Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Najpierw Dni SGGW, a potem Święto Niezapominajki

Najpierw Dni SGGW, a potem Święto Niezapominajki

To był pracowity weekend dla leśników z Nadleśnictwa Olsztynek. „Las w szkatułce” gościł na Dniach SGGW w Warszawie i Ogólnopolskim Święcie Polskiej Niezapominajki w podradomskiej Jedlni.

„Las w szkatułce"  wzbogacił stoisko Wydziału Technologii Drewna podczas pikniku z okazji święta najstarszej w Polsce uczelni rolniczej.

Dni SGGW były okazją do zaprezentowania osiągnięć i możliwości poszczególnych Wydziałów uczelni. To również dobry sposób na poszerzenie wiedzy i poznanie nowych rzeczy. Podczas tego wielkiego pikniku uczelnia otwiera swoje bramy dla mieszkańców Warszawy.

W tym roku „Las w szkatułce" został zaproszony przez Wydział Technologii Drewna. Dlaczego? Bo tam gdzie mowa o drewnie nie może zabraknąć leśników. To leśnicy hodują drzewa i dbają o zrównoważone użytkowanie zasobów leśnych. Ze względu na tematykę ekspozycji – woda w lesie, najsilniej eksponowaliśmy gatunki z największym zapotrzebowaniem na wodę czyli olchę i jesiona.

W wywiadach radiowych podkreślaliśmy, że tak lubianego przez konsumentów drewna jesionowego może zabraknąć na skutek masowego zamierania jesionów w związku z deficytem wody.

Duże zainteresowanie odwiedzający budziły kuliste próbki drewna. Drewniane kule pokazują różnorodność faktury, barwy, rysunku poszczególnych gatunków drewna. Przekonywaliśmy, że rodzime drewno jest równie atrakcyjne jak gatunki egzotyczne. Chcąc żyć ekologicznie sięgajmy po certyfikowane drewno z Lasów Państwowych.

 

W leśnym ośrodku edukacyjnym Nadleśnictwa Radom w Jedlni-Letnisku pobłękitniało od niezapominajek oraz błękitnych koszulek dzieciaków. Plenerowe Święto Polskiej Niezapominajki zainicjowane przez redaktora Andrzeja Zalewskiego to okazja do świetnej zabawy na świeżym powietrzu oraz zajęć i pokazów przyrodniczych. Nasz odnowiony i wzbogacony w dodatkowe interaktywne elementy Mobilny Punkt Edukacji Przyrodniczej z kącikiem gier i zabaw przyciągnął tłumy. Zainteresowanie nie osłabło nawet podczas koncertu zespołu Varius Manx.

Mobilny Punkt odwiedziła również europosłanka Julia Pitera – jedna z gości honorowych. Pani Pitera z uznaniem wypowiedziała się o interaktywnej ekspozycji olsztyneckich leśników oraz kluczowej roli leśników w edukacji przyrodniczej.  -Jestem zaskoczona profesjonalizmem i prawdziwie europejskim poziomem ekspozycji – powiedziała europarlamentarzystka Julia Pitera. - Nieodpłatne zajęcia przyrodnicze prowadzone przez leśników to ogromne wsparcie dla polskich szkół. Panią Piterę szczególnie zainteresowały małe zwierzęta zamieszkujące mokradła. - Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że istnieje takie stworzenie jak rzęsorek rzeczek – przyznała eurodeputowana. Bardzo cieszymy się, że „Las w szkatułce" pomaga odkrywać na nowo radość i zadziwienie rodzimą przyrodą.

Wizyta w Nadleśnictwie Radom była też doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz czerpania inspiracji do realizacji nowych projektów edukacyjnych.