Lista aktualności Lista aktualności

Już niedługo czas wielkiego sadzenia

Jeśli zima wciąż będzie w odwrocie, to już w połowie marca leśnicy z Warmii i Mazur zaczną sadzić nowy las. Wyhodowane przez nas sadzonki mogą też nabyć odbiorcy indywidualni.

W tym roku nadleśnictwa nadzorowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie mają do odnowienia i zalesienia ponad 4 tys. hektarów. W tej liczbie prawie 650 hektarów zajmują odnowienia naturalne, czyli takie, gdzie nowy las powstaje przy wykorzystaniu sił natury, pod czujnym okiem leśników, którzy ten trudny proces inicjują, obserwują i prowadzą. W 2015 roku najbardziej popularnym gatunkiem, który posadzą olsztyńscy leśnicy będzie dąb (7,5 mln sadzonek). Zdetronizował on dotychczasowego lidera, czyli sosnę (6 mln sadzonek, zaplanowanych w 2015 roku). Kolejne miejsca zajmuję buk (1,8 mln sadzonek) i świerk (1,2 mln sadzonek). Od ponad dziesięciu lat wyraźnie zaznacza się zwiększający się w odnowieniach udział gatunków liściastych kosztem gatunków iglastych. Przyczyną jest prowadzona przebudowa bardzo licznych w naszym regionie lasów iglastych na lasy mieszane. Ma to służyć nie tylko ich urozmaiceniu, ale przede wszystkim zwiększeniu odporności. W sumie w bieżącym roku posadzimy 21 mln sadzonek drzew wyhodowanych w naszych szkółkach.

Zadbaliśmy też o to, aby sadzonki mogły trafić do odbiorców indywidualnych. Lista nadleśnictw z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie prowadzących szkółki leśne i sprzedaż sadzonek znajduje się poniżej.

Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi

Społeczność Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu po raz trzeci zdobyła Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi. Tym razem certyfikat przyznano na okres trzech lat.

Tym razem certyfikat przyznano na okres trzech lat. Nasze działania w roku szkolnym 2015/2016 skupiły się na wybranych tematach: „Żywność- odpowiedzialność" oraz „Odpady". Propagowano zdrową żywność opartą na lokalnych produktach, zmniejszenie produkcji odpadów, ponowne wykorzystanie niepotrzebnych rzeczy. Zwrócono uwagę na szkodliwość niezdrowych przekąsek, powszechne stosowanie polepszaczy smaku oraz otyłość wśród młodzieży gimnazjalnej. Naszym celem było również podniesienie świadomości w zakresie gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, kreowanie postaw świadomego i odpowiedzialnego konsumenta, kształtowanie dokonywania wyborów podczas zakupów, przeciwdziałanie hiperkonsumpcji. Zrealizowano w ramach działań Międzynarodowy projekt Litter Less- Śmieci mniej!" sponsorowany przez WRIGLEY Company Fundation. Projekt Litter Less –  Śmieci mniej! Był promowany przez nas na Oficjalnej Stronie Gminy Ostróda – koordynatorki projektu w szkole zamieściły dwie relacje: informację o idei projektu i sponsorach oraz relację z ważenia odpadów w szkole (również uwzględniono sponsorów) – adres strony internetowej: gminaostroda.pl (zakładka: Jednostki oświatowe/Gimnazjum w Durągu/Kronika wydarzeń). Ponadto w prasie lokalnej – „Nasz Głos" (nr9/2016) ukazał się artykuł o realizacji projektu „Litter Less" w naszej szkole wraz z relację ze zbiórki i ważenia odpadów. O celach i realizacji projektu w szkole zostali również poinformowani rodzice na ogólnoszkolnym zebraniu, które miało miejsce w dniu 25.02.2016r.dkonaliśmy również zakupu materiałów papierniczych i biurowych, które wykorzystane zostały podczas lokalnego dnia akcji(uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 400 dolarów amerykańskich). Ponadto o naszych działaniach informowałyśmy Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Fundację Partnerstwo dla Środowiska Szkoły dla Ekorozwoju, Nadleśnictwo Olsztynek.


Leśnicy nocą czyli FushionNight 2016

Leśnicy przyciągali niczym magnes swoimi opowieścią i pokazami. Stoisko przygotowane przez Nadleśnictwo Olsztynek cieszyło się niesłabnącym zainteresowaniem od rana aż do ciemnego wieczoru.

Już po raz drugi przyjęliśmy zaproszenie Instytutu Żywności i Rozrodu Zwierząt Pan w Olsztynie do współtworzenie tej niezwykłej atmosfery jaka panuje podczas Europejskiej Nocy Naukowców. W tym roku oprócz widowiskowo podświetlonej „szkatułki z lasem" czyli naszego mobilnego punktu edukacyjnego przygotowaliśmy leśną ścieżkę zmysłów oraz „Las zmysłów" stawiając na edukację sensoryczną.  Każdy miał szansę wyjść od nasz własnoręcznie wykonanym medalem  z drewna – relacjonuje Justyna Haładaj, edukatorka z Nadleśnictwa Olsztynek

 

To bardzo przyjemna praca. Widząc zainteresowanie ludzi zagadnieniami, którymi zajmują się nauki leśne  czujemy się bardzo zmotywowani do naszej codziennej pracy- dodaje inżynier nadzoru Jarosław Opas

 

Leśnictwo jest nauką interdyscyplinarną czyli łączy w sobie dorobek wielu dziedzin naukowych. Leśnicy w swojej pracy korzystają z praktycznych rozwiązań wypracowanych przez pracowników leśnych uczelni i instytutów badawczych. Jednak na samym początku, zanim zostaniecie leśnymi naukowcami lasy trzeba dotknąć i bezpośrednio doświadczyć. W naszym interaktywnym Mobilnym Punkcie Edukacji Przyrodniczej można wszystkiego dotykać, trzeba uważnie obserwować, słuchać i odważnie dyskutować. Zadaniem "Lasu w Szkatułce" jest pobudzenie do aktywności i samodzielnego odkrywania tajemnic i piękna ekosystemów leśnych oraz pokazanie wkładu pracy i zaangażowania leśników w zwiększanie bogactwa przyrodniczego oraz wartości polskich lasów.


Las w książkę zaklęty

Przepiękne obrazki Katarzyny Bajerowicz, magiczna opowieść wzbogacona głosami natury przez Tomasza Ogrodowczyka oraz zasłuchane i zapatrzone dzieci to atmosfera spotkań autorskich zorganizowanych przez Nadleśnictwo Olsztynek.

Spotkania autorskie z Katarzyną Bajerowicz odbyły się w ubiegły weekend 7 i 8 października W piątek wspólnie rysowaliśmy w Olsztynku. Salon Wystawowy zapełnił się dziećmi i ich opiekunami. Po rozmowie z ilustratorką oraz lekcji rysowania zwierząt poprowadzonej przez Katarzynę Bajerowicz wspólnie stworzyliśmy „leśne zwierzo - drzewo". W sobotę autorkę oraz leśników gościła Olsztyńska Biblioteka Publiczna „Abecadło". Podczas spotkania wręczono nagrody laureatom leśnego konkursu plastycznego.

Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek jako organizator spotkania autorskiego wystąpili w nietypowej dla siebie roli. Leśnicy kochają książki, nie tylko dlatego, że książki są z drewna, również dlatego ,że przybliżają nam przyrodę i zabierają w magiczny świat lasu wszystkich, którzy nie mogą się tam fizycznie znaleźć.

Las dostarcza nam drewna, grzybów  jagód, zapewnia miejsca pracy wielu ludziom. Nie możemy zapominać o społecznej funkcji lasu o tym, że jest on miejscem gdzie spędzamy wolny czas, gdzie uciekamy żeby się zrelaksować. Las inspiruje również artystów, pobudza wyobraźnię, rozwija wrażliwość. Książki wydane przez Lasy Państwowe  „Życie Lasu" i „Sekretne życie ptaków" w ciekawy sposób ukazują te wszystkie aspekty najmłodszym oraz ich rodzicom. Przepiękne ilustracje i zabawne opowieści przypominają o biologicznej różnorodności oraz bogatym życiu ukrytym całkiem niedaleko. Celem spotkań oraz warsztatów pod wspólnym tytułem „Odkryj sekrety przyrody" było zachęcenie mieszkańców regionu do rodzinnych wypraw do lasu i wspólnego obserwowania i interpretowania życia lasu

Katarzyna Bajerowicz – znana ilustratorka i autorka książek dla dzieci, m.in. serii o mrówkach i żabach („Opowiem ci, mamo, co robią mrówki", „Opowiem ci, mamo, co robią żaby"). Lasy Państwowe wydały właśnie dwie książki jej autorstwa: „Sekretne życie ptaków" i „Życie lasu". Prywatnie kobieta szalona, o różnych pasjach i umiejętnościach - lepi, maluje, pisze, szyje, gotuje – wszystko w artystycznym wydaniu. Prowadzi też swojego bloga, mama3swinek.blogspot.com, gdzie można obserwować te wszystkie pasje autorki razem wzięte.
Książki „Sekretne życie ptaków" i „Życie lasu", wydane przez Lasy Państwowe, to piękne, ilustracyjne opowieści o ptakach i lesie, widzianym oczami niedźwiedzi. Do każdej książki dołączona jest płyta CD, na której Katarzyna Bajerowicz opowiada o ilustracjach, a te opowiadania zostały udźwiękowione głosami przyrody.
W 2016 roku ukaże się trzecia serii leśnych książek tej autorki. Tym razem tematem będą chrząszcze.

Święto plonów z leśnym akcentem.

W niedzielę w skansenie w Olsztynku gościły tłumy gości z całego regionu. Okazją były Dożynki Wojewódzkie 2016. To wielkie święto i ukoronowanie pracy ludzi, których praca związana jest z płodami ziemi. Z darami przyrody związana jest również praca leśników o czym mówiliśmy w naszym punkcie edukacyjnym „Las w Szkatułce”

Leśnicy z Olsztynka na swoim stoisku edukacyjnym „Las w Szkatułce" podkreślali wagę i rolę jaką odgrywa w przyrodzie woda. Bez wody przecież nie było by obfitych, dożynkowych plonów. Rolnicy doskonale wiedzą jak ważną rolę odgrywa woda, zarówno w lesie jak i w produkcji rolniczej.

To była doskonała okazja do rozmów o tym, co każdy z nas może zrobić dla poprawy bilansu wodnego i zatrzymania jak największej wody w tzw. małym obiegu czyli w zasobach wody słodkiej.

Do tego, że warto chronić mokradła pomagał nam przekonywać sympatyczny bóbr. Bobry to jedyne zwierzęta, które niczym inżynierowie, własnymi łapkami potrafią stworzyć sobie środowisko do życia a przy okazji pomóc innym gatunków i zwiększyć bioróżnorodność ekosystemów.Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyła się mapa turystyczna nadleśnictwa, co jest dowodem na rosnące znaczenie poza produkcyjnych funkcji lasu.

Dożynki rozpoczął korowód oraz msza święta na scenie Amfiteatru Muzeum Budownictwa Ludowego. Następnie Zespół Pieśni i Tańca " Jedwabno" zaprezentował tradycyjny obrzęd dożynkowy, podczas którego obtańczono wieniec dożynkowy oraz podzielono chleb z tegorocznych plonów. Na stoiskach nie zabrakło rękodzieła z drewna i innych drewnianych cud i cudeniek, co jest doskonałym dowodem na to, że polskie drewno jest inspiracją dla ekologicznego stylu życia.


Ze szpitala prosto do lasu

Z prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek leśnego „szpitala” przy Leśniczówce Napromek na wolność wrócili właśnie kolejni pacjenci. Tym razem były to dwa puszczyki, jastrząb, dwie kuny i wiewiórka.

Zwierzęta trafiły do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku koło Lubawy wiosną. - Pacjenci, które trafiają do naszego ośrodka mają zapewnioną profesjonalną opiekę. Także weterynaryjną. Kiedy tylko nadają się do wypuszczenia na wolność natychmiast to robimy – zapewnia Lech Serwotka, leśniczy Leśnictwa Napromek.

W poniedziałek (18 lipca) leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek wypuścili na wolność kolejnych pacjentów ośrodka w Napromku. Tym razem były to dwie kuny, jastrząb, dwa puszczyki i wiewiórka. – Oczywiście, wypuszczamy zwierzęta, w miejscach nieprzypadkowych, ale takich, które odpowiadają biologii danego gatunku – tłumaczy leśniczy Serwotka.

W ciągu roku z leśnego „szpitala" w Napromku wraca na wolność około 30 zwierząt. Ośrodek działa już od 12 lat.


Najlepsza zabawka? Prosto z lasu!

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju odbyły się warsztaty dla dzieci. Podczas zajęć na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku 3-ego czerwca dzieci wykonywały zabawki, gry i pamiątki z ekologicznych, naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień, słomki. Warsztaty były formą Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju (EZR).

Moja zabawka z lasu to tytuł warsztatów, na których dzieciaki wykonywały zabawki i gry z naturalnych materiałów z lasu. Ich celem było budowanie świadomość świadomych wyborów oraz ograniczania nadmiernej konsumpcji. Kontakt z naturalnymi materiałami takim jak krążki wypolerowanego drewna, patyki czy kamienie sprawiały dzieciom wiele radości. Przedszkolaki najchętniej wykonywały drewniane medale i krasnale z leszczynowych kijków. Starsze dzieci zaangażowały się w konstruowanie gry „kółko i  krzyżyk" oraz  projektowanie drewnianej gry „memory". Okazało się ,że praca z naturalnymi elementami angażuje również grupy młodzieży gimnazjalnej. W czasie warsztatów leśnicy oraz wolontariusze przeprowadzali rozmowy na temat świadomej konsumpcji i dokonywania wyborów, tłumaczyli czym są ekologiczne produkty.

Bardzo mnie zaskoczyła kreatywność dzieci nie sądziłam, że patyki przywiezione z lasu mogą tak bardzo pobudzać wyobraźnie dzieci. Oprócz zabawek zaproponowanych przez nas dzieciaki wymyślały swoje własne. Powstały kolorowe węże, świetlne miecze i ludziki patyczaki - opowiada Kasia, stażystka w Nadleśnictwie Olsztynek

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju (ESDW) to ogólnoeuropejska akcja, której głównym zadaniem jest inicjowanie działań promujących i wspierających stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju we wszystkich jego aspektach.Inicjatywa jest skierowana do obywateli i podmiotów zarówno z sektora państwowego, jak i prywatnego, m.in. agencji rządowych, samorządów, ośrodków badawczych, instytucji edukacyjnych, muzeów, przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych.

Warsztaty zainspirowały również nauczycieli. Zauważyliśmy duże zainteresowanie opiekunów grup. Niektóre nauczycielki wykonywały nasze propozycje po to, by przenieść je do swoich placówek. Często pytały nas jak zorganizować kąciki edukacji sensorycznej. Nauczycielki przyznawały, że trochę zapomniały o tanich pomocach dydaktycznych w postaci kamieni czy patyków. Nauczycielki przedszkolne zaskoczyło również to, że maluchy potrafiły tak długo wytrwać w skupieniu –relacjonuje Justyna Haładaj z Nadleśnictwa Olsztynek.

Warsztaty edukacji dla zrównoważonego rozwoju prowadzone były przez leśników oraz wolontariuszy ze stowarzyszeń w ramach edukacji pozaformalnej Warsztat skierowany był do grup dzieci odwiedzających Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Towarzyszyła mu interaktywna ekspozycja Nadleśnictwa Olsztynek pt. Woda w lesie. Ekspozycja prezentuje rolę lasów w ochronie zasobów wodnych, bioróżnorodność ekosystemów mokradłach. Odbiorcy poznają temat, angażując wszystkie zmysły stopniowo, odkrywając poszczególne elementy mobilnej ekspozycji.

Wydarzenie mogło się odbyć dzięki współpracy Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych, SEN Stowarzyszenia Edukacji Nieformalnej, Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku oraz Nadleśnictwa Olsztynek

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju (ESDW) to ogólnoeuropejska akcja, której głównym zadaniem jest inicjowanie działań promujących i wspierających stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju we wszystkich jego aspektach.Inicjatywa jest skierowana do obywateli i podmiotów zarówno z sektora państwowego, jak i prywatnego, m.in. agencji rządowych, samorządów, ośrodków badawczych, instytucji edukacyjnych, muzeów, przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych.


Leśna edukacja z muzyką w tle

Las w Szkatułce 28 -ego maja współtworzył Miasteczko leśne w Brodnicy Edukacyjne Miasteczko leśne to jedna z atrakcji XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej z Turniejem „O Róg Wojskiego”.

Mobilny Punkt Edukacji Przyrodniczej „Las w Szkatułce" współtworzył Leśne miasteczko czyli przygotowaną dla Brodniczan oraz gości festiwalu imprezę edukacyjną. Dzięki zaproszeniu Nadleśniczego z Brodnicy z przyjemnością dołączyliśmy do zespołu Leśnego miasteczka.

Sceneria brodnickiego podzamcza oraz bliskie sąsiedztwo fontanny ułatwiły nam pracę. Łatwiej jest zainteresować naszych odbiorców rolą wody w ekosystemach leśnych kiedy słyszą jej szum  - mówi leśniczy Piotr Złotoś.

Inżynier nadzoru Jarosław Opas dodaje - jestem pod wrażeniem świadomości brodniczan, dotyczącej deficytu wody i związanych z tym problemów. Mieszkańcy dzielili się z nami refleksjami o zanikaniu okolicznych mokradeł. Szczególnie ludzie starsi mają świetny zmysł obserwacji i dostrzegają zmiany zachodzące w okolicznym krajobrazie

W tę upalną sobotę głównymi odbiorcami naszego interaktywnego stoiska były rodziny z dziećmi. Leśnicy starali się podążać za naturalną ciekawością dzieciaków i wyjaśniali im co trudniejsze zagadki lasu.

Gratulujemy również laureatom Turnieju „O Róg Wojskiego". Cieszymy się że mogliśmy podzielić się naszą wiedzą i doświadczaniem biorąc udział w tak dobrze zorganizowanym przedsięwzięciu.


Jakość tras do orienteeringu potwierdzona złotym certyfikatem

Nadleśnictwo Olsztynek otrzymało Złoty certyfikat Zielonego Punktu Kontrolnego dla dwóch obszarów do uprawiania orienteeringu.

Zielony Punkt Kontrolny to oryginalna polska koncepcja powierzchni z siecią stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu, znanych na świecie pod nazwą Permanent Orienteering Courses.Obszary biegowe Uroczysko Kołatek oraz Dzikie Łąki położne na terenie Nadleśnictwa Olsztynek otrzymały najwyższy znak  jakości przyznawany przez  Fundację Sport I Przyroda w ramach projektu Zielony Punkt Kontrolny. Złote certyfikaty oznaczają, że zainteresowani bieganiem na orientacje w okolicach Olsztynka  odnajdą bez problemu stałe punkty kontrolne oraz mogą w każdej chwili pobrać aktualną mapę topograficzna z naszej strony internetowej. Dzięki stałej konserwacji punktów oraz aktualizacji map w terenie czekają na nich same miłe niespodzianki.

 


Nowy las zapuszcza już korzenie

W tym roku w Nadleśnictwie Olsztynek odnowiliśmy ponad 107 ha lasu sadząc ponad 630 tysięcy sadzonek. W tym roku wśród wysadzonych sadzonek królował dąb i sosna.

Sadzenie lasu to dla leśnika najważniejsza i najbardziej satysfakcjonująca praca. Wiosną trzeba się spieszyć, żeby zdążyć z wysadzeniem sadzonek na uprawach leśnych „zanim ruszą soki". Koniczna jest dokonała logistyka, dokładne planowanie i doskonały nadzór nad procesem sadzenia. Młode drzewka staną się podwaliną kolejnych pokoleń lasu dlatego na leśnikach spoczywa ogromna odpowiedzialność.

         W tym roku w Nadleśnictwie Olsztynek  odnowiliśmy ponad 107 ha lasu, sadząc ponad 630 tysięcy sadzonek . Najwięcej posadziliśmy sosny i dębu. W sadzeniu pomagała nam również zaprzyjaźniona młodzież. Gimnazjaliści spisali się na medal pracując w pocie czoła. Na powierzchniach roboczych zachowywali się jak profesjonaliści : dbali by Korzenie nie przeschły, by sadzonki były wsadzone na odpowiednią głębokość a gleba mocno przylegała do korzeni. Dziewczyny dzielnie posługiwały się specjalnymi kosturami do wykonywania dołków. Mimo trudnego terenu dziewczęce  pary nie pozostawały w tyle za innymi zespołami sadzącymi. Gimnazjum Publiczne w Olsztynku akcję sadzenia poprzedziło wizytą w Gospodarstwie Szkółkarskim Mielno. Natomiast Gimnazjaliści z Durąga do akcji sadzenia zaprosili swoich kolegów z niemieckiego Gimnazjum w Halter. Jako leśnicy bardzo się cieszymy, że sadzenie lasu to również zacieśnianie więzi międzyludzkich. Mamy nadzieję, że przyjaźnie zawarte w terenie będą tak samo dobrze się zakorzeniać jak wysadzone sadzonki.

Biegaj z nami…z leśnikami czas spędzamy!

Już po raz 16 –sty biegaliście razem z leśnikami z Olsztynka w poszukiwaniu pomarańczowych lampionów. Po raz drugi biegi odbyły się na obszarze biegowym pod romantyczna nazwą „Dzikie Łąki” i były szansą na aktywne rozpoczęcie wielkiej majówki.

Pogoda była jak na zamówienie – słonecznie i ciepło. Morale zawodników  było gorące, frekwencja doskonała. W tym roku było wyjątkowo nowocześnie ponieważ użyliśmy elektronicznego potwierdzania obecności na punktach kontrolnych i elektronicznego pomiaru czasu.. Jak zwykle nad wszystkim czuwali Danuta i Marek Mikielscy wraz z rodziną – leśnicy z pasją, mistrzowie biegów na orientację.

Oprócz zmagań sportowych z mapą i kompasem w dłoni  na uczestników czekały inne atrakcje. Tradycyjny konkurs wiedzy o lesie tym razem niezwykle trudny oraz zielony kącik gier i zabaw. Była tez szansa wykazać się artystyczną duszą i talentem rysując lubryką arcydzieło na desce lub użyć ekologicznej leśnej farby w sprayu.  W tym roku miał miejsce również nietypowy rekord. W zawodach wzięła udział najstarsza uczestniczka w historii całego cyklu „Biegaj z nami…" Pani Helena Zielczyńska, mająca dużo ponad 80 lat! Można powiedzieć ,że Pani Helena biega od zawsze,  zawodowo lekarz sportowy dlatego też do aktywności nie trzeba było jej nigdy zachęcać. Każdy z uczestników biegów, bez względu na wynik otrzymał od Nadleśnictwa Olsztynek pamiątkowy medal z drewna. A zwycięzcom rywalizacji nagrody wręczał Burmistrz Miasta i Gminy Olsztynek Artur Wrochna.

Poniżej fotorelacja i tabela zwycięzców. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Akcja „Żaba” !

Widzisz lokalny problem więc działaj szybko i skutecznie!!! Leśniczy z grupką zapaleńców ratuje „zakochane” płazy spod kół rozpędzonych samochodów.


Najlepiej przyrodę znają lokalni mieszkańcy, to właśnie oni zaalarmowali, że w ciągu drogi w wojewódzkiej 542 na odcinku Dąbrówno a Samin, pomiędzy dwoma jeziorkami, każdej wiosny ginie coraz więcej płazów. Ropuchy oraz żaby po wybudzeniu się z zimowej hibernacji idą „ za głosem serca" do ulubionych zbiorników wodnych by tam odbyć gody czyli złożyć i zapłodnić skrzek.

Wystarczyło 120 metrów siatki i dobra energia  kilku osób, które poświęciły swój czas, by uratować wile płazich istnień. Siatka zapobiegnie przedostawaniu się zwierząt na asfalt.   Miejsca wzdłuż siatki będą regularnie kontrolowane a znalezione osobniki bezpiecznie transportowane przez drogę do zbiorników wodnych, które obrały sobie za cel. Nagrodą za wysiłek wolontariuszy będą żabie koncerty rozbrzmiewające po okolicy w cieple wieczory.

Skąd pomysł na akcję?  Janusz Szraga, Leśniczy Leśnictwa Samin jest jednocześnie Członek Straży Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt  z racji wykonywanego zawodu jest świadomy jak pożyteczne i  potrzebne w ekosystemie są płazy . Wiosenne susze oraz  ruchliwe drogi, to poważne zagrożenie dla ich liczebności dlatego chętnie przyjął na siebie rolę koordynatora „Akcji Żaba". Wraz z sąsiadami rozpoczął działania w ramach realizacji zadania dotyczącego ekologii i ochrony przyrody oraz dziedzictwa przyrodniczego realizowanego  przez Gminę Dąbrówno.


Biegi na orientację czas zacząć !!!

W Nadleśnictwie Olsztynek funkcjonuje już drugi Zielony Punkt Kontrolny. Udostępniony w systemie ZPK teren nosi wdzięczną nazwę „Dzikie Łąki”

Zielony Punkt Kontrolny „Dzikie Łąki" to forma rekreacji skierowana do fanów aktywnego wypoczynku. Na koncepcje Zielonego Punktu Kontrolnego składa się teren z rozmieszczonymi stałymi punktami kontrolnymi oraz mapa biegowa z odwzorowaniem terenu wraz z punktami.

Bieg na orientację zwany orienteering'iem to dyscyplina sportowa, w której zawodnik posługując się mapą i kompasem w jak najkrótszym czasie pokonuje  w terenie określoną przez punkty kontrolne trasę.  Przebieg między punktami Kontrolnymi jest dowolny  co jest istotą biegów na orientację.

Jak korzystać z Zielonego Punktu Kontrolnego  „Dzikie Łąki"?

 1. Wydrukuj jedną z mam dostępnych na naszej  stronie w zakładce turystyka/pomysł na wypoczynek/zielony/punkt/kontrolny – materiały do pobrania
 2. Przyjedź na teren biegowy i rozpocznij swój bieg w jednym z dwóch miejsc startu  przy punkcie 61 lub 88
 3. Czytaj mapę i przemieszczaj się pomiędzy punktami, kompas będzie pomocny .
 4.  Mapa do biegu na orientację różni się od map turystycznych, zapoznaj się z legendą.
 5. Lokalizacja  punktów opisywana jest za pomocą piktogramów. Powodzenia i milej zabawy!

 

Już wkrótce 30 kwietnia na Dzikich łąkach odbędzie się kolejna edycja otwartych zawodów w biegu na orientację  „Biegaj z nami…" dlatego warto potrenować. Szczegóły organizacyjne wkrótce.


Geofity czyli wiosna ukryta w cebuli

Żyć szybko i barwnie tak można określić strategię przetrwania wielu drobnych roślin zielnych zwanych geofitami.

Dzięki tej strategii od pierwszych wiosennych dni możemy cieszyć się barwnymi kobiercami przylaszczek i zawilców. Ale nie tylko ! Geofitów jest więcej ! Do tej grupy należą również:  miodunka ćma, ziarnopłon wiosenny czy kokorycze: pusta i pełna.

 

Nazwa geofit to zrost dwóch greckich słów ziemia i roślina. Oznacza ona formy roślin, przeżywających niekorzystne okresy np. zimę w postaci ukrytych pod ziemią form przetrwalnikowych czyli cebul, kłączy czy bulw. W sprzyjających warunkach przetrwalniki szybko się uaktywniają i wytwarzają formy nadziemne rośliny.

 

Skąd ten pośpiech?

 W lasach liściastych, rosnących na glebach żyźniejszych wraz z nastaniem wiosny wybucha istny festiwal życia. Buki, lipy, klony i graby wręcz eksplodują pączkami liściowymi. Wszystkie wymieniane gatunki charakteryzują się dużymi liśćmi i rozbudowanymi koronami. Drzewa niedługo po przyjściu wiosny zawładną większością promieni słonecznych. Mały wprawdzie nie może więcej, ale za to może szybciej. Na tym polega sprytna strategia wiosennych geofitów – zdążyć zakwitnąć przed rozwojem liści dużych drzew. Nie dość, że zakwitnąć to jeszcze się rozmnożyć czyli wytworzyć nasiona. Ponieważ geofity zapylane są przez owady, podczas wiosennych spacerów możemy cieszyć się wielobarwnymi kobiercami kwiatów. Jednym słowem od tych małych roślinek dostajemy ogromną dawkę wiosennego optymizmu całkiem gratis!

 

Leśnicy również korzystają z pomocy  wiosennych geofitów.

Takie gatunki jak przylaszczka pospolita, zawilec gajowy czy kokorycz pusta podpowiadają leśnikom z jakim rodzajem lasu liściastego mają do czynienia, jaki jest potencjał i możliwości tego terenu. Dzięki temu potrafimy optymalnie wykorzystać potencjał gleby i zasoby wilgoci. Na tej postawie leśnicy planują zadania czyli ustalają skład gatunkowy następnego pokolenia lasu, decydują czy wykorzystać metodę naturalnego odnowienia lasu czy też konieczne będzie zasadzenie drzew wyhodowanych na szkółce leśnej.

 

 

 

Czy wiesz że:

Zawilec żółty ((Anemone ranunculoides L.) – to rzadszy kuzyn zawilca gajowego
Zawilce jako przedstawiciele rodziny jaskrowatych zawierają trujący glikozyd ranukulinę działającą drażniąco na błony śluzowe i skórę, powoduje mdłości, biegunki, krwawienia i podrażnienia skór
Kokorycz pusta - Jest rośliną żywicielską larw chronionego motyla niepylaka memozyny
Nasiona ziarnopłonu wiosennego roznoszone są przez mrówki, zachętą do ich „mrówczej" pracy jest tzw. ciałko mrówcze na każdym z nasion. Ciałko mrówcze zapewnia nagrodę  w postaci tłuszczów i węglowodanów.
Miodunka ćma  to cenny surowiec zielarski stosowany przy leczeniu infekcji dróg oddechowych
Przylaszczce pospolitej przypisywano właściwości magiczne - ziele noszone przez kobietę w woreczku przy ciele ma jej zagwarantować miłość mężczyzny

Noc Biologów z leśnikami.

Nadleśnictwo Olsztynek po raz pierwszy było partnerem „Nocy Biologów”. Leśnicy postawili na edukację sensoryczną. Leśnicy przygotowali warsztatów, eksperymentów i pokazy pod hasłem „Las zmysłów” kładąc nacisk na bezpośredni kontakt z przyrodą.

Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek po raz pierwszy byli partnerem Nocy Biologów, która odbyła się 15 stycznia na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Tym razem postawiliśmy na edukację sensoryczna i bezpośredni kontakt z przyrodą. Pod szyldem „Las zmysłów" prezentowaliśmy leśną bioróżnorodności i złożoność ekosystemów leśnych. Drewniane budki kryły w sobie różne elementy ekosystemu od grzybów poprzez nasiona, jak również elementy nawiązujące do świata zwierząt. Przywieźliśmy zapachy lasu oraz drewno. Na stoisku można było dać upust swoim talentom artystycznym, wykonując leśne kolaże .Nie zabrakło również eksperymentów i warsztatów. Dzięki uprzejmości Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych zaprezentowaliśmy dorobek wydawniczy Lasów Państwowych a wszyscy zainteresowani mieli szansę wylosować jedną z atrakcyjnych publikacji w przygotowanej loterii. Goście wychodzili od nas również z medalem – oczywiście drewnianym i własnoręcznie wykonanym .

„Noc Biologów" jest ogólnopolską akcją promującą wiedzę biologiczną
w popularno-naukowej formie i nawiązującą do edukacji poza formalnej. To już kolejna V edycja Nocy Naukowców. Jednym z niezmiennych celów Nocy Biologów jest zaszczepienie przekonania o kluczowej roli nauk przyrodniczych w egzystencji populacji ludzkiej na Ziemi a także znaczenie biogospodarki w rozwoju regionalnym w północno-wschodniej Polsce. Bogata i ciekawa oferta programowa w ramach „Nocy Biologów" w latach 2012-2015 r., przygotowana przez pracowników naukowych a także doktorantów i studentów oraz instytucji współpracujących z Uniwersytetem, spotkała się z ogromnym odzewem ze strony społeczeństwa w mieście Olsztynie i całym województwie, co potwierdza słuszność przyjętej koncepcji upowszechniania nauki.

 

Ważnym wydarzaniem Nocy Biologów była wieczorna debata na temat roli edukacji pozaformalnej w kształceniu.

Wiodącym głosem w debacie była Naczelnik Wydziału Edukacji i Turystyki Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Anna Pikus. Podczas debaty udało nam się podkreślić rolę Lasów Państwowych w kształtowaniu postaw odpowiedzialności za racjonalne użytkowanie zasobów przyrodniczych i odpowiedzialności za samą przyrodę.Lasy Państwowe już od 20 lat angażują się w działania edukacyjne z zakresu przyrody. Pragniemy, byśmy uczyli się przyrody, lasu bezpośrednio od niej, czyli uczymy o lesie w lesie – mówiła Anna Pikus.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek Dariusz Krzyżanowski podkreślał wagę tego by praca leśników, oraz zasady zrównoważonej gospodarki leśnej jaką prowadzą Lasy Państwowe były rozumiane przez wszystkich użytkowników lasu.

Uczestnicy debaty przyznawali, że lasy są doskonałym miejscem i narzędziem do realizacji bardzo różnych projektów  edukacyjnych. Potwierdzali również, że Lasy Państwowe są instytucją gościnną i otwartą na współpracę. Wszyscy byli zgodni, że potencjał edukacji pozaformalnej jest ogromny i należy się spodziewać dalszego zainteresowania tą formą kształcenia. Doskonałym dowodem na to była frekwencja na Nocy Biologów 2015 .

 


Błękitna Dziewica na Wzgórzach Dylewskich

Nowo otwarte Lapidarium Geologiczne na Wzgórzach Dylewskich jest unikalnym w skali kraju a jedynym tego typu w regionie. Zgromadzono tu głazy będące eratykami przewodnimi, pochodzącymi z trzech głównych prowincji: Szwecji, dna Niecki Morza Bałtyckiego i Wysp Alandzkich oraz Finlandii. Błękitna Dziwiąca to najokazalszy i najcenniejszy granit wchodzący w skład ekspozycji.

Rejon Wzgórz Dylewskich charakteryzuje się ogromny bogactwem geologicznym. Wśród bukowych lasów kryją się prawdzie perełki w postaci malowniczych głazów narzutowych.  Te monumentalne obiekty przyrody nieożywionej to przybysze ze Skandynawii. Specjalista analizując budowę i strukturę skały jest w stanie dokładnie określić miejsce skąd dany odłamek skały przybył na Wzgórza Dylewskie.

26 listopada odbyło się uroczyste otwarcie obiektu połączone z konferencją pt. "Lapidarium Geologiczne na Wzgórzach Dylewskich". Konferencja poświęcona była dwóm ważnym wydarzeniom związanym z promocją Wzgórz Dylewskich. Po pierwsze była to okazja do prezentacji publikacji pt. " Wzgórza Dylewskie. Geologia, krajobraz, antropologia przestrzeni", autorstwa Dariusza Gałązki, Wiesława Skrobota i Alicji Szarzyńskiej. Publikacja wydana przez Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie - Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

 

Dzięki nowemu lapidarium, każdy z nas przy pomocy specjalnych tabliczek z wbudowaną lupą oraz opisem budowy skały może wcielić się w rolę geologa odkrywcy i odtworzyć drogę tych fascynujących świadków epoki lodowcowej. W lapidarium znajduje się obecnie ponad 20 głazów. Pochodzą one głównie z lokalnych odkrywek kopalni kruszywa w Glaznotach oraz w Marcinkowie. W miarę pochodzenia nowych, interesujących narzutniaków kolekcja będzie rozbudowywana.

Granit o nazwie Błękitna Dziewica pochodzi z małej wysepki (rezerwatu ścisłego) o tej samej nazwie położonej u północno wschodniego wybrzeża Olandii w Cieśninie Kalmarskiej, jego wiek oceniany jest na 1.6 miliarda lat.

Lapidarium geologiczne przygotowane zostało przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie we współpracy z Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej, zaś nadzór merytoryczny nad Lapidarium sprawował  Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie. Projekt został dofinasowany ze środków WFOŚiGW w Olsztynie

 


Leśnicy korzystają z jesiennej obfitości

W ciągu kilku jesiennych tygodni leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek zebrali trzy tony żołędzi i 300 kg nasion buka. Z nasion zostaną wyhodowane nowe drzewa.

Sadzonki posłużą do odnowienia powierzchni pozrębowych. Żołędzie już w tym tygodniu zostaną wysiane na kwaterach polowej szkółki leśnej, czyli pod gołym niebem. Natomiast nasiona buka poczekają do wiosny. Dopiero wtedy trafią do kaset szkółki kontenerowej. Powstaną z nich sadzonki z zakrytym system korzeniowym, czyli bryłką żyznej ziemi, która będzie chroniła ich system korzeniowy.

Dąb i buk to gatunki ciężkonasienne. Wyprodukowanie tak spektakularnych nasion wymaga dużego wydatku energii. Dlatego lata nasienne, czyli naprawdę wielkiej obfitości, zdążają się znacznie rzadziej niż u brzozy.
U gatunków ciężkonasiennych urodzaj średnio zdarza się co osiem lat.

Drzewa rosnące na otwartej przestrzeni wydają nasiona wcześniej niż te tworzące las.

Najlżejsze nasiona ma brzoza - 1000 nasion waży zaledwie 01.g, najcięższe dąb - 1000 nasion waży aż 4 kg.

Z nasion dębu można przygotować także kawę i mąkę.

Ponieważ leśnicy nie mogą tak długo czekać na obfite lata, zbioru nasion dokonują również podczas średniego urodzaju. Właśnie taki wystąpił w tym roku w lasach Nadleśnictwa Olsztynek. Gromadzenie nasion to bardzo żmudna praca. Zabiera się ręcznie tylko zdrowe, nieuszkodzone nasiona. Aby uzyskać kilogram żołędzi należy zgromadzić około 250 sztuk nasion, a kilogram bukwi to 2860 sztuk nasion.

 Ze zbiorem trzeba się spieszyć, ponieważ pożywne nasiona są przysmakiem wielu gatunków zwierząt: dzików, wiewiórek, jeleni, sójek czy gryzoni.

Nasiona są zbierane w wyselekcjonowanych drzewostanach, tzw. nasiennych, które są biofabryką nasion do produkcji sadzonek. Leśnicy odpowiadają za pozostawienie przyszłym pokoleniem polskich lasów dorodnych i zdrowych. Dlatego Lasy Państwowe stosują szereg rozwiązań, ugruntowanych prawnie, dla zachowania zasobów genowych oraz zdrowotności i witalności kolejnych pokoleń drzew, zachowując bioróżnorodność na poziomie ekologicznym i genetycznym.

Drzewa to lokalny produkt, dlatego nasion nie wolno przewozić np. z zachodu Polski na wschód; zasady te zostały uregulowane w regionalizacji nasiennej.

Co ciekawe, nie wszystkie nasiona są zbierane jesienią. Najwcześniej gotowe do zbioru są nasiona wiązów. Natomiast środek lata to czas brzozy. Zima jest porą zbioru nasion drzew iglastych -  w grudniu świerka, a w styczniu i lutym sosny i modrzewia.


Park w Dylewie obiektem pracy konkursowej!

Martyna Panek uczennica klasy IIA Gimnazjum w Durągu zajęła II miejsce w konkursie „Ogrody przeszłości Warmii i Mazur” w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Martyna wykonała prezentację „Park w Dylewie". Podczas zbierania materiałów do pracy konkursowej skorzystano z pomocy Albina Soboczyńskiego Leśniczego Leśnictwa Durąg oraz Anny Dobrowolskiej nauczycielki historii

Celem konkursu było:

 • ukazanie piękna najbliższej okolicy poprzez odszukanie i udokumentowanie zapomnianych, starych parków i ogrodów zakładanych przy dworach, pałacach, klasztorach oraz przydrożnych alei;
 • promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego;
 • zachęcenie uczniów do opieki nad śladami życia dawnych mieszkańców naszych okolic;
 • wywołanie u młodzieży poczucia odpowiedzialności za otaczające ich środowisko;
 • kształcenie umiejętności fotograficznych i filmowych;
 • doskonalenie umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystania informacji
  z różnych źródeł.

Organizatorzy konkursu to: Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Małdytach; Urząd Gminy Małdyty oraz Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie – Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w odkrywaniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu


Leśniczówka dobrym miejscem na lekcję ekologii!

Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Drągu od wielu już lat współpracuje z miejscowym leśniczym z Leśnictwa Durą, Nadleśnictwo Olsztynek. Las to dobre sąsiedztwo, dlatego współpraca świetnie się układa.

Tym razem uczniowie klasy IB zajęcia ekologiczne przenieśli do pobliskiej leśniczówki. 27 -ego października kancelaria w leśniczówce zamieniła się w klasę lekcyjną. Leśniczy Albin Soboczyński wyjaśnił co należy do obowiązków załogi leśnictwa. Jako osoba doskonale znająca teren, podzielił się lokalnymi ciekawostkami przyrodniczymi. Tak zachęceni do wypraw w teren uczniowie otrzymali jeszcze porcję wiedzy jak bezpiecznie zachować się w lesie.

Dodatkowym elementem sozologicznym zajęć było omówieniem zasady działania przydomowej oczyszczalni ścieków. Człowiek osadzony jest bowiem w przyrodzie, czerpie z jej zasobów i ma na nią bezpośredni wpływ również  w codziennych wyborach.

Zajęcia zorganizowała pani Agnieszka Kocik-Zakrzewska nauczycielka geografii we współpracy z panem Albinem Soboczyńskim Leśniczym Leśnictwa Durąg.

Tekst i zdjęcia. Agnieszka Kocik-Zakrzewska


Lasy ostoją zwierzyny

W nowoczesnym wnętrzu Expo Areny w Ostródzie 2-4 października zebrali się pasjonaci myślistwa. Była to też okazja do obchodów regionalnego Hubertusa, a także do zaprezentowania dorobku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Firmy z całej Polski prezentowały swoje produkty podczas targów łowieckich „Hubertus Expo". A oferta była nad wyraz ciekawa. Poczynając od pięknych zastaw z motywami leśnymi, przez ubrania, lornetki po samochody ze zwyżkami. Nie zabrakło również gospodarzy terenów łowieckich, czyli Lasów Państwowych.

Stoisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie - przygotowane przez leśników z Nadleśnictw Mrągowo, Olsztynek, Spychowo i Strzałowo - prezentowało bogatą faunę tych terenów, różne funkcje lasu, szkody jakie powoduje zwierzyna w drzewostanie. Odwiedzający mogli przybliżyć tematykę produkcji leśnej, gospodarki, ochrony przyrody.

Myśliwi chętnie sprawdzali swoją wiedzę w konkursie leśnym przychodząc do leśnego stoiska całymi rodzinami. 3 października na terenie targów odbył się też regionalny Hubertus, tradycyjnie rozpoczęty mszą świętą. Później można było wsłuchać się w koncert muzyki myśliwskiej oraż wziąc udział w konkursie na najlepsze danie z dziczyzny. Przez trzy dni w hali rozbrzmiewało szczekanie, sygnały łowieckie, odgłosy wabienia, jednym słowem czym knieja bogata.


Las przyjechał do szkoły!!!

Uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie są ekspertami od empatii i rozumienia praw przyrody.

Takie wnioski mamy po całodziennych zajęciach ze świetnymi dzieciakami z ZPE w Olsztynie. Każdy z uczniów tej niezwykłej szkoły poznaje świat na swój własny, niepowtarzalny sposób , wykorzystując maksimum swoich możliwości poznawczych. Podczas zajęć usłyszeliśmy wiele, wiele różnych pytań.

Czy w lesie można łowić ryby? Jak rozpoznać drzewo po dotyku kory? I czy las może zmieścić się w szkatułce?

Duże zainteresowanie wzbudziły przywiezione przez nas owady zatopione w syntetycznej żywicy oraz kącik gier i zabaw przyrodniczych.

To była jedna z najbardziej zaangażowanych i aktywnych grup z jakimi mieliśmy przyjemność  współpracować.

Dziękujemy również wszystkim opiekunom i nauczycielom za wskazanie nam kierunków działania i inspiracje. Kadra pedagogiczna ZPE doskonale wie, że las i bezpośredni kontakt z przyrodą jest istotnym elementem terapii i rozwoju. Niestety nie wszystkie dzieci z powodu ograniczeń fizycznych mogą wybrać się na wycieczkę terenową. Mobilny Punkt Edukacji Przyrodniczej mógł przywieźć kawałek lasu dokładnie pod drzwi szkoły.