Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

nietypowe nasadzenie

nietypowe nasadzenie

Wiosna to intensywny czas sadzenia lasów, lecz nie sadzonki sosny ani dębu czy modrzewia, lecz „nietypowo” 200 sztuk sadzonek cisa pospolitego (Taxus baccata) zostało posadzonych w minioną sobotę (23.04) w Leśnictwie Mielno Nadleśnictwa Olsztynek przez członków Koła Łowieckiego Batalion i pracowników Nadleśnictwa Olsztynek.

Cis pospolity jest gatunkiem chronionym, dlatego przed podjętym działaniem niezbędne było uzyskanie zezwolenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na wykonanie czynności zabronionych w stosunku do gatunku roślin objętych ochroną.
Sadzonki cisa pospolitego zostały wyhodowane w szkółce leśnej Nadleśnictwa Rokita (RDLP w Szczecinie) z nasion zebranych w Rezerwacie „Cisy Rokickie”. Nadleśnictwo Olsztynek łącznie zakupiło 1000 szt. sadzonek, które już wkrótce będą posadzona również na terenie Leśnictwa: Gibała, Tymawa, Napromek i Samin. Najstarszy cis rośnie w Henrykowie Lubańskim, jego wiek szacuje sie na około 1300 lat!

Podjęte działania mają na celu odtwarzanie populacji cisa pospolitego - cennego i rodzimego gatunku polskich lasów, wzbogacanie różnorodności biologicznej, prowadzenie działań ochronnych oraz promowanie cisa jako gatunku o dużym znaczeniu kulturowym (cis pospolity jako pierwszy gatunek w Polsce, w 1423 r. przez Władysława Jagiełło został objęty ochroną).