Lista aktualności Lista aktualności

Dni Ochrony Środowiska

23 czerwca 2019 r. na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie odbyła się druga edycja pikniku edukacyjnego pod hasłem „Dni Ochrony Środowiska”. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Do udziału w pikniku zaproszone zostały nadleśnictwa (Mrągowo, Spychowo, Strzałowo) tworzące Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie”, a także Nadleśnictwo Olsztynek. Przygotowały one dla odwiedzających stoisko, składające się z wielu niezwykle ciekawych elementów. Pierwszym z nich był mobilny punkt edukacyjny „Las w szkatułce”. Każdy, kto zajrzał na jego pokład, mógł poznać rolę wody w ekosystemie leśnym oraz jej ogromny wpływ na każdy leśny organizm. Mazurskie nadleśnictwa zaprezentowały uczestnikom pikniku także niezwykłe właściwości roślin leśnych oraz różnorodne możliwości przetworzeni ich. Odwiedzający uświadomili sobie jak wielkie bogactwa oferuje las każdemu z nich. Leśnicy przygotowali także warsztaty florystyczne, dzięki którym każdy mógł wyzwolić własną kreatywność. Najmłodsi poznali smak ciężkiej pracy, przy przygotowywaniu brzozowych medali.

Odwiedzający stoisko mieli okazję przespacerować się po mazurskim lesie dzięki „Ostoi”. Fragment mazurskiego lasu z jego zapachem, odgłosami oraz kojąca oczy zielenią został przeniesiony do stolicy. Najbardziej odważni odbywali po nim pieszą wędrówkę masując jednocześnie stopy kamykami, korą oraz szyszkami.
Po wysiłku umysłowym i fizycznym każdy mógł odpocząć w leśnej strefie relaksu.

Piknik edukacyjny pod hasłem „Dni Ochrony Środowiska” był częścią konferencji "Dla Lasu, Dla Ludzi - Leśnictwo XXI wieku w odpowiedzi na oczekiwania społeczeństwa w zakresie edukacji ekologicznej" organizowanej przez Ministerstwo Środowiska, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Muzeum Łazienki Królewskie, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


O wydrze, co do Napromka trafiła

Ostre pazury, małe uszy, niewielkie nozdrza i ciemne oczy to opis wydry, czyli kolejnego pacjenta Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku prowadzonego przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek.

Młoda - bo ma zaledwie kilka miesięcy trafiła do nas z okolic Lidzbarka Warmińskiego. Została znaleziona w lesie podczas spaceru. Piszczała, a w pobliżu nie było jej rodziców. Ludzie którzy ją zauważyli byli przekonani, że młoda czeka schowana bezpiecznie w zaroślach. Obserwowali ją i po dłuższej chwili ruszyli dalej do lasu. Wracając postanowili sprawdzić co z wydrą. Okazało się, że dalej przebywa w tym samym miejscu, piszczy, w pobliżu nie ma dorosłych osobników. Zdecydowali, że ją zabiorą i przekażą do ośrodka zajmującego się opieką nad dzikimi zwierzętami. I tak młoda wydra trafiła do Napromka. Jest pod stałą obserwacją. Jak tylko podrośnie wróci do swojego naturalnego środowiska.

W tym roku do Napromka trafiło już prawie 80 zwierząt, w tym wilk, wiewiórka, bociany, sarny, zające, jelenie, myszołowy, puszczyki, kaczki krzyżówki, jeże, czapla siwa, czy łoś. Wszyscy pacjenci ośrodka objęci są stałą opieką weterynaryjną. Infrastruktura ośrodka pozwala rehabilitować zwierzęta i w pełni profesjonalnie przygotować je do powrotu do środowiska naturalnego. Dysponujemy wolierami dla ptaków i mniejszych ssaków, zagrodą dla ptactwa wodnego o dodatkowej funkcji adaptacyjnej dla ssaków, zagrodą dla dzików i jeleniowatych, a od 2016 roku również specjalistyczną dużą zagrodą do rehabilitacji wilków. Nasz środek jest jednym z niewielu miejsc w województwie warmińsko-mazurskim do którego można przywieźć ranne i chore zarówno ptaki jak i ssaki. I jedynym w Polsce północnej, który zajmuje się rehabilitacją wilków.


Leśne żniwa

Rolnicy zebrali już plony z pól, teraz pora na leśników. Początek jesieni to czas kiedy rozpoczynamy zbiór nasion buków i dębów. Z bukwi i żołędzi wyhodujemy w szkółce polowej i kontenerowej sadzonki, które potem trafią do lasu na powierzchnie pozrębowe.

Trzeba przyznać, że ten rok jest dla olsztyneckich leśników łaskawy. Po obserwacji kwitnących na wiosnę buków oraz patrząc na korony drzew oblepione wręcz bukwią liczymy na obfity urodzaj tego gatunku. Nie zdarza się to często, bo buk obficie owocuje co 6 do 8 lat, ostatnio w naszym nadleśnictwie w 2011 r. Dlatego w tym roku musimy wykorzystać ten urodzaj i zgromadzić jak najwięcej nasion. Planujemy zebrać nawet 600 kg, co pozwoli nam wyprodukować około miliona sadzonek buka i zapewni zapas materiału sadzeniowego na najbliższe 3 lata zarówno dla Nadleśnictwa Olsztynek, jak i sąsiednich nadleśnictw.

Gromadzenie nasion to bardzo żmudna praca. Zbiera się ręcznie z ziemi tylko zdrowe, nieuszkodzone orzeszki. Aby uzyskać kilogram bukwi potrzeba aż 2860 sztuk nasion. Nie możemy zbierać wszędzie. Nasiona są pozyskiwane tylko z wyselekcjonowanych drzewostanów tzw. nasiennych, czyli lasów odznaczających się bardzo dobrą  jakością.  Dzięki temu mamy pewność, że kolejne pokolenia drzew będą posiadały bogatą pulę genową oraz najwyższą zdrowotność i witalność.

Po zbiorach nasion buka przystąpimy do gromadzenia żołędzi, których w Nadleśnictwie Olsztynek potrzebujemy aż 3 tony do produkcji około 400 tysięcy sadzonek. U dębu lata nasienne są częściej bo co 4 do 8 lat. Nasiona tak jak w przypadku buka również zbiera się z ziemi ale trzeba uważać by nie wrzucać do wiadra owoców dębu z dziurkami, gdyż te nie nadają się do wysiewu. Małe otwory, które czasem w nich widzimy  powstają w wyniku działalności słoników żołędziowców. Samice tych niepozornych owadów składają jaja w żołędziach, z których następnie wylęgają się larwy żywiące się ich zawartością. Takich zainfekowanych nasion nie potrzebujemy.

Wyjaśnijmy jeszcze dlaczego u buków i dębów obfity urodzaj jest tak rzadko. Otóż są to gatunki ciężkonasienne co oznacza, że wyprodukowanie tak dużych nasion jak orzeszki bukowe, czy żołędzie wymaga od drzew dużego wydatku energii. Nie jest to możliwe co roku, dlatego lata nasienne, czyli te naprawdę obfite  występują rzadko.  

Z obfitego roku nasiennego oprócz leśników cieszą się też leśne zwierzęta. Dlatego ze zbiorem musimy się spieszyć. Pożywne nasiona są przysmakiem dzików, wiewiórek, jeleni, sójek czy gryzoni. W przyrodzie można zaobserwować jeszcze jedną ciekawą zależność. Im więcej myszy, nornic, tym więcej pokarmu dla sów, a więc wiosną większy sukces lęgowy tych ptaków. Dodatkowo obfitość bukwi i żołędzi zatrzymuje dziki w lesie. Łatwy dostęp do pokarmu sprawia, że nie muszą wychodzić na pola w poszukiwaniu pożywienia, a co za tym idzie wyrządzają mniejsze szkody w rolnych uprawach.

 


17. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

W środę 25 września Nadleśnictwo Olsztynek wzięło udział w 17. Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zaprosił Nadleśnictwo Olsztynek do imprezy, w której młodzież ze szkół poznawała między innymi świat przyrody, techniki, nauki czy sztuki.

Nasza mobilna prezentacja edukacyjna "Las w szkatułce" cieszyła się dużym zainteresowaniem witając wszystkich uczestników imprezy na wejściu do biblioteki uniwersyteckiej. Młodzież była zaciekawiona nie tylko możliwością samodzielnego odkrycia wiedzy zawartej w "szkatułce" ale również uważnie słuchała prezentacji o wodzie w lesie i jej dużego znaczenia dla przyrody i świata.

 


20 września #sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Dziekujemy serdecznie Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Waplewie za wzięcie udziału w akcji "sprzątaMY"! Było nam bardzo miło gościć Was w lasach Nadleśnictwa Olsztynek i mamy nadzieję, że pomimo kilku kropel deszczu, będziecie również miło wspominać ten dzień!

Akcja „sprzątaMY” w Nadleśnictwie Olsztynek odbyła się nie tylko nad jeziorem Staw. Do akcji dołączyły również szkoły z Brzydowa, Durąga oraz Stębarku. Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Stębarku, wspólnie z leśniczym Leśnictwa Samin oprócz sprzątania lasu posadzili kilkanaście młodych Jarzębów pospolitych na terenie szkoły.

Materiały do pobrania


Wyleczyli go leśnicy, zastrzelił kłusownik

W odniesieniu do informacji, która pojawiła się na profilu Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” na portalu społecznościowym oraz doniesień medialnych dotyczących zabicia wilka Miko, Nadleśnictwo Olsztynek pragnie przekazać, że ze smutkiem przyjęło powyższą informację.

Przypomnijmy, że wilk Miko uległ wypadkowi w sobotę 3 lutego 2018 r. na trasie nr 91 w okolicy Ciechocinka. Meldunek o potrąconym przez samochód wilku otrzymało Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. Na miejscu zdarzenia czuwał fotograf przyrody Marcin Kostrzyński wspierany przez członkinie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w Głuszynku. Po przebadaniu wilka przez lekarza weterynarii zdecydowano że najlepszym rozwiązaniem będzie przetransportowanie go do prowadzonego przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku, w którym znajduje się specjalistyczna zagroda do rehabilitacji wilczych pacjentów. W niedzielę o 7-mej rano leśnicy przyjęli nowego pacjenta. Zostały pobrane próbki krwi do analizy, a Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” zaopatrzyło basiora w nadajnik teledetekcyjny. Ponieważ wilka znaleziono w okolicach Torunia w dokumentacji otrzymał imię Mikołaj, w skrócie Miko. Po miesięcznej rekonwalescencji basior został przywrócony do środowiska naturalnego w lasach Nadleśnictwa Solec Kujawski. Dane z obroży telemetrycznej wskazywały, że kilka dni  spędził w okolicy gdzie został wypuszczony, by następnie ruszyć na zachód Polski. Byliśmy pełni nadziei, że Miko znajdzie towarzyszkę, z którą utworzą nową grupę rodzinną.

Niestety 13 września br. dowiedzieliśmy się że Miko został zastrzelony niedaleko Kluczborka przez myśliwego lub kłusownika. Sprawa została przekazana policji i mamy nadzieję, że sprawca tego karygodnego czynu zostanie szybko ustalony i zgodnie z prawem ukarany. Szkoda, że trud wielu osób zaangażowanych w ratowanie tego chronionego gatunku poszedł na marne. Najgorsze jest jednak to, że straciliśmy tak pięknego osobnika.

Wilki to drapieżniki bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemów leśnych i leśnicy zawsze angażowali się w ich ochronę. Dodatkowo prowadzone przez nas ośrodki rehabilitacji zwierząt wyposażone w profesjonalne woliery dla dużych ssaków umożliwiają ich leczenie i rehabilitację w przypadku kolizji, wypadków itp. zdarzeń. Cieszy nas zawsze każdy przypadek przywrócenia do środowiska naturalnego osobnika, który po pobycie w ośrodku odzyskuje siły i zdrowie i wraca do swojej ostoi.


Wizyta Inżynierów Nadzoru w Nadleśnictwie Olsztynek

Nadleśnictwo Olsztynek miało zaszczyt gościć Inżynierów Nadzoru pracujących w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Wizyta miała charakter porównania doświadczeń oraz omówienia problemów związanych ze szkółkarstwem, dlatego goście zostali oprowadzeniu po obiekcie Gospodarstwa Szkółkarskiego Mielno. Oprócz bieżącej produkcji na szkółce kontenerowej oraz polowej interesującym punktem była mieszalnia substratu oraz chłodnia, w której przechowywany jest gotowy materiał sadzeniowy.

Kolejnym punktem wizyty był Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Napromku. Goście z RDLP Toruń mogli od podstaw poznać jak funkcjonuje ośrodek. Największą atrakcją dla wszystkich było jednak przywrócenie naturze dwóch ptaków, krogulca (Accipiter nisus) i puszczyka (Strix aluco), dla których pobyt w ośrodku i rehabilitacja zakończyły się sukcesem.


Finał XXIV edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej

"Pracowite Pszczołowate" tak brzmiało hasło tegorocznego konkursu, który odbył się 28 maja w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie

W Finale konkursu startowało 11 szkół podstawowych.  Przypomnijmy, że konkurs rozpoczął się w styczniu br. etapem szkolnym, w którym udział wzięło 533 uczniów z 36 szkół, 11 gmin i dwóch województw.

Drużynę z każdej szkoły tworzył zespół czterech uczniów z klas IV-VIII. Podczas zmagań konkursowych dwóch uczniów z drużyny odpowiadało na pytania konkursowe na sali, zaś pozostała dwójka rozwiązywała zadania ustawione na trasie marszobiegu. Dodatkowo liczył się czas pokonania trasy.

Konkurs prowadziła Alina Rodziewicz - pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie przy współpracy z pracownikami ZPKPI i WD - paniami: Danutą Sokołowską, Niną Sokołowską,  Bożeną Kąpińską i panami: Zygmuntem Skórka oraz Krzysztofem Biełuś. Zaś nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Przewodnicząca Jury: Kinga Sulej - Nadleśnictwo Iława, Karol Ostromecki - Nadleśnictwo Olsztynek, Agnieszka Korwek -  Nadleśnictwo Susz, Monika Ptaszkiewicz - Nadleśnictwo Miłomłyn, Krystian Biazik - Nadleśnictwo Iława. Na konkursie gościł pan Burmistrz Zalewa,  Marek Żyliński.

Zmagania konkursowe były bardzo zacięte. Jako Organizatorzy bardzo martwiliśmy się o pogodę, gdyż od rana w tym dniu padał deszcz. Jednak, na czas trwania konkursu, dopisało nam szczęście i zespoły biorące udział w marszobiegu pokonały go nie moknąc.

Maksymalnie drużyna mogła uzyskać 65 punktów: 16 punktów za marszobieg i 47 punktów za odpowiedzi na sali.

Ostatecznie najlepszą okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Twórców Literatury Dziecięcej w Ząbrowie w składzie: Zuzanna Adamska, Kinga Tomanek, Zuzanna Niedziałkowska, Oliwia Lewandowska, opiekunem drużyny jest pani Grażyna Siłka. Drużyna z tej szkoły  w ubiegłym roku także zwyciężyła – ogromne gratulacje!

Drugie miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Prabutach w składzie: Małgorzata Zielińska, Zofia Przyłucka, Kacper Liśkiewicz, Wiktoria Nowińska. Opiekunem drużyny jest pani Anna Zielińska.

Zdobywcami trzeciego miejsca została drużyna ze Szkoły Podstawowej z Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w Tyrowie w składzie: Patrycja Wiśniewska, Oliwia Włodarczyk, Nikola Pasiut, Daria Kołaczkowska. Opiekunem drużyny jest p. Dorota Czarnik.

Wyniki pozostałych drużyn:

IV miejsce - SP. im. mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Gałdowie

V miejsce - SP. w Jaftach Wielkich

VI miejsce - SP. nr 2 w Iławie z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej

VII miejsce - SP. im. księdza Biskupa Czaplińskiego w Grabowie - Wałdykach

VII miejsce - SP. nr 3 w Iławie z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków

VIII miejsce - SP. n 6 w Ostródzie

VIII miejsce  - SP. im. gen. Józefa Bema  w Suszu

IX miejsce - SP. im. Orła Białego w Złotowie

Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą wykraczającą znacznie poza program nauczania. Musieli wykazać się szczegółową znajomością 13 gatunków pszczołowatych. Ponadto uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące obszarów chronionych, jakimi jest Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego i Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich. Finaliści konkursu byli najlepsi spośród ponad 533 uczniów startujących w I etepie konkursu!

Organizator konkursu - Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w konkursie na wszystkich etapach, dziękujemy za pracę nauczycielom  i zapraszamy do zmagań konkursowych w kolejnym roku szkolnym.

 

Obok nagród rzeczowych i książkowych wszystkie startujące w finale konkursu szkoły otrzymały od Organizatora nagrody, jakimi były domki lęgowe dla dzikich zapylaczy. Będą one ustawione w przyszkolnych ogrodach. Nagrody dla uczestników konkursu zostały ufundowane przez  Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Zajęcia w Nadleśnictwie Olsztynek

Rok szkolny dobiega końca, natomiast dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku poznają las!

Zostały już tylko 3 dni do zakończenia roku szkolnego, a w Nadleśnictwie Olsztynek edukujemy najmłodszych. Temat jakiemu dzieci musi sprostać to "budowa lasu". Po scharakteryzowaniu poszczególnych warstw jednym z zadań było rozpoznanie rośliny lub zwierzęcia oraz określenie miejsca jego występowania w strukturze lasu. Dzieci wykazywały się bardzo dobrą znajomością flory i fauny, czego efektem był aktywny udział w zajęciach.

Dziękujemy za przybycie i polecamy się na przyszłość.


Dzień Dziecka w Durągu

Z okazji Dnia Dziecka oraz Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju odwiedziliśmy z naszym Lasem w Szkatułce Szkołę Podstawową im. Żołnierza Polskiego w Durągu

Jako, że tematem przewodnim "Szkatułki" jest woda w lesie to opowiadaliśmy o ekosystemach wodnych, lasach wilgotnych, borach bagiennych, roślinach i zwierzętach związanych z tymi siedliskami.

Każdy mógł też zapoznać się z przekrojem torfowiska, dotknąć torfowców. Dodatkowo zabraliśmy też liście i gałązki drzew więc można było sprawdzić swoją wiedzę z rozpoznawania poszczególnych gatunków 🌳🌲🌳🌲

Dziękujemy za miłe przyjęcie!


Bezpieczne Wakacje 2019

Co roku Nadleśnictwo Olsztynek edukuje najmłodszych jak bezpiecznie spędzać czas na terenach leśnych

Starostwo Powiatowe w Olsztynie wspólnie z Komendą Miejską Policji w Olsztynie oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie organizuje akcje prewencyjno-edukacyjne, mające na celu rozszeżać wiedzę na tematy związane z przeciwdziałaniem niebezpieczeństw, jakie mogą się nam przytrafić podczas nadchodzących wakacji.

Nadleśnictwo Olsztynek co roku, spotyka się z najmłodszymi w Olsztynku nad jeziorem Jemiołowo, gdzie przypomina dzieciom jak przestrzegać bezpieczeństwa na obszarach leśnych. Mimo sporej ilości przekazywanej wiedzy, dzieci bardzo dobrze wiedziały jak zachowywać się w lesie, co zrobić kiedy zastanie nas burza, jak poradzić sobie gdy ugryzie nas kleszcz lub kiedy spotkamy dzikie zwierzę.

Byliśmy pod wrażeniem wiedzy, jaką posiadają dzieci na temat zachowania bezpieczeństwa w lesie, dlatego tak przygotowana młodzież, może śmiało udać się na piesze wędrówki lub rowerowe rajdy z bliskimi!


Leśnik doceniony za ochronę przyrody

Lech Serwotka – leśniczy leśnictwa Napromek został laureatem VI edycji konkursu o nagrodę im. prof. Janiny Wengris przyznawanej przez Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Celem konkursu jest wspieranie postaw proekologicznych oraz propagowanie działań i rozwiązań przyczyniających się do ochrony środowiska naturalnego oraz zmniejszenia jego zagrożenia. Za takie zostały uznane działania Pana Lecha Serwotki, który został wyróżniony za prowadzenie ośrodka rehabilitacji zwierząt w Napromku przy Nadleśnictwie Olsztynek.

Przypomnijmy, że ośrodek działa od 2001 roku. Rocznie przyjmowanych jest ponad 100 pacjentów od ssaków po ptaki. Najczęściej są to sarny, myszołowy, bociany,  puszczyki, dziki oraz jeże. Od 2016 roku po wybudowaniu dużej zagrody rehabilitacyjnej dla wilków do ośrodka trafiają te duże drapieżniki z całej północnej Polski. Ośrodek rehabilitacji zwierząt w Napromku posiada wszystkie niezbędne zezwolenia Ministra Środowiska i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz jest objęty stałą opieką weterynaryjną.

Funkcjonowanie Ośrodka polega na przyjmowaniu zwierząt wymagających pomocy, udzieleniu im opieki weterynaryjnej, przetrzymywaniu ich do uzyskania pełnej samodzielności, a na koniec wypuszczaniu do środowiska naturalnego.


BEZPIECZNE FERIE 2019

Po raz kolejny leśnicy razem z funkcjonariuszami policji, straży pożarnej oraz ratownikami medycznymi uczyli i propagowali bezpieczeństwo zachowania się podczas ferii zimowych.

Ferie zimowe to upragniony wolny czas ale również wiele niebezpieczeństw. 18 stycznia 2019 roku nad jeziorem Jemiołowo w Olsztynku odbyła się cykliczna akcja Bezpieczne Ferie, skierowana do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, której celem jest poprawienie stanu bezpieczeństwa, kształtowanie prawidłowych nawyków, a także uświadomienie jakie zagrożenia mogą czekać podczas okresu zimowego i jak się przed nimi ustrzec.

Nadleśnictwo Olsztynek, Nadleśnictwo Jagiełek i Nadleśnictwo Nowe Ramuki, wraz z pracownikami Straży Leśnej edukowali w tym dniu dzieci i młodzież na temat bezpiecznego spędzania czasu w lesie, prawidłowego dokarmiania ptaków oraz jak zwierzęta leśne radzą sobie w zimowe dni.


Program testowania potomstwa

Blisko 50 tyś sadzonek zostało w minionym tygodniu zaetykietowane przez leśników w Gospodarstwie Szkółkarskim Mielno

W 2019 roku Lasy Państwowe zaplanowały założenie kolejnych upraw testujących sosny zwyczajnej na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, dla których materiał sadzeniowy został wyprodukowany w Gospodarstwie Szkółkarskim Mielno w Nadleśnictwie Olsztynek. Wraz z nadejściem wiosny, pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa wraz z pracownikami RDLP Olsztyn i Nadleśnictw Korpele, Miłomłyn, Olsztyn, Olsztynek oraz Orneta rozpoczęli etykietowanie poszczególnych pochodzeń w rozbiciu na konkretne bloki zakładanych upraw testowych.

 

Wróćmy jednak do wiosny 2018 roku, ponieważ to właśnie wtedy Nadleśnictwo Olsztynek  rozpoczęło wysiew nasion ze 101 pochodzeń sosny zwyczajnej na szkółce kontenerowej. Pochodzenie tych nasion jest szczególnie ważne, bowiem zostały one pozyskane z drzew matecznych rosnących na terenie wybranych nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Każde z pochodzeń ma pożądane dla hodowli lasu cechy fenotypowe tj. jakość pnia, pokrój korony, wyróżniające się w drzewostanie większe wymiary pierśnicy i wysokości czy odporność na czynniki biotyczne i abiotyczne. Kontrolując miejsce sadzenia danych pochodzeń leśnicy chcą dokładnie wiedzieć z nasion, których drzew matecznych są konkretne sadzonki na uprawie, aby móc wraz z wiekiem oceniać ich wartość genetyczną i hodowlaną. Z czasem te najlepsze będziemy mogli potem wykorzystać do produkcji wysokiej jakości materiału sadzeniowego.

 

Zakład Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych IBL od 2005 r. na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych realizuje projekt badawczy pn. „Program testowania potomstwa wyłączonych drzewostanów nasiennych, drzew doborowych, plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych”, będący częścią „Programu ochrony różnorodności biologicznej i hodowli selekcyjnej drzew na lata 2011-2035”. W ramach projektu badawczego, do 2016 roku miało zostać założone ponad 160 powierzchni testujących potomstwo drzewostanów wyselekcjonowanych i drzew matecznych czterech głównych gatunków lasotwórczych: sosny zwyczajnej, świerka pospolitego, jodły zwyczajnej i buka zwyczajnego.


"Twoje Niesamowite Miejsce"

Gospodarstwo Szkółkarskie Mielno bohaterem cyklu "Twoje Niesamowite Miejsce" w Faktach RMF FM

W sobotę 14 kwietnia, słuchacze RMF FM mogli przenieść się wyobraźnią do "fabryki drzew", gdzie leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek produkują materiał sadzeniowy do przyszłych pokoleń lasu, ale i nie tylko.

Zapraszamy do oglądania i przeczytania:

 

Konsultacje społeczne

Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF oraz ekosystemów referencyjnych w Nadleśnictwie Olsztynek

Nadleśnictwo Olsztynek informuje o rozpoczęciu konsultacji społecznych lasów o szczególnych przyrodniczych HCVF 3.1, 3.2 oraz ekosystemów referencyjnych. W związku z korektą powierzchni tych lasów przedkładamy do konsultacji wykazy lasów wraz z ich lokalizacją na mapach. Zapraszamy do przekazywania uwag i opinii oraz propozycji ww. lasów:

- osobiście w siedzibie Nadleśnictwa Olsztynek,

- pocztą tradycyjną – Nadleśnictwo Olsztynek ul. Mrongowiusza 35, 11-015 Olsztynek,

- adres e-mail – olsztynek@olsztyn.lasy.gov.pl.

Osoba do kontaktu: Agnieszka Jurkiewicz, tel. (89) 519 42 76, e-mail: agnieszka.jurkiewicz@olsztyn.lasy.gov.pl

Termin konsultacji do 04.06.2019 r


"Biegaj z nami w lesie zdrowo oddychamy"

Pod takim hasłem 13 kwietnia br. odbyły się biegi na orientację w Nadleśnictwie Olsztynek

Bo właśnie w lesie możemy oddychać pełną piersią. Od września do kwietnia powietrze w miastach i wsiach nie zawsze nadaje się do wdychania. Las w każdym czasie zachwyca zapachem a zapach zmienia się w zależności od pory roku. Zachęcamy więc do spacerów, biegania i jazdy roweram w lesie.

W 19-nastym biegu na orientację rywalizowało 120 zawodników, natomiast w leśnym konkursie udział wzięło 55 osób. Leśny konkurs rozgrywany był w czterech kategoriach – do 10 lat, 11-15 lat, 16-110 lat oraz szkoły leśne/pracownicy LP.  Mimo chłodu uczestnicy imprezy byli radośni oraz zapewniali, że czekają  na kolejną edycję „Biegaj z nami …”

W załączniku do pobrania wyniki końcowe i międzyczasy uczestników biegu na orientację

 


#sadziMY las z prezydentem Andrzejem Dudą

26 kwietnia 2019 roku w Nadleśnictwie Olsztynek będzie można otrzymać bezpłatnie sadzonkę drzewa do posadzenia!

Wszystko za sprawą ogólnopolskiej akcji społecznej inicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę #sadziMY. Chcemy aby każdy zainteresowany obywatel w tym dniu miał możliwość posadzenia swojego drzewa!

Wszystko co należy zrobić to przyjść do Nadleśnictwa Olsztynek w piątek 26 kwietnia i zgłosić się do biura nadleśnictwa, gdzie będzie można pobrać maksymalnie dwie sadzonki na osobę. Odbiór sadzonek będzie również możliwy w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw w całej Polsce 26 kwietnia, od godz. 9.00 do wyczerpania zapasów.

Proszę pamiętać, o niezwłocznym posadzeniu sadzonek aby nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia systemu korzeniowego.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 


Noc Sów 2019

Sowy 🦉 - symbol mądrości były bohaterami wieczoru z 23/24 marca 2019 roku

W ramach ogólnopolskiego wydarzenia pn. Noc Sów spotkaliśmy się na terenie OSW ZHP Perkoz z uczestnikami warsztatów, które poprowadził nasz kolega Piotr Rogowski. Grupa pod przewodnictwem Pani Beaty Kaski dowiedziała się o tym jak sowy polują, czym się żywią, jakie legendy i wierzenia związane są z tymi pięknymi ptakami. Uczestnicy mogli też wysłuchać charakterystycznych głosów samców. Wspomnieliśmy również, że w Polsce gniazduje aż 10 gatunków sów! Od maleńkiej sóweczki po puchacza, którego rozpiętość skrzydeł wynosi ponad 1,5 metra.
 

Po prezentacji w sali kominkowej wszyscy wyruszyliśmy w teren. Udało nam się usłyszeć i zobaczyć puszczyka. To naprawdę niesamowite uczucie! Zwieńczeniem spotkania było ognisko, gdzie uczestnicy mogli się ogrzać i podzielić swoimi wrażeniami. A w tle, gdzieś w lesie, towarzyszyło nam pohukiwanie puszczyka.
 


SPRZEDAŻ CHOINEK

Nadleśnictwo Olsztynek rozpoczyna tegoroczną sprzedaż choinek i stroiszu.

W tym roku, oprócz możliwości zakupu choinki w każdym leśnictwie Nadleśnictwa Olsztynek, będzie również okazja, aby samemu wyciąć upragnione świąteczne drzewko. Dla osób, które chcą samemu znaleźć i legalnie wyciąć choinkę zapraszamy na szkółkę leśną w Gospodarstwie Szkółkarskim Mielno.
Adresy leśniczówek znajdą Państwo w zakładce kontakt, a nowe ceny choinek i stroiszu są dostępne w cenniku poniżej.