Lista aktualności Lista aktualności

Rajd Rowerowy Gminy Ostróda

Już po raz 14-sty na Górze Dylewskiej 24 maja odbył się finał Rajdu Rowerowego organizowanego przez Gminę Ostróda. W rajdzie wzięło udział aż 600-set rowerzystów.

Ogólnodostępny i bezpłatny Rajd Rowerowy Dylewska Góra „Nie tylko na dwóch kółkach" został zorganizowany w celu promocji lokalnych walorów przyrodniczych i krajoznawczych zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. W tegorocznym rajdzie udział ponad 600 cyklistów. To absolutny rekord i miłe zaskoczenie dla organizatorów. Na starcie stawili się starzy bywalcy, ale również pokaźna grupa nowych cyklistów. Malowniczą trasę rejonu Wzgórz Dylewskich pomimo 30-stopniowego upału pokonali również przedstawiciele załogi nadleśnictwa. Nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek Dariusz Krzyżanowski  brał aktywny udział w rajdzie już po raz trzeci.

Na zakończenie Rajdu odbył się piknik rodzinny na Polanie Ścieżki Przyrodniczej Góra Dylewska. Podczas którego można było  odwiedzić Punkt edukacji Przyrodniczej „Las w Szkatułce „ bezpłatnie udostępniony przez Nadleśnictwo Olsztynek. Rowerzystom wręczono nagrody. Nadleśniczy ufundował nagrodę da najmłodszego uczestnika rajdu oraz dla ostatniego rowerzysty na mecie.

Z okazji Jubileuszu 90-lecie Lasów Państwowych, przez które wiodły trasy rowerowe Wójt Gminy Ostróda wraz z Nadleśniczym posadzili pamiątkowe drzewko. Oczywiście musiała to być sadzonka buka, aby podkreślić odświętny charakter zdarzenia wybrano odmianę purpurową buka, która będzie   w przyszłości ozdobą Polany.


Leśnicy po raz pierwszy na Europejskiej Nocy Naukowców

Leśnictwo to nauka interdyscyplinarna - łączy ze sobą wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych. Dlatego leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek na zaproszenie Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN i Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego wzięli udział w tym polaryzującym naukę wydarzeniu.

Zawód leśnika opiera się na solidnych podwalinach naukowych. Na wydziałach leśnych oraz w leśnych instytutach badawczych codziennie aktualizuje się i poszerza wiedzę na temat funkcjonowania i zrównoważonego rozwoju ekosystemów leśnych. Leśnicy podczas studiów poznają systematykę roślin i zwierząt, entomologię, ekologię, geologię, gleboznawstwo, geodezję, informatykę podstawy budownictwa i drogownictwa i wiele innych rzeczy. Pracownicy Lasów Państwowych muszą być wszechstronnie wykształceni.

Europejska Noc Naukowców odbywa się co roku w całej Europie w czwarty piątek września. W 2015 roku te popularnonaukowe imprezy odbędą się w piątek 25 września w około 300 miastach w 24 krajach Europy i krajów sąsiednich. Imprezy są wspierane przez Komisję Europejską jako część "Działań Marie Skłodowska-Curie": programu UE, który pomaga w rozwoju europejskich karier naukowych.

 Podczas tej niecodziennej nocy pokazaliśmy „:Las w Szkatułce", który stawia na interaktywność, ekspozycja zawiera gry i zabawy dla dzieci, makiety i modele, podświetlane mapy terenu Temat przewodni ekspozycji to woda w lesie. U nas można było się dowiedzieć: dlaczego mokradła są cenne? Jak należy dbać o torfowiska? Ile wody potrzebują drzewa? Jak leśnicy dbają o zasoby wodne?

To była wyjątkowo długa noc, zaczęła się już rano 25 września i trwała jeszcze długo po zachodzie słońca. Frekwencja i ciekawość świata wśród odwiedzających nasz Mobilny Punk Edukacji Przyrodniczej wprawiła nas w zdumienie. Uczestnicy Nocy naukowców to świetni, uważni i ciekawi świata obserwatorzy przyrody. Nawet najmłodsi goście zadawali trafne pytania mocno testując naszą leśna wiedzę. Dziękujemy wszystkim za współpracę i ciekawe doświadczenie. Do zobaczenia za rok!

Uwaga! Odwołujemy zakaz wstępu do lasu!

W związku z usunięciem w drzewostanach szkód, które stwarzały zagrożenie dla  zdrowia i życia ludzi,  okresowy zakaz wstępu do lasów  w granicach Leśnictw Maróz i Waplewo został odwołany  z dniem 01.09.2015 r.  W związku z tym zapraszmy na leśne ścieżki.

 

podstawa prawna: art.26 ust.3 pkt1 ustawu z dn. 28 września 1991 r. o lasach (dz.U.2014 poz.1153, z poźn.zm.)


Wakacje z Lasem w Szkatułce czyli przyrodniczo podczas kolonii.

Nadleśnictwo Olsztynek w ostatnim tygodniu lipca gościło 140 dzieci uczestniczących w koloniach organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Łodzi.

 

Wakacje to doskonały czas na edukację nieformalną i naukę przyrody. Dzieci  aktywnie spędzają czas na Mazurach. Zajęcia były prowadzone w grupach . Bazą do zajęć dotyczącej ochrony mokradeł oraz roli wody w przyrodzie  był Mobilny Punkt Edukacji Przyrodniczej Las w Szkatułce. Dzieciaki poznawały nowe dla nich gatunki roślin i zwierząt A notatki z zajęć pisane lubryką na desce

A sala narad nadleśnictwa przez kilka dni służyła za salę aktywności twórczej. Zakończeniem wizyty w Nadleśnictwie Olsztynek była samodzielna wyprawa  na platformę obserwacyjną w rezerwacie Przyrod Bagno Nadrowskie.


Siatkarze posadzili drzewa z leśnikami

Reprezentanci polski w siatkówce plażowej Monika Brzostek, Grzegorz Fijałek i Jakub Szałankiewicz, a także byli siatkarze kadry narodowej w siatkówce halowej Paweł Papke i Piotr Gruszka wspólnie z leśnikami posadzili drzewa na plaży miejskiej w Olsztynie. To właśnie tutaj od 25 do 30 sierpnia trwał turniej „Warmia Mazury. Olsztyn Grand Slam 2015”. Jednym z partnerów wydarzenia były Lasy Państwowe.

Do Olsztyna ściągnęli najlepsi plażowi siatkarze i siatkarki naszego globu. „Warmia Mazury. Olsztyn Grand Slam" to jeden z pięciu najważniejszych na świecie turniejów w plażowej odmianie siatkówki. Partnerem zawodów odbywających się w Olsztynie były Lasy Państwowe. Z tej okazji 30 sierpnia zawodnicy, organizatorzy i oczywiście leśnicy posadzili na olsztyńskiej plaży miejskiej dęby. Wśród sadzących byli reprezentanci polski siatkówce plażowej: Monika Brzostek (brązowa medalista olsztyńskiego turnieju), Grzegorz Fijałek i Jakub Szałankiewicz, a także byli reprezentanci kraju w halowej odmianie tej dyscypliny Piotr Gruszka i Paweł Papke. Ten drugi to obecnie prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a w zadrzewianiu wspierali go  wiceprezes PZPS Jacek Kasprzyk i Rafał Pośpiech, dyrektor turnieju „Warmia Mazury. Olsztyn Grand Slam 2015".

 Dęby na plaży miejskiej w Olsztynie posadzili też samorządowcy: Gustaw Marek Brzezin, marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, wicemarszałek Anna Wasilewska i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

- Cieszymy się ze współpracy z Lasami Państwowymi, bo przy okazji organizacji tego typu turnieju zależy nam propagowaniu wartości ekologicznych – tłumaczył Paweł Papke.

A Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa dodał:

- Lasy Państwowe są zawsze z ludźmi i za to należą się leśnikom ogromne podziękowania.

Udział leśników w organizacji „Warmia Mazury. Olsztyn Grand Slam 2015" nie ograniczył się tylko do zorganizowania akcji sadzenia drzew. Jedną z dodatkowych atrakcji przygotowaną z myślą o kibicach było stoisko Nadleśnictwa Olsztynek. Jego „sercem" był oczywiście „Las w szkatułce", ale leśnicy przygotowali też  m.in. kącik malucha,  punkt malowania lubrykami na desce i ścieżkę zmysłów.


Las ziołami pachnący.

15 sierpnia w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku odbyło się Regionalne Święto Ziół. Impreza przywołuje tradycje Święta Matki Boskiej Zielnej ze święceniem ziół, miodów i zbóż.

Las jest pełen ziół. Sosna i lipa to doskonały surowiec zielarski mimo,że drzewa nie są klasycznym zielem czyli rośliną zielna.

Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek szczególna uwagę zwracali na to, że mokradła w postaci olsów, łęgów i torfowisk to ogromny magazyn ziół.

Na naszym stoisku edukacyjnym pokazywaliśmy jak wygląda bodziszek cuchnący, jaką chorobę uleczy bobrek trójlistkowy i jak postępować z korą kruszyny pospolitej żeby nie zaszkodziła.

W ziołach dostrzegamy nie magię i czary ale ogromny potencjał związków biologicznie czynnych, które możemy wykorzystać w dynamicznie rozwijającej się biogospodarce. To doskonały punkt wyjścia do promowania idei zrównoważonego rozwoju i do uświadomienia wszystkim, że zachowanie bioróżnorodności to nie tylko szczytna idea i staranie leśników . Zachowanie bioróżnorodności to społeczna potrzeba mająca praktyczne przełożenie na jakość  naszego życia.  Las to wielka apteka natury i ekologiczny salon kosmetyczny w jednym.


Napromek szuka partnerki

Napromek to młody, dwuletni samiec, który miał pecha i zachorował na poważną chorobę odkleszczową. W stanie skrajnego wycieńczenia, został odnaleziony przez leśników pod koniec ubiegłego roku. Trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Nadleśnictwie Olsztynek, gdzie został poddany długiemu i trudnemu leczeniu.


Terapia wilkabyła prowadzona przez weterynarzy i konsultowana przez biologów - dr Sabinę Pierużek-Nowak i dr. inż. Roberta Mysłajka ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk" oraz Regionalnego Konserwatora Przyrody w Olsztynie.

Dopiero w marcu tego roku Napromek został uwolniony. Do środowiska wypuszczono go w miejscu znalezienia, czyli na terenie Nadleśnictwa Miłomłyn.

Podczas pobytu w Ośrodku Rehabilitacji zwierzę zostało wyposażone przez biologów w obrożę telemetryczną. Dzięki urządzeniu jest szansa na monitoring losów wilka, a także ocenę możliwości adaptacyjnych zwierząt uwalnianych po długotrwałej rehabilitacji do środowiska naturalnego.

Z informacji uzyskany przez nadajnik wiadomo, że wilk nadal przebywa w środowisku naturalnym i samodzielnie zdobywa pokarm. Od dnia uwolnienie do środowiska przemierzył ponad 400 km. Podczas swojej wędrówki przebywał na terenach Nadleśnictwa Młynary, gdzie przemieszczał się pomiędzy niewielkimi kompleksami leśnymi położonymi na wschód od Pasłęka. Od połowy kwietnia przeszedł na tereny Nadleśnictwa Dobrocin. Próbował wędrować dalej na zachód. Jednak na swojej drodze napotkał barierę - ogrodzenie drogi szybkiego ruchu S7. To właśnie ono okazało się największym wyzwaniem dla rekonwalescenta.

Na przełomie marca i kwietnia wilk wielokrotnie do niej podchodził. Idąc na północ wzdłuż S7 i zawracając kilka razy przepłynął Kanał Elbląski. Niestety po drugiej stronie napotkał kolejne bariery środowiskowe - długie grodzenia drogi ekspresowej. W związku z tym zawrócił na wschodnią część kanału, penetrując teren wzdłuż trasy.

Po kilkukrotnych próbach udało mu się pokonać drogę ekspresową. Wykorzystał największe przejście dla zwierząt zlokalizowane wzdłuż Kanału Elbląskiego.

Wilk Napromek dobrze sobie radzi na wolności, poluje, odnaleziono resztki dzika, na których żerował. Na zdjęciach z monitoringu widać, że resztek uczty wilka skorzystały również bieliki.

Biolodzy ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk" mają nadzieję, że dzięki danym przesłanym przez obrożę uda się dowiedzieć, czy znalazł partnerkę i dołączył do wilczej watahy oraz czy zostanie zaakceptowany przez inne wilki?

*Źródło: Raporty z monitoringu wilka Napromka opracowane  przez Stowarzyszenie dla Natury „Wilk".


Kolejny sukces Wojsk Władysława Jagiełły pod Grunwaldem.

Na otoczonych lasami Nadleśnictwa Olsztynek polach Grunwaldzkich, w 605 rocznicę bitwy odbyła się jedna z najbardziej spektakularnych rekonstrukcji historycznych. Całe zastępy pasjonatów wcieliły się w Wojska Unii Polsko-Litewskiej oraz Wojska zakonu Krzyżackiego i w sobotnie popołudnie 18-stego lipca 2015 ruszyły do boju.

Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek po raz kolejny uczestniczyli w tym święcie, prezentując walory lokalnych lasów oraz ciekawostki ze swojej pracy. Często byliśmy pytani o ślady historii ukryte w cieniu starych drzew i uroczysk leśnych, głazy ofiarne oraz przebieg szlaków turystycznych. Sporą wesołość budziła geneza nazwy rezerwatu Jezioro Francuskie, pomimo, że historia z czasów Kampanii Napoleońskiej była raczej tragiczna. Wiele osób dziwiła obecność w naszych lasach muflonów.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się kuliste próbki drewna. Dzięki pobliskim stoiskom prezentującym dawne rzemiosła mieliśmy szansę na obrazowe przypomnienie, jak nierozerwalnie rozwój naszej cywilizacji związany jest z drewnem .Młodzi rycerze chcieli  dowiedzieć się jakie drewno najlepiej nadaje się na miecze a jakie może posłużyć do wykonania łuku. Mamy nadzieję, że w sobotę udało nam się skutecznie połączyć lekcję historii z lekcją przyrody. Bardzo cieszymy się z dużego zainteresowania i sympatii. Do zobaczenia za rok!


Czas Drewna Piknik Ekologiczny

Ponad 1000 osób wzięło udział w nietypowym pikniku, który 5 lipca odbył się w olsztyneckim skansenie. Piknik miał na celu promocję drewna jako surowca ekologicznego , w pełni odnawialnego i pozyskiwanego zgodnie zasadą zrównoważonego rozwoju. 90% surowca drzewnego pochodzi z Lasów Państwowych.

Mimo ponad 30 stopniowego upału  w  „Czasie Drewna" wzięło udział 1100 osób.  Olsztynecki skansen z najcenniejszymi perełkami drewnianej architektury stanowił nie tylko tło do zaprezentowania możliwości i zastosowań drewna, ale był również atrakcją samą w sobie. Pracownicy skansenu przygotowali warsztaty konserwacji drewna oraz wycieczki tematyczne.

Odwiedzający mieli okazje dowiedzieć się jak wygląda drewno prosto z lasu i w jaki sposób obliczyć jego objętość , sprawdzić że czy dłużyce i kłody są rzeczywiście bez wad. Dzięki współpracy z Instytutem Badawczym Leśnictwa każdy miał szansę poeksperymentować z drewnem, poznać jego właściwości fizyczne: twardość , ścieralność czy giętkość. Obejrzeć je pod mikroskopem i dowiedzieć się jak powstaje drewno, a następnie zmierzyć się  zdrewnianymi grami logicznymi i zrelaksować się podczas zabawy drewnianymi nartami, chodakami i szczudłami. Zdobytą wiedzę można było zweryfikować w praktyce na stanowisku wbijania gwoździ czy piłowania drewna

O tym co się dalej dzieje z drewnem można było się przekonać na stoisku  Wydziału Technologii Drewna SGGW.  Przyszli technolodzy drewna pokazali, że z drewna da się zrobić dosłownie wszystko od biżuterii, ścian domów po rower!

Biblioteka Miejska w Olsztynie wraz ze swoją maskotką Czytusiem pokazywała dalsze losy papierówki na stoisku „Bo książki są z drewna…"

 Odwiedzający mogli się zmierzyć również z wyzwaniami rzemieślniczymi  w warsztatach rzeźbiarza i kołodzieja a następnie ochłodzić się w wozowni, oglądając filmy tematyczne Nadleśnictwa Miłomłyn. To, że drewno budzi pozytywne emocje przekonaliśmy się na ścieżce zmysłów, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.  Drewno również inspiruje do działań artystycznych, podczas pikniku można było stworzyć własnego, kolorowego węża z gałęziówki bukowej i namalować obraz, jak również pobawić się drewnianymi zabawkami. Każdy mógł kupić coś drewnianego na pamiątkę  od rękodzielników i twórców ludowych. Wszyscy uczestnicy otrzymywali wydaną przez CILP broszurę „Czas Drewna".


18 cisów upamiętnia ofiary katastrofy lotniczej

Na terenie gimnazjum w Durągu koło Ostródy od 24 czerwca rośnie 18 cisów. Drzewa upamiętniają tragicznie zmarłych uczniów i nauczycieli z gimnazjum w niemieckim Haltern am See.

Gimnazja w Durągu koło Ostródy i w niemiecki Haltern am See współpracują ze sobą od 16 lat.  Szkoły realizują kilka wspólnych projektów, prowadzą wymianę uczniowską. Nic więc dziwnego, że informacja o tragicznej śmierci 16 uczniów i dwóch nauczycieli z gimnazjum w Halter am See, wstrząsnęła także społecznością Durąga. Niemieccy nastolatkowie i ich nauczyciele zginęli w katastrofie lotniczej, która wydarzyła się 24 marca br. we francuskich Alpach. Trzy miesiące później na terenie Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu upamiętniono ofiary tej tragedii poprzez posadzenie 18 cisów.

W uroczystości udział wzięli Pierwszy Sekretarz Ambasady Niemiec, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Ostródzie, poczty sztandarowe Kombatantów z Ostródy, szkół z Ostródy i z Durąga, przedstawiciele OSP Durąg i Brzydowo, pastor Kościoła Ewangelickiego z Kraplewa, proboszcz Parafii Durąg, uczniowie Gimnazjum w Durągu oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.  Na uroczystość przybyła  Pani Małgorzatą Błyskun, dyrektor RDLP w Olsztynie oraz przedstawiciele Nadleśnictw  Olsztynek , Jagiełek i Stare Jabłonki . Cisy osobiście ofiarował dyrektor Biura Nasiennictwa Leśnego Pan Ryszard Dzialuk. Oprawą muzyczną zajęli się sygnaliści z Nadleśnictwa Lidzbark. Organizatorem  uroczystości była  Dyrektor Gimnazjum im.Żołnierz Polskiego w Durągu Pani Grażyna Lipińska, wspomagana przez Biuro Nasiennictwa Leśnego oraz Nadleśnictwo Olsztynek .


Najpierw Dni SGGW, a potem Święto Niezapominajki

To był pracowity weekend dla leśników z Nadleśnictwa Olsztynek. „Las w szkatułce” gościł na Dniach SGGW w Warszawie i Ogólnopolskim Święcie Polskiej Niezapominajki w podradomskiej Jedlni.

„Las w szkatułce"  wzbogacił stoisko Wydziału Technologii Drewna podczas pikniku z okazji święta najstarszej w Polsce uczelni rolniczej.

Dni SGGW były okazją do zaprezentowania osiągnięć i możliwości poszczególnych Wydziałów uczelni. To również dobry sposób na poszerzenie wiedzy i poznanie nowych rzeczy. Podczas tego wielkiego pikniku uczelnia otwiera swoje bramy dla mieszkańców Warszawy.

W tym roku „Las w szkatułce" został zaproszony przez Wydział Technologii Drewna. Dlaczego? Bo tam gdzie mowa o drewnie nie może zabraknąć leśników. To leśnicy hodują drzewa i dbają o zrównoważone użytkowanie zasobów leśnych. Ze względu na tematykę ekspozycji – woda w lesie, najsilniej eksponowaliśmy gatunki z największym zapotrzebowaniem na wodę czyli olchę i jesiona.

W wywiadach radiowych podkreślaliśmy, że tak lubianego przez konsumentów drewna jesionowego może zabraknąć na skutek masowego zamierania jesionów w związku z deficytem wody.

Duże zainteresowanie odwiedzający budziły kuliste próbki drewna. Drewniane kule pokazują różnorodność faktury, barwy, rysunku poszczególnych gatunków drewna. Przekonywaliśmy, że rodzime drewno jest równie atrakcyjne jak gatunki egzotyczne. Chcąc żyć ekologicznie sięgajmy po certyfikowane drewno z Lasów Państwowych.

 

W leśnym ośrodku edukacyjnym Nadleśnictwa Radom w Jedlni-Letnisku pobłękitniało od niezapominajek oraz błękitnych koszulek dzieciaków. Plenerowe Święto Polskiej Niezapominajki zainicjowane przez redaktora Andrzeja Zalewskiego to okazja do świetnej zabawy na świeżym powietrzu oraz zajęć i pokazów przyrodniczych. Nasz odnowiony i wzbogacony w dodatkowe interaktywne elementy Mobilny Punkt Edukacji Przyrodniczej z kącikiem gier i zabaw przyciągnął tłumy. Zainteresowanie nie osłabło nawet podczas koncertu zespołu Varius Manx.

Mobilny Punkt odwiedziła również europosłanka Julia Pitera – jedna z gości honorowych. Pani Pitera z uznaniem wypowiedziała się o interaktywnej ekspozycji olsztyneckich leśników oraz kluczowej roli leśników w edukacji przyrodniczej.  -Jestem zaskoczona profesjonalizmem i prawdziwie europejskim poziomem ekspozycji – powiedziała europarlamentarzystka Julia Pitera. - Nieodpłatne zajęcia przyrodnicze prowadzone przez leśników to ogromne wsparcie dla polskich szkół. Panią Piterę szczególnie zainteresowały małe zwierzęta zamieszkujące mokradła. - Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że istnieje takie stworzenie jak rzęsorek rzeczek – przyznała eurodeputowana. Bardzo cieszymy się, że „Las w szkatułce" pomaga odkrywać na nowo radość i zadziwienie rodzimą przyrodą.

Wizyta w Nadleśnictwie Radom była też doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz czerpania inspiracji do realizacji nowych projektów edukacyjnych.

 


Z muzyką o ekologii

Olsztyńscy leśnicy już po raz drugi włączyli w się w organizację koncertów „Z muzyką o ekologii”. Wzięli w nich udział uczniowie szkół podstawowych z Warmii i Mazur.

Ponad tysiąc dzieci z siedemnastu miejscowości Warmii i Mazur odwiedziło 19 i 20 maja „Las w szkatułce", czyli mobilny punkt edukacji przyrodniczej Nadleśnictwa Olsztynek. Uczniowie otrzymali też sadzonki wraz z instrukcją ich posadzenia. Sala koncertowa została ozdobiona leśnymi akcentami, podobnie jak otoczenie budynku Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. W ten sposób leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie już po raz drugi włączyli się w organizację koncertów „Z muzyką o ekologii". Dwóch koncertów wysłuchali uczniowie szkół podstawowych,  które wyróżniają się wysokim poziomem edukacji ekologicznej. – Z przyjemnością angażujemy się w tego typu przedsięwzięcia, bo chcemy kształtować wśród najmłodszych mieszkańców naszego regionu postawę prośrodowiskową. Zależy nam, żeby wpajać dzieciom, że w lesie nie wolno śmiecić, niczego niszczyć, czy hałasować – tłumaczy Dariusz Krzyżanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek.


Ekspercka dyskusja o przechowywaniu materiału szkółkarskiego.

Narada poświęcona technologii przechowywania sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym w chłodniach odbyła się 11i1 2maja w Nadleśnictwie Olsztynek.

Z inicjatywy Wydziału Zagospodarowania Lasu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, 11 i 12 maja 2015 r. odbyła się narada poświęcona technologii przechowywania sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym w chłodniach. W naradzie wzięli udział naczelnicy i specjaliści nadzorujący prace z zakresu hodowli lasu w Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych: Katowice, Kraków, Lublin, Olsztyn, Poznań, Toruń i Wrocław oraz nadleśniczowie z nadleśnictw, w których znajdują się szkółki kontenerowe wraz z przechowalniami sadzonek: Dobrzejewice, Gidle, Gościeradów, Jarocin, Legnica, Olsztynek, Wichrowo, Strzelce i Suwałki, a także leśniczy szkółkarz z Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska. Naradę zorganizowano na terenie Nadleśnictwa Olsztynek.

Spotkanie otworzył Pan Paweł Artych – Zastępca Dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Olsztynie. Zarys problematyki związanej z przechowywaniem sadzonek w okresie zimowym przedstawili: Pan Marek Berft – Główny Specjalista w Wydziale Gospodarowania Ekosystemami Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Pan Piotr Mioduszewski – Naczelnik Wydziału Gospodarowania Ekosystemami RDLP w Olsztynie. Kolejnym punktem programu były wystąpienia przedstawicieli nadleśnictw, którzy przedstawili własne doświadczenia w zakresie przechowywania sadzonek. Do najistotniejszych kwestii poruszanych w czasie kolejnych prezentacji należały: termin pakowania sadzonek do chłodni, sposób wyjmowania sadzonek z kaset, stosowane pojemniki do przechowywania sadzonek w chłodniach, zabezpieczanie sadzonek przed grzybami pleśniowymi, okresy przechowywania sadzonek w chłodniach, warunki przechowywania sadzonek, a także organizacja transportu sadzonek do odbiorców i na powierzchniach odnowieniowo-zalesieniowych. Żywo dyskutowanym tematem były także koszty związane w przechowywaniem sadzonek dla przyjętej technologii.

W drugim dniu narady, stanowiącym część terenową, uczestnicy odwiedzili Gospodarstwo Szkółkarskie Mielno w Nadleśnictwie Olsztynek. Przybyłych gości przywitał Pan Dariusz Krzyżanowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek. Szczegółowe rozwiązania z zakresu hodowli kontenerowej sadzonek oraz posiadaną infrastrukturę szkółkarską przedstawił Pan Zygmunt Kurs – Leśniczy Szkółkarz. Z kolei Pan Patryk Głuszek – Podleśniczy Szkółkarz oprowadził gości po wytwórni substratów torfowych, omawiając cały cykl produkcji podłoża wykorzystywanego do hodowli kontenerowej sadzonek. Pan Nadleśniczy Dariusz Krzyżanowski zaprosił uczestników do niedawno wybudowanej chłodni do przechowywania sadzonek. Omówił tam doświadczenie, które przeprowadzono ostatniej zimy, związane z przechowywaniem sadzonek sosny w różnych rodzajach opakowań (kartony i worki papierowe). Mimo chłodu panującego w przechowalni sadzonek, dyskusja uczestników narady była bardzo gorąca.

Spotkanie podsumował Pan Marek Berft, podkreślając trudności związane z wyborem określonej technologii przechowywania sadzonek. Wymiana doświadczeń i wiele dyskusji przeprowadzonych w trakcie narady z pewnością przyczynią się do wdrożenia optymalnych rozwiązań w tym zakresie.


Dni Lasu w Gimnazjum w Durągu

Gimnazjum w Durągu przygotowały Dni Lasu podczas, których Leśniczy z Nadleśnictwa Olsztynek przeprowadził zajęcia przyrodnicze dotyczące funkcjonowania ekosystemów leśnych. Poniżej relacja przygotowana przez kadrę pedagogiczną gimnazjum

W dniu 29.04.2015r. do Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu za zgodą Pani Dyrektor Grażyny Lipińskiej przyjechało mobilne stoisko edukacyjne przygotowane przez Nadleśnictwo Olsztynek. Jest to wielofunkcyjne, interaktywne stoisko, które  służy do przekazania w ciekawy, interesujący młodzież sposób informacje o lasach w Nadleśnictwie Olsztynek. Zajęcia przeprowadził Pan Albin Soboczyński Leśniczy Leśnictwa Durąg. Młodzież dowiedziała się ciekawych informacji o mieszkańcach lasów w naszym regionie. Poznała zagadnienia z zakresu fauny i flory, omówiono funkcje lasów, zagrożenia jakie może spowodować nieodpowiedzialny użytkownik (zaśmiecanie, pożary…). Uczniowie mogli w ciekawy i niebanalny sposób dowiedzieć się na czym polega praca leśnika. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i  zabawy interaktywne. Uczniowie samodzielnie mogli sprawdzić jak ciężko jest roślinom pobierać wodę. Poznali problemy z jakimi współcześnie borykają się mieszkańcy okolicznych lasów. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem również wśród nauczycieli, pracowników obsługi i administracji. Nie tylko młodzież ale i dorośli chętnie bawili się, korzystając z mobilnego stoiska edukacyjnego samodzielnie odkrywając przyrodę i zdobywając wiedzę. Duże zainteresowanie wzbudziły również przepisy kulinarne przywiezione przez pracowników Nadleśnictwa Olsztynek. Zajęcia zorganizowała Pani Agnieszka Kocik-Zakrzewska nauczycielka geografii wspólnie z Panem Albinem Soboczyńskim Leśniczym Leśnictwa Durąg. Uczennice klasy IIB Kinga Wolff i Katarzyna Zakrzewska odpowiedzialne były za przygotowanie dekoracji tematycznej oraz opiekę nad kroniką ekologiczną. Tablice informacyjne oraz pamiątkowe choinki wykonały uczennice klasy IIIA pod opieką Pani Agnieszki Kocik-Zakrzewskiej Izabela Apsel i Wioletta Kopańska. Panu Tadeuszowi Szostek serdecznie dziękuję za pomoc przy wykonaniu pamiątkowych choinek. Składam również serdeczne podziękowania nauczycielom, który udostępnili swoje jednostki lekcyjne i umożliwili uczniom uczestnictwo w zajęciach przyrodniczych: klasa IIA Pan Marcin Łasica, klasa IA Pani Anna Małecka, klasa IA Pani Ewa Stolla. Do pomocy przy czynnościach organizacyjnych zapewniających bezpieczeństwo uczniów włączyła się również Pani Anna Błaszkiewicz.

Pani Dyrektor Grażyna Lipińska oraz cała społeczność Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu składa serdeczne podziękowanie:

·         Panu Dariuszowi Krzyżanowskiego Nadleśniczemu Nadleśnictwa Olsztynek za umożliwienie przeprowadzenia zajęć przyrodniczo- ekologicznych w ramach mobilnego stoiska edukacyjnego „Las w szkatułce",

·         Panu Albinowi Soboczyńskiemu Leśniczemu Leśnictwa Durąg za przeprowadzenie zajęć przyrodniczo- ekologicznych w ramach mobilnego stoiska edukacyjnego „Las w szkatułce",

·         Panu Andrzejowi Gutkowskiemu za transport mobilnego stoiska edukacyjnego „Las w szkatułce".


70 lat RDLP w Olsztynie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia. Z tej okazji olsztyńscy leśnicy i ich goście wspólnie posadzili las.

28 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Olsztyn odbyła się wielka akcja sadzenia lasu. Jej oprawa była szczególna, bo i szczególny był też powód spotkania olsztyńskich leśników i zaproszonych gości. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie obchodzi przecież w tym roku jubileusz 70-lecia. – Z tej okazji gościmy naszych przyjaciół w najpiękniejszej sali świata. To sala o zielonych ścianach i błękitnym suficie – mówiła Małgorzata Błyskun, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Impreza zaczęła się nietypowo, bo od wspólnej fotografii. Leśnicy i ich goście utworzyli na leśnej polanie liczbę „70". A potem wszyscy ruszyli do sadzenia lasu. Stoiska z atrakcjami dla najmłodszych przygotowali leśnicy z Leśnych Kompleksów Promocyjnych "Lasy Olsztyńskie" i "Lasy Mazurskie". Nadleśnictwo Olsztynek zjawiło się ze swoim "Lasem w szkatułce". To była inauguracja sezonu Mobilnego Punktu Edukacji Przyrodniczej, który zyskał nowa grafikę oraz dodatkowe elementy interaktywne.


Zielony Prezent dla Matki Ziemi

Dzień Ziemi to doskonała okazja, żeby chwycić za szpadel, zanurzyć ręce w ziemi i posadzić drzewo.

Uczniowie szóstej klasy Szkoły Podstawowej 22 kwietnia zamiast tkwić na akademii z okazji Święta Ziemi  zgłosili się do najbliższego leśniczego i wspólnie posadzili 200 drzew.

To doskonały pomysł na świętowanie. Taki drobny prezent dla Ziemi od nas a przy tym dobra zabawa – opowiadali uczniowie. Opiekun grupy podkreślał, że posadzone drzewa zaraz po wypuszczeniu liści zaczną intensywnie produkować życiodajny tlen. Dzieci mogły już podczas sadzenia poczuć życiodajną aurę lasu.

Szóstoklasiści, kopiąc dołki i brudząc się ziemią uświadomili sobie jak ważne jest podłoże, na którym rosną rośliny.

Dlaczego sadzili lipę? Bo lipa do doskonałe drzewo! Chóralnie wymieniali dobrodziejstwa lipy: daje miód, ładnie pachnie, daje dużo cienia, można na niej powiesić huśtawkę, dużo ptaków gnieździ się w jej konarach, można z niej wystrugać figurki, mama daje mi lipową herbatkę jak jestem przeziębiony no i Kochanowski pisał o niej wiersze smiley

Leśniczy Leśnictwa Samin Janusz Szraga wyjaśnił dodatkowo, ze lipa drobnolistna jest naszym rodzimym gatunkiem i pełni ważna rolę w lesie właśnie jako domieszka biocenotyczna a liście opadające każdej jesieni użyźniają glebę. Ale kiełbaski mimo wszystko pieczono na leszczynowych patykach.


Biegaj z nami...bo lubisz Lasy!

Już po raz 15 – sty biegaliście razem z leśnikami z Olsztynka w poszukiwaniu pomarańczowych lampionów. Tym razem biegi odbyły się na całkiem nowym obszarze biegowym pod romantyczna nazwą „Dzikie Łąki”

Aura tym razem była chyba najbardziej kapryśna od 15 –stu lat. Morale zawodników  było gorące, frekwencja doskonała, a tym nielicznym, których przeraziło gradobicie otuchy dodawał promienny uśmiech głównej organizatorki i mistrzyni biegów na orientację Pani Danuty Mikielskiej na co dzień zastępcy nadleśniczego.

Oprócz zmagań sportowych z mapa i kompasem w dłoni  na uczestników czekały inne atrakcje. Tradycyjny konkurs wiedzy o lesie oraz zielony kącik gier i zabaw. Była tez szansa wykazać się artystyczną duszą i talentem rysując lubryką arcydzieło na desce.  Z racji rekordowo niskiej temperatury pobiliśmy też jeszcze jeden rekord – ilości zjedzonych ogniskowych kiełbasek.

Poniżej fotorelacja i tabela zwycięzców. Wszystkim serdecznie gratulujemy!


Biegaj z nami...

Mapa w Waplewie jest już wykonana. Potwierdzamy, że zawody w biegu na orientację 18 kwietnia 2015 r. odbędą się na nowej mapie „Dzikie łąki” w Waplewie

Mapa w Waplewie jest już wykonana.  Potwierdzamy, że zawody w biegu na orientację 18 kwietnia 2015 r. odbędą się na nowej mapie „Dzikie łąki" w Waplewie. W załączeniu przekazujemy regulamin zawodów i gorąco zachęcamy do udziału w imprezie.

 Przypominamy o terminowym zgłoszeniu swojego uczestnictwa (12.04.2015 r.) i zadeklarowaniu kategorii w której  będziecie rywalizować (wyczynowa lub popularyzacyjna).

Oprócz zmagań sportowych dostarczymy innych wrażeń: konkurs,  nowe oblicze „Lasu w szkatułce", pogawędki przy ognisku. Spotkajmy się w lesie pachnącym żywicą przy wiosennym szumie drzew.

Materiały do pobrania


Wilczy pacjent już wrócił do lasu

Wilk, który przez ponad trzy miesiące przebywał w prowadzonym przez Nadleśnictwo Olsztynek ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt wrócił na wolność. Akcja uwolnienia tego nietypowego pacjenta odbyła się 9 marca.

 

Młody, bo około dwuletni samiec wilka, trafił do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt w Napromku koło Lubawy ponad trzy miesiące temu. Skrajnie wycieńczonego basiora (leśnicy nazwali go „Napromek" od nazwy ośrodka) w listopadzie ubiegłego roku znaleźli leśnicy z Nadleśnictwa Miłomłyn. To oni zawieźli zwierzę do prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek „leśnego szpitala". Walka o życie wilka była długa. Okazało się, że drapieżnik cierpi na jedną z chorób wywoływanych przez kleszcze. – Na szczęście wilk odzyskał siły i mogliśmy go w końcu wypuścić do lasu – cieszy się Lech Serwotka, leśniczy Leśnictwa Napromek, który opiekował się nietypowym pacjentem. Basior z miłomłyńskich lasów został wyposażony przez ekspertów ze Stowarzyszenia „Wilk" w obrożę telemetryczną. Dzięki temu będzie można dokładnie śledzić trasę jego wędrówki.


Już niedługo czas wielkiego sadzenia

Jeśli zima wciąż będzie w odwrocie, to już w połowie marca leśnicy z Warmii i Mazur zaczną sadzić nowy las. Wyhodowane przez nas sadzonki mogą też nabyć odbiorcy indywidualni.

W tym roku nadleśnictwa nadzorowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie mają do odnowienia i zalesienia ponad 4 tys. hektarów. W tej liczbie prawie 650 hektarów zajmują odnowienia naturalne, czyli takie, gdzie nowy las powstaje przy wykorzystaniu sił natury, pod czujnym okiem leśników, którzy ten trudny proces inicjują, obserwują i prowadzą. W 2015 roku najbardziej popularnym gatunkiem, który posadzą olsztyńscy leśnicy będzie dąb (7,5 mln sadzonek). Zdetronizował on dotychczasowego lidera, czyli sosnę (6 mln sadzonek, zaplanowanych w 2015 roku). Kolejne miejsca zajmuję buk (1,8 mln sadzonek) i świerk (1,2 mln sadzonek). Od ponad dziesięciu lat wyraźnie zaznacza się zwiększający się w odnowieniach udział gatunków liściastych kosztem gatunków iglastych. Przyczyną jest prowadzona przebudowa bardzo licznych w naszym regionie lasów iglastych na lasy mieszane. Ma to służyć nie tylko ich urozmaiceniu, ale przede wszystkim zwiększeniu odporności. W sumie w bieżącym roku posadzimy 21 mln sadzonek drzew wyhodowanych w naszych szkółkach.

Zadbaliśmy też o to, aby sadzonki mogły trafić do odbiorców indywidualnych. Lista nadleśnictw z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie prowadzących szkółki leśne i sprzedaż sadzonek znajduje się poniżej.

KONSULTACJE SPOŁECZNE

Nadleśnictwo Olsztynek rozpoczęło konsultacje powierzchni wytypowanych w ramach ekosystemów referencyjnych !!!

Ekosystemy referencyjne to obszary różnorodności biologicznej. W pierwszej kolejności, jako ekosystemy referencyjne wyznaczane są powierzchnie w stanie naturalnym lub maksymalnie zbliżonym do naturalnego.

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że wszelkie uwagi oraz własne propozycje dotyczące tych obszarów można zgłaszać do Nadleśnictwa Olsztynek do 27.03.2015 r.,

pod nr tel. (89) 519 42 76 lub na adres poczty elektronicznej agnieszka.jurkiewicz@olsztyn.lasy.gov.pl.

Osoba do kontaktu: Agnieszka Jurkiewicz

Wykaz wytypowanych ekosystemów referencyjnych oraz mapa z ich lokalizacją znajdują się poniżej. Materiały dostępne są również w siedzibie Nadleśnictwa Olsztynek.