Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Tajemnicza sieć

Tajemnicza sieć

Czerwiec to czas, kiedy na przydrożnych czy rosnących na skraju lasu krzewach, możemy zaobserwować fascynujące zjawisko pokrycia całych roślin „pajęczymi” nićmi tworzącymi swoiste namioty. Nie jest to efektem pracy pająków, lecz oprzęd gąsienic niepozornego motyla namiotnika.

Wczesną wiosną po wykluciu z jaj gąsienice rozpoczynają intensywne żerowanie, wgryzając się w pąki drzew i minując blaszki młodych liści. Ich żerowanie trawa przez cały okres kwitnienia krzewów, gdy wierzchołek jednego pędu zostanie dokładnie objedzony, gąsienice przenoszą się na następny, w tym samym czasie pokrywając luźnym oprzędem kolejne gałęzie. W miarę wzrostu zwiększa się ich zapotrzebowanie na pokarm, a tym samym i tempo objadania pędów. Tak powstały ogromny wspólny oprzęd chroni gąsienice przed wiatrem i deszczem.
Następnie rozpoczyna się najbardziej spektakularny etap ich życia. Gąsienice kończą objadanie się liśćmi i zaczynają gromadzić się w środkowej części oprzędu, tworząc kokony.  Poczwarki osłonięte kokonem i pokryte dodatkowymi warstwami oprzędu są dobrze zabezpieczone przed atakiem owadów pasożytniczych. Po około 14 dniach przepoczwarzają się w białe motyle.
Gąsienice żerują gromadnie m.in. na trzmielinach i kruszynach. Mogą spowodować tzw. gołożer, czyli ogołocenie krzewów ze wszystkich liści.