Lista aktualności Lista aktualności

Zapraszamy na 18 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

Serdecznie zapraszamy na 18 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, odbywające się na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie w dniach 23 - 25 września 2020 roku.

 

Szukajcie naszego mobilnego Lasu w Szkatułce 23 września przed Wydziałem Biologii od godziny 9:30.


Narodowe Święto Niepodległości

102 rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek uczcili 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W dniu 11 listopada 2020 r. delegacja Leśników uroczyście złożyła kwiaty pod tablicą "Orła Białego" w Olsztynku. Narodowe Święto Niepodległości jest dla Polaków jednym z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów, dzięki wysiłkowi kilku pokoleń naszych rodaków, Polska odzyskała suwerenność.


Olsztynecka Szkatułka na 18. Dniach Nauki i sztuki na UWM w Olsztynie

18. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

Mobliny punkt edukacji przyrodniczej Nadleśnictwa Olsztynek, w środę 23 września dotarł na 18. Dni Nauki i Sztuki.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zaprosił Nadleśnictwo Olsztynek do wzięcia udziału w imprezie dzięki której młodzież z przerdszkoli i szkół może zagłębić się w tajemnice świata przyrody, rozwinąć swoje umiejętności w dziecinach techniki, nauki czy sztuki. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, większość zaplanowanych zajęć edukacyjnych odbywała się online, mimo wszystko nasza "szkatułka" cieszyła się dużym zainteresowaniem.


Akcja #sadziMY 2020

18 września 2020 roku juz po raz drugi we wszystkich Nadleśnictwach w Polsce odbyła się akcja #sadziMY. Tak jak w poprzednim roku leśnicy prygotowai dla chętnych sadzonki, do wysadzenia według własnych potrzeb. Inicjatorem ogólnopolskiej akcji był prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, sadził młode drzewka w gdańskim Nadleśnictwie Lipusz, terenie zniszczonym przez huragan w 2017 r.

Nadleśnictwo Olsztynek przeznaczyło do odbioru w ramach akcji #sadziMY 500 sadzonek drzewek iglastych tj. sosna, świerk i modrzew. Stoisko przygotowane przez naszych leśników cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród młodszych jak i starszych mieszkańców Olsztynka. 

Dziękujemy za zaanażowanie!

 


#sadziMY

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów
i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew.

Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY
i posadź własne drzewko!

Nadleśnictwo Olsztynek zaprasza po odbiór sadzonek sosny, świerka i modrzewia
w dniu 18 września 2020
w godzinach 9:00 – 15:00 (plac przed Nadleśnictwem, Olsztynek, ul. Mrongowiusza 35).

Sadzonki będą rozdawane 18 września 2020 r. w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek. 

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017r.  Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, posadzi na powierzchni blisko 6,44 ha 64 tys. nowych drzew.

 


PACJENCI OŚRODKA W NAPROMKU

Pacjenci ośrodka w Napromku

 

Rośnie liczba pacjentów przebywających w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Napromku. Obecnie na leczeniu i rehabilitacji w ośrodku prowadzonym przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek przebywają między innymi sarny, muflon, pustułka, myszołowy, wiewiórka, bociany, zimorodek, czy wilga.

Bardzo ciekawa jest historia muflona. Otóż jagnię żerowało wraz z innymi muflonami w zbożu gdy rolnik wykonywał oprysk. Niestety w gęstej uprawie zagubiło się, a przez oprysk nie mogło odnaleźć ścieżki zapachowej swojego stada (kierdela). Młode trafiło do leśników i jak tylko podrośnie wróci do swojego środowiska, czyli na teren Wzgórz Dylewskich.

Wiewiórka z kolei została znaleziona pod drzewem, wypadła prawdopodobnie podczas burzy, a następnie przewieziono ją do Napromka. Pani, która się nią zaopiekowała  specjalnie dla niej wyplotła z gałęzi drzew i roślin zielnych gniazdo żeby zapewnić wiewiórce bezpieczny transport. Jej stan jest dobry i za kilak dni zostanie wypuszczona.

Najczęściej jednak pacjentami ośrodka są sarny. Zabierane z łąk i lasów zdrowe młode przywożone są do naszego ośrodka zupełnie niepotrzebnie. Ludzie niestety cały czas myślą, że zostały pozostawione przez matkę i wymagają opieki. Prawda jest taka, że koza (samica sarny) oddala się żeby nie zostawiać zapachu przy młodym, a tym samym ukryć jego obecność przed drapieżnikami. Dogląda je jednak i czuwa nad nim oraz karmi w odpowiednich porach.

Dlatego apelujemy, żeby nie zabierać ze środowiska naturalnego zdrowych młodych ptaków, jeleniowatych itp. Przed podjęciem decyzji o pomocy zwierzęciu należy skontaktować się z fachowcami, leśnikami lub weterynarzami.


INFORMACJA O DNIU WOLNYM OD PRACY

14 sierpnia 2020 r. (piątek) - Dniem wolnym od pracy w Nadleśnictwie Olsztynek

Informujemy, że 14 sierpnia 2020 r. biuro Nadleśnictwa Olsztynek oraz kancelarie leśnictw będą NIECZYNNE. Zgodnie z Decyzją Nr 20/2020 Nadleśniczego Nadleśnictwa Olsztynek, dzień ten jest dodatkowym dniem wolnym za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia 2020 r.

Odbierz darmową sadzonkę i chroń klimat

24 kwietnia 2020 roku w Nadleśnictwie Olsztynek będzie można otrzymać bezpłatnie sadzonkę drzewa do posadzenia!

Wszystko co należy zrobić to po wcześniejszym umówieniu telefonicznym przyjść do Nadleśnictwa Olsztynek w piątek 24 kwietnia, gdzie będzie można pobrać kontenerowe (posiadające zakryty system korzeniowy) sadzonki świerka i modrzewia. Odbiór sadzonek będzie możliwy 24 kwietnia, od godz. 10.00 do 14 lub do wyczerpania zapasów. W celu umówienia się na odbiór sadzonek prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel.: (89) 519-42-89, 501-461-297.

Proszę pamiętać, o niezwłocznym posadzeniu sadzonek aby nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia systemu korzeniowego.

 

Serdecznie zapraszamy!


Pozytywna wiadomość z ośrodka rehabilitacji zwierząt w Napromku

W tych trudnych czasach mamy dla Państwa dobrą wiadomość wprost z ośrodka rehabilitacji zwierząt w Napromku prowadzonego przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek.

Otóż w ostatnich dniach przywróciliśmy do środowiska naturalnego dwa kozły, czyli samce saren, dwa jeże i wydrę.

Przypomnijmy, że wydra trafiła pod opiekę leśników w październiku 2019 r. Młode zostało znalezione w środku lasu przez spacerowiczów, którzy najpierw usłyszeli pisk, a potem zobaczyli małą brązową kuleczkę. W związku z tym, że wokół nie było dorosłych osobników postanowili zabrać młodą wydrę i przekazać do ośrodka rehabilitacji zwierząt. Na szczęście nic jej nie dolegało i jak tylko podrosła wróciła do swojego wodnego środowiska.

Historia jeży jest z kolei zupełnie inna. Jeden z nich był ranny i kobieta, która go znalazła postanowiła przywieźć go do Napromka. Tu otrzymał fachową pomoc weterynaryjną i już po 3 miesiącach mógł wrócić do lasu. Natomiast drugi, bardzo osłabiony został przywieziony przez pracowników zajmujących się  utrzymaniem dróg publicznych. Znaleźli go w przepuście, przy okazji czyszczenia przydrożnych rowów. Jego stan był niestety ciężki ale dzięki zaangażowaniu leśników i weterynarza udało się go przywrócić do zdrowia.

Jeśli chodzi o kozły to jeden trafił do nas ranny prawdopodobnie po kolizji z samochodem. Miał uszkodzoną przednią nogę, ale na szczęście szybko wrócił do sprawności i już po miesiącu rehabilitacji można było wypuścić go do lasu. Drugi kozioł został znaleziony przy drodze. Jego matka (koza) zginęła w wyniku kolizji z samochodem, a koźlę przywieziono do Napromka. Teraz już dorosły mógł wrócić do swojej ostoi.


Ogłoszenie!

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 (koronawirus) oraz zgodnie z zaleceniami Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych informujemy, że odwołane zostają wszelkie imprezy masowe, konferencje naukowe, zajęcia edukacyjne oraz wydarzenia z udziałem osób z zewnątrz i tym podobne wydarzenia organizowane przez Nadleśnictwo Olsztynek. Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Uroczysko Napromek" zostaje zamknięta do odwołania.

Wszystkich interesantów prosimy o załatwianie spraw mailowo lub telefonicznie. Ograniczenie wizyt w siedzibie Nadleśnictwa Olsztynek do niezbędnego minimum z pewnością przysłuży się bezpieczeństwu zarówno Państwa, jak i naszych pracowników.

Część naszych pracowników będzie pracować w systemie zdalnym, poza siedzibą Nadleśnictwa Olsztynek. Dołożymy wszelkich starań, żeby praca i kontakt z Państwem przebiegała bezproblemowo.

Jednocześnie informujemy, iż Kasa Nadleśnictwa zostaje zamknięta od dnia 18 marca 2020 r. do odwołania. Wpłaty należy dokonywać na rachunek bankowy Nadleśnictwa Olsztynek:

BOŚ S.A. 17 1540 1072 2001 5011 6440 0001

PKO BP S.A. 25 1020 3541 0000 5302 0319 6607

w tytule przelewu prosimy opisać czego dotyczy wpłata.

Dopuszczalną formą płatności w ramach sprzedaży detalicznej we wszystkich leśnictwach i w Gospodarstwie Szkółkarskim Mielno będzie w tym czasie wyłącznie przelew (przedpłata) na konto Nadleśnictwa lub karta płatnicza. 

Przypominamy, że na stronach Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego znajdują się poradniki i zalecenia odnośnie zachowania w tej szczególnej sytuacji.

Liczymy na Państwa akceptację i wyrozumiałość.

 

 

 


Czołg w lesie!

To, że w lasach jest wiele niezwykłych i pięknych miejsc wiedzieliśmy. To, że lasy są świadkami wielu historycznych wydarzeń też wiedzieliśmy, ale znaleźć czołgu się nie spodziewaliśmy.

Ale od początku…

Otóż nieopodal wsi Kalbornia, w małym kompleksie leśnym poprzecinanym rowami przeciwpancernymi, pracownicy zakładu usług leśnych zauważyli metalowe fragmenty wystające ponad powierzchnię gruntu. Zgłosili to miejscowemu leśniczemu, a ten przekazał sprawę do nadleśnictwa. Podczas wizji lokalnej okazało się, że to czołg. Po uzgodnieniach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Olsztynie podjęliśmy decyzję o wyciągnięciu go z ziemi.

I tak  wczesnym rankiem 11 marca 2020 r. ekipa realizująca serial historyczny Poszukiwacze Historii przystąpiła do wydobycia T-34. Prace odbywały się przy użyciu koparki, pod nadzorem saperskim i archeologicznym. Po kilku godzinach żmudnej roboty okazało się, że w ziemi były koła, gąsienice, blacha z podwozia. Ten radziecki czołg średni został prawdopodobnie zniszczony 19.01.1945 r. podczas walk 29 korpusu 5 armii, a następnie wrak wykorzystano do sforsowania głębokiego rowu przeciwpancernego. Służył zapewne jako element kładki, dla innych radzieckich pojazdów, które musiały tamtędy przejechać. Stan wraku wskazuje na to, że po wojnie został pocięty prawdopodobnie w ramach „akcji złom”, podczas której w całej Polsce pozyskiwano surowce wtórne (złom i inne odpady użytkowe) na podstawie Zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej z dnia 12 marca 1954 r.

W tej chwili fragmenty czołgu zostały przetransportowane z lasu i złożone w bezpiecznym miejscu. Trzeba przyznać, że cała akcja była dużym wyzwaniem logistycznym i wymagała współpracy wielu osób. Efekty naszych działań będzie można zobaczyć w programie Poszukiwacze Historii zapewne na przełomie kwietnia i maja.


Leśnik nie tylko w lesie

W zeszły piątek Leśniczy Leśnictwa Tymawa – Janusz Ostrowski edukował dzieci w Szkole Podstawowej w Mielnie. Podczas zajęć zaprezentował leśny mundur oraz opowiedział o pracy wykonywanej w lesie w trakcie całego roku. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat pozyskiwania oraz zastosowania drewna, sadzenia lasu oraz metod ochrony lasu. Uczniowie mogli także przez chwilę wcielić się w rolę leśnika – każdy chętny mógł za pomocą cechówki nabić logo Lasów Państwowych na dostarczonym przez leśniczego wałku, a także zmierzyć wałek za pomocą klupy. Na koniec każdy uczeń otrzymał leśny upominek.


Zimowe Ptakoliczenie 2020

W piątek 24.01.2020r. Nadleśnictwo Olsztynek brało udział w spacerze organizowanym przez Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Jest to akcja organizowana przez OTOP, która odbywa się corocznie od 2004 r. na terenie całego kraju w ostatni weekend stycznia. Głównym celem ptakoliczenia jest monitorowanie zmian liczebności ptaków żyjących na terenach, na których są zależne od człowieka – głównie w ogrodach oraz parkach. Ptakiem Zimy 2020 został gawron, którego liczebność w przeciągu kilkunastu lat spadła o ponad 40%. Głównym powodem zmniejszenia populacji jest intensyfikacja rolnictwa, prowadząca do utraty siedlisk i zubożenia diety, nie tylko gawronów, ale większości ptaków związanych z krajobrazem rolniczym. W tym roku razem z nami w spacerze uczestniczyło ok. 20 osób. Mimo dość nietypowej pogody jak na tę porę roku, wspólnymi siłami udało nam się zaobserwować 12 trznadli, 7 gili, 6 kwiczołów, 2 bogatki, 2 sójki, wróbla, ziębę, paszkota, szczygła oraz kruka. Niestety tym razem nie spotkaliśmy kaczek krzyżówek, które w poprzednich latach występowały dość licznie. Na zakończenie akcji wszyscy spotkaliśmy się przy ognisku i gorącej herbacie, gdzie podsumowaliśmy akcję oraz wymieniliśmy się wrażeniami.


Bezpieczne Ferie 2020

17 stycznia to ostatni dzień szkoły przed rozpoczęciem ferii zimowych. Z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych tego dnia nad jeziorem Jemiołowo w Olsztynku odbyły się „Bezpieczne Ferie 2020”. Jest to coroczna akcja organizowana przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie wspólnie z Komendą Miejską Policji w Olsztynie oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych.

Strażacy zaprezentowali akcję ratunkową osoby tonącej oraz edukowali jak należy postępować w takich sytuacjach. Policjanci opowiadali jak należy postępować z obcymi psami oraz wykonali pokaz tresury psów policyjnych.

Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek, Nowe Ramuki i Jagiełek wraz z pracownikami Straży Leśnej zadbali o edukację uczniów oraz zorganizowali ognisko. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania dotyczące ekologii, zwierząt, roślin, rozpoznawały tropy, gatunki drzew, dzięki czemu każdy miał okazję zdobyć drobny upominek. Straż Leśna przypominała o zasadach zachowania się w lesie.

Na zakończenie wydarzenia wszyscy uczestnicy otrzymali ciepłą herbatę i posiłek.


Szczęśliwy powrót wilków do domu!

Nuko i Harda to para wilków, które w piątek (20.12.2019 r.) wróciły w swoje rodzinne strony po rehabilitacji w ośrodku prowadzonym przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek.

Samiec został wypuszczony w lasach Nadleśnictwa Nurzec, natomiast samica została przekazana do Białowieskiego Parku Narodowego. Wilki odzyskiwały siły i zdrowie w ośrodku rehabilitacji zwierząt w Napromku. Były objęte stałą opieką weterynaryjną, a kamery umieszczone w wolierze, w której przebywały umożliwiały pełną obserwację ich zachowania.

Wypuszczenie wilków na wolność było skomplikowaną i czasochłonną akcją. Zwierzęta trzeba było uśpić na czas transportu. Podczas całej podróży ich stan był monitorowany przez weterynarza. Wszystkie działania się powiodły i wilk Nuko przemierza już leśne ostępy, a Harda bezpiecznie przebywa w Białowieskim Parku Narodowym.

Przypomnijmy, że Nuko został znaleziony 10 października br. przy jednej z lokalnych dróg przez leśniczego leśnictwa Koterka na terenie Nadleśnictwa Nurzec. Wilk miał zranioną i uszkodzoną łapę, został prawdopodobnie potrącony przez samochód. Na szczęście otrzymał fachową pomoc udzieloną przez Panią weterynarz, która na co dzień współpracuje z ośrodkiem rehabilitacji dzikich ptaków i ssaków „Przytulisko” w Nadleśnictwie Krynki. Po tym jak jego stan się ustabilizował został przewieziony do Napromka. Tam w specjalistycznej wolierze przechodził rehabilitację, po której możliwe było przywrócenie go do środowiska naturalnego.

Natomiast wilczyca Harda trafiła do Napromka w listopadzie 2017 roku po tym jak została przyprowadzona do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku na smyczy przez mężczyznę, który twierdził, że biegała po ulicy. Na początku trafiła do prowadzonego przez leśników ośrodka rehabilitacji w Krynkach, skąd po kilku dniach przewieziono ją do Napromka. W marcu 2018 roku wilczyca wraz z wilkiem Miko została wypuszczona w okolicach Solca Kujawskiego. Niestety po kilku dniach trzeba było ją odłowić i wróciła do ośrodka rehabilitacji zwierząt. W piątek trafiła z powrotem w swoje rodzinne strony, do Białowieskiego Parku Narodowego.


Przyjdź i wytnij sam choinkę!

Pod tym hasłem zachęcamy do tego by samodzielnie wybrać i wyciąć sobie choinkę. Będzie to możliwe już od 10 grudnia w Gospodarstwie Szkółkarskim Mielno prowadzonym przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek.

Jak do nas dotrzeć? Nic prostszego. Jadąc od Olsztynka należy kierować się na Warszawę, a na węźle w Pawłowie skręcić na Lubawę. Następnie po przejechaniu około 5 km trzeba przed lasem skręcić w prawo. I z tego miejsca już tylko niecały kilometr dzieli nas od szkółki.

Po dotarciu na miejsce warto skontaktować się z leśniczym Panem Patrykiem Głuszkiem tel. 666 816 314 lub podleśniczym Panem Michałem Purzyckim tel. 501 461 230 - wskażą dokładną lokalizację plantacji choinkowej i przekażą potrzebne narzędzia.

W tym roku w sprzedaży mamy tylko świerki, a cena za drzewko do 2,5 metra wysokości to 26 zł brutto.

Zachęcamy do nabywania choinek ze sprawdzonego źródła. Niestety zdarza się, że drzewka sprzedawane na bazarach są kradzione. Poza tym nasze świerki nie są pryskane żadnymi preparatami. Pachną tylko lasem. Przy samodzielnej wycince wiadomo też dokładnie kiedy dane drzewko zostało pozyskane, więc nie ma możliwości żeby igły opadły zaraz po Wigilii.

Zapraszamy! Zabierzcie rodziny i dobry humor.

O zaletach choinek naturalnych nad sztucznymi można by długo pisać. Przypomnijmy kilka najważniejszych faktów:

  1. Choinka z lasu – jest naturalna do jej produkcji nie są używane chemikalia.
  2. Gdy rośnie, produkuje tlen, pochłania dwutlenek węgla i służy zwierzętom.
  3. Szybko ulega naturalnemu rozkładowi i nie zanieczyszcza środowiska.
  4. Jej naturalne olejki eteryczne podkreślają świąteczną atmosferę.
  5. Choinkę w doniczce można posadzić w ogrodzie.
  6. Jest znacznie tańsza niż sztuczna.

 

 


Magia dawnych świąt. Rodzinne spotkania bożonarodzeniowe w skansenie

8 grudnia Nadleśnictwo Olsztynek uczestniczyło w imprezie zatytułowanej „Magia dawnych świąt” zorganizowanej przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Podczas wydarzenia przedstawiliśmy odwiedzającym zasady dokarmiania ptaków w okresie zimy, opowiadaliśmy o  tym, jak poszczególne zwierzęta przygotowują się do przetrwania zimy, a także uczyliśmy jak odróżnić poszczególne gatunki drzew zimą, gdy nie posiadają ulistnienia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również nasza mobilna wystawa- Las w szkatułce, w której osoby w każdym wieku mogą znaleźć coś dla siebie i pogłębić swoją wiedzę na temat wody w lesie. Odwiedzające nas dzieci mogły pomalować drewniane zwierzęta oraz krążki, które następnie mogą im posłużyć do ozdoby świątecznego drzewka. Nie zabrakło także choinki, która udekorowana została naturalnymi ozdobami takimi jak suszone pomarańcze, szyszki sosnowe i świerkowe oraz drewniane krążki.


Ogłoszenie

Na podstawie Decyzji nr 42/2019 z 18.11.2019 r. Nadleśniczego Nadleśnictwa Olsztynek 27.12.2019 r. jest dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników Nadleśnictwa Olsztynek.

 

07.12.2019 r. (sobota) jest dniem pracującym w Nadleśnictwie Olsztynek.


Leśne cmentarze

Ukryte pośród drzew, położone z dala od szlaków, wiedzą o nich tylko leśnicy i okoliczni mieszkańcy, a mowa o leśnych cmentarzach i mogiłach. Na terenie Nadleśnictwa Olsztynek mamy ich kilkanaście.

Najbardziej znanym jest założony w drugiej połowie XIX wieku cmentarz ewangelicko-augsburski związany z wsią i majątkiem Zajączki. Centralną część cmentarza stanowi kaplica grobowa rodziny właścicieli majątku – Kramerów. Nad zdobionymi drzwiami znajduje się napis w języku niemieckim, pisany gotykiem, o treści: SELIG SIND DIE TOTEN DIE IN DEM HERREN STERBEN, co w języku polskim oznacza: „Błogosławieni są polegli, którzy zmarli w Bogu”. Cmentarz ma czytelny układ przestrzenny z dobrze zachowanymi oryginalnymi pomnikami nagrobnymi mieszkańców wsi.

Drugim największym miejscem pamięci na naszym terenie jest cmentarz z okresu I wojny światowej położony niedaleko Drwęcka. Zostało na nim pochowanych 183 żołnierzy armii niemieckiej, którzy polegli 28 sierpnia 1914 roku w walkach o wieś Dröbnitz. Cmentarz usytuowany jest około 400 metrów na południe od wsi, w sosnowym lesie, na zboczu wzniesienia. Położony jest na ośmiu tarasach, z czego siedem zajmują żołnierskie mogiły, a jeden pełni funkcję komunikacyjną. Mogiły otoczone są krawężnikami z kamieni polnych.

Oprócz cmentarzy w lasach spotykamy też pojedyncze groby. W leśnictwie Dylewo w ubiegłym roku odnowiliśmy mogiłę Karla Skulskiego, który był leśniczym na wspomnianym terenie. Został zabity 9 marca 1945 r. prawdopodobnie przez żołnierzy Armii Czerwonej. Jego grób otoczony jest przez bukowy las. Z kolei w tym roku uzyskaliśmy zgodę na prace konserwatorskie na cmentarzu z okresu I wojny światowej zlokalizowanym nieopodal wsi Swaderki. Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom pamięć o tych miejscach będzie trwać.

Czasami o śladach historii, grobach, mogiłach świadczy tylko roślinność. I tak w miejscach pochówków sadzono dawniej barwinek i bluszcz zwyczajny, czyli rośliny będące symbolem śmierci. Typowymi drzewami cmentarnymi były dęby symbol mocy i trwałości, lipy uznawane w tradycji wiejskiej jako święte, objawiające dobroć i głęboki spokój oraz cisy – o niezwykle twardym drewnie, które uosabiały przeciwieństwo kruchości ludzkiego życia. Przy grobach sadzono również brzozy, drzewa, które jak wierzono opłakiwały zmarłych, a symbolizowały dobroć i litość.

Wędrując przez lasy dobrze pamiętać o symbolice poszczególnych gatunków roślin. Bo znalezienie barwinka, czy bluszczu może świadczyć o jakimś miejscu pamięci.


Zdrowie wilka najważniejsze dla leśników

Szybka reakcja leśników i współpraca pomiędzy Nadleśnictwami Nurzec, Krynki i Olsztynek pozwoliła uratować wilka potrąconego przez samochód.

 Został znaleziony 10 października przy jednej z lokalnych dróg przez leśniczego leśnictwa Koterka z Nadleśnictwa Nurzec. Miał zranioną i uszkodzoną łapę. Na szczęście otrzymał fachową pomoc udzieloną przez Panią weterynarz, która na co dzień współpracuje z Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt w Krynkach. Tam również przebywał i nabierał sił przed transportem do Napromka.

Stabilny stan wilka umożliwił przewiezienie go wczoraj do ośrodka prowadzonego przez leśników z Olsztynka. Samiec będzie rehabilitowany w specjalistycznej dużej zagrodzie, wybudowanej specjalnie do rekonwalescencji tych drapieżników. Objęty jest stałą opieką weterynaryjną.

Wilk dobrze zniósł drogę z Krynek do Napromka. Utyka na prawą nogę, ale porusza się po wolierze i pobiera pokarm. Liczymy, że w przeciągu kilku miesięcy wróci do swojego naturalnego środowiska  – informuje leśniczy Lech Serwotka, opiekun ośrodka w Napromku.

Przypomnijmy, że wilki są objęte ścisłą ochroną. Obecnie krajowa populacja tego drapieżnika, jak wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego, jest szacowana na ok. 2,3 tys. osobników.