błon śluzowych i skóry, a nawet poważne zatrucie ustroju z objawami podrażnienia nerek i narządów moczowo-płciowych oraz porażenia układu nerwowego (drgawki). Dlatego lepiej podziwiać piękno sasanek z daleka


Las w Szkatułce zachętą do studiowania leśnictwa

Dzień Otwartych Drzwi na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim był okazją do zaprezentowania całkiem nowego wnętrza mobilnego punktu edukacji przyrodniczej.

„Woda w lesie" to temat prezentacji przygotowanej przez Nadleśnictwo Olsztynek. Woda to podstawa życia roślin zwierząt. Niezbędny czynnik do prawidłowego funkcjonowanie ekosystemów leśnych oraz zachowania bioróżnorodności. Dlatego tym razem schowki i szufladki Lasu w Szkatułce służą do odkrywania tajemnic mokradeł. Jak zwykle jest różnorodnie i interaktywnie. Trochę uczymy i trochę bawimy. Wykorzystujemy gry i zabawy do utrwalenia wiedzy. Chcemy uświadomić naszym odbiorcom jak ważne są zasoby wodne oraz jak egzotyczne i piękne są leśne mokradła, które mamy na Mazurach na wyciągniecie ręki.

4-ego kwietnia nasz projekt przez swój demonstracyjny charakter ,miał za zadanie pokazać adeptom leśnictwa oraz wszystkim rozważającym podjęcie studiów na kierunku leśnictwo, że leśnikom stawia się coraz wyższe wymagania zawodowe. Współczesny leśnik powinien oprócz doskonałego przygotowania  merytorycznego mieć otwartą głowę i serce.

Dziękujemy serdecznie za zaproszenie oraz cenne uwagi ze strony młodzieży i wykładowców. Cieszymy z możliwości stałego kontaktu z naszymi odbiorcami przez nasz profil na Facebooku www.facebook.com/laswszkatulce.


Bóbr w opałach

Migrujący w poszukiwani nowego miejsca do życia bór zabłądził w okolicach Grunwaldu.

Mieszkańcy wsi Grunwald przed dwoma dniami mieli niecodziennego gościa. Zaalarmowani ujadaniem psów mieszkańcy, ku swojemu zdziwieniu stwierdzi, że do ich obejścia zawitał bóbr. Natychmiast o zdarzeniu poinformowali Leśniczego Leśnictwa Napromek Lecha Serwotkę, który prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Napromku. Leśniczy natychmiast pojechał po bobra. Zwierzę było osowiałe i wystraszone przez psy. Trafiło do Ośrodka na obserwację. Zwierzę prawdopodobnie zabłądziło podczas wędrówki w poszukiwaniu dobrego terenu do założenia rodziny. Bobry bowiem to, zwierzęta żyjące w niewielkich stadach rodzinnych, składających się z rodziców oraz dwóch pokoleń potomstwa. Po 24- godzinnej obserwacji kazało się że bór jest zdrowy. Jedyne co mu doskwiera to stres z powodu niecodziennej przygody. Leśnicy postanowili jak najszybciej wypuścić bobra w bezpieczne miejsce. Dzisiaj (28 marca) około południa bóbr dołączył do bobrzej gromadki, która od niedawna jest obserwowana na obiekcie małej retencji w Glaznotach w leśnictwie Napromek. Do zobaczenia panie bobrze…


Las w Szkatułce na Facebook'u

Od miesiąca działa facebook'owy profil Nadleśnictwa Olsztynek pod nazwą Las w Szkatułce

Nasz nowy profil na portalu społecznościowym ma za zadanie utrzymać bliski kontakt z odbiorcami działań edukacyjnych Mobilnego Punktu Edukacyjnego oraz pozwolić na prowadzenie z nimi dialogu. Na profilu prezentujemy również ciekawostki z lasu oraz interesujące wydarzenia z Nadleśnictwa. Mamy już ponad 300 fanów. Wszystkim dziękujemy za zainteresowanie . Zapraszamy na nasz profil www.facebook.com/laswszkatulce . Już wkrótce "Szkatułka" zaprezentuje  nową ekspozycję pt.  Woda w Lesie.


Domy dla kaczek

Obiekty małej retencji wzbogaciły się tej wiosny o nowe miejsca lęgowe dla kaczek.

Zrealizowane w końcu 2012 roku w ramach projektu pt. Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych, malownicze stawy śródleśne sukcesywnie wtapiają się w otoczenie. Przestały już przypominać wielki plac budowy. Brzegi porosła roślinność zielna. Jesienią leśnicy obsadzili je krzewami, które zwiększą bioróżnorodność oraz atrakcyjność najbliższej okolicy zbiorników.

Teraz przyszła pora na sztuczne gniazda dla kaczek. Tuż przed nadejściem wiosny, kiedy zbiorniki wodne pokryte były jeszcze lodem, wolontariusze z zaprzyjaźnionego KŁ „Batalion" montowali wiklinowe kosze dla kaczek. Do każdego kosza włożono trochę ziemi i suchej trawy „na dobry" początek. Mamy nadzieję, że te ekskluzywne domki spodobają się nowym lokatorkom i nastąpi inwazja krzyżówek na naszych obiektach retencyjnych.


Afrykański pomór świń u dzików

Przed dwoma tygodniami potwierdzone zostało wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie. Tym samym wirus ASF (ASFV) znalazł się na obszarze Unii Europejskiej (UE).

Wskazane jest zdawanie sobie sprawy z faktu, że aktualnie dziki mogą być ważnym wektorem we wprowadzeniu wirusa ASF do Polski i jego szerzeniu się w populacji dzików, a później świń.
Prosi się zatem myśliwych i leśników o zwrócenie uwagi na zwiększone padnięcia w lesie dzików i poinformowanie o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii

więcej istotnych informacji tutaj


Zimowy Bieg Sasinów

Leśne ścieżki Nadleśnictwa Olsztynek już po raz IX gościły miłośników narciarstwa biegowego.

Leśne ścieżki Nadleśnictwa Olsztynek już po raz IX gościły miłośników narciarstwa biegowego. Bieg Sasinów to inicjatywa lokalnego Stowarzyszanie Miłośników Wzgórz Dylewskich, głównego organizatora zimowej imprezy ,która z roku na rok zyskuje nowych uczestników i wielbicieli.

Tegoroczne zmagania sportowe odbyły się 8 lutego 2014 na Wzgórzach Dylewskich. Uczestniczyło w nich 150 miłośników narciarstwa biegowego. Dzień w którym w Soczi rywalizację rozpoczęła Justyna Kowalczyk, okazała się doskonałą zachęto do sprawdzenia własnych możliwości i zmierzenia się z malowniczymi leśnymi trasami.Imprezę zaczęto od Rajdu Narciarskiego, następnie zorganizowano Bieg Laboratorium Dr Ireny Eris na 3 km, a o godzinie 12 wystartował bieg główny na 7,5 i 14 km. Rajd Narciarski o długości ca. 5 km prowadził po leśnych ścieżkach masywu Góry Dylewskiej.

Więcej informacji o biegu na stornie: http://www.biegsasinow.pl/


Smakołyki dla zwierzaków

Tym razem prezenty i dary nie były ani od Świętego Mikołaja ani od Trzech Króli. To Leśniczy ze swoimi pomocnikami przyniósł do paśnika prezenty od dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 23 Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Grzegorza Bublewicza. Były to żołędzie i kasztany, które są nie lada przysmakiem dla saren, dzików i jeleni.

ierzaki w świątecznym prezencie dostali również sól , która wzbogaci ich dietę o niezbędne mikroelementy.
Regularne dokarmianie zwierząt konieczne jest podczas ostrej zimy, kiedy w lesie jest dożo śniegu i panuje siarczysty mróz. W innych przypadkach zwierzęta doskonale sobie radzą, żywiąc się suchymi źdźbłami traw, korą, łykiem i pędami, a w przypadku dzików korzonkami i wygrzebanymi ze ściółki larwami owadów, dżdżownicami i padliną (dziki to wszystkożercy)

Mądre dokarmianie polega na dostarczaniu do paśników odpowiedniej karmy. W naszych paśnikach można znaleźć tak zwaną karmę objętościową (nieco mniej kaloryczna), taką jak siano, słoma i suche gałązki z liśćmi. Dużo większej ilości kalorii dostarczy karma treściwa w postaci zbóż, nasion roślin strączkowych oraz żołędzi i kasztanów, które są bogate w tłuszcze nienasycone oraz zawierają dużo wartościowego białka.

Żołędzie zawierają ponad 4 % tłuszczu i prawie 5 % białka, dla porównania buraki pastewne jedynie 5% białka i 0,01 % tłuszczu

Podczas ostrych zim jeleń potrzebuje w przeliczeniu na owies i siano następujące ilości karmy: 25 kg owsa i 60 kg siana, sarna 5 kg owsa i12 kilo siana a dzik 25 kg owsa i 50 kg ziemniaków.
Uwaga! Zawsze należy pamiętać, by karma dla zwierząt była świeża, bez zabrudzeń i pleśni. Ważne jest też, by teren przy miejscach dokarmiania był sprzątany z resztek niedojedzonej karmy.


Leśnicy zadbają, aby podczas ferii dzieci się nie nudziły

Na Warmii i Mazurach właśnie rozpoczynają się ferie zimowe. Leśnicy z nadleśnictw położonych na terenie powiatu olsztyńskiego zadbają o to, aby podczas dwu tygodniowej przerwy od szkoły uczniowie się nie nudzili… Wszystko za sprawą cyklu festynów edukacyjnych, które odbywają się w ramach akcji „Bezpieczny lód”.

Pomysłodawcami akcji „Bezpieczny lód" są policjanci, którzy do współpracy zaprosili m.in. leśników z nadleśnictw położonych na terenie powiatu olsztyńskiego. W ramach akcji „Bezpieczny lód" policjanci, samorządowcy i leśnicy zorganizują cztery festyny edukacyjne. Pierwszy z nich odbył się 17 stycznia na plaży miejskiej w Olsztynku. I choć tego dnia zima postanowiła o sobie przypomnieć aż nadto energicznie (intensywne opady śniegu połączone z dokuczliwym wiatrem!),  to jednak frekwencja dopisała. Na olsztyneckiej plaży zjawiło się kilkuset uczniów okolicznych szkół podstawowych. Stoisko przygotowane przez Nadleśnictwa Olsztynek, Nowe Ramuki i Jagiełek dosłownie pękało w szwach! Dzieci chętnie brały udział w organizowanych przez leśników konkursach. Chętnie też słuchały porad, jak zimą dokarmiać ptaki, czy też jak rozpoznawać tropy zwierząt na śniegu. Kolejne festyny odbędą się w następujących terminach:
20 stycznia – Dobre Miasto- Jezioro Limajno, miejscowość Swobodno;
22 stycznia – Barczewo, miejscowość Tumiany, Jezioro Pisz;
24 stycznia – Biskupiec, Plaża Słoneczny Brzeg, nad Jeziorem Dadaj;
W akcji uczestniczą Nadleśnictwa Olsztynek, Jagiełek, Nowe Ramuki, Kudypy, Olsztyn, Wipsowo, Wichrowo.
 


Żywa szopka w Nadleśnictwie Olsztynek

Nadleśnictwo Olsztynek przygotowało niezwykłą świąteczną atrakcję. Na terenie Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt przy Leśniczówce Napromek powstała żywa szopka. Zamieszkał w niej m.in. Stefanek, samiec lamy.

Krowa rasy polska czerwona, osiołek, kucyk, owce wrzosówki, króliki i oczywiście niekwestionowana gwiazda w tym gronie, czyli lama o imieniu Stefanek – to zwierzęta, które na czas świąt zamieszkały w bożonarodzeniowej szopce. Szopka powstała na terenie Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt przy Leśniczówce Napromek w Nadleśnictwie Olsztynek. – Chcieliśmy sprawić świąteczny prezent okolicznym mieszkańcom, a przede wszystkim dzieciom, które mam nadzieję będą  zachwycone naszą szopką – mówi Lech Serwotka, leśniczy Leśnictwa Napromek, a zarazem główny „architekt" całego przedsięwzięcia.  25 grudnia o godz. 15 obok niezwykłej, leśnej szopki zostanie odprawiona msza święta.