Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Doświadczenie zdobywa się latami

Doświadczenie zdobywa się latami

Uroczyste zakończenie pracy leśnika, szkółkarza z 35-letnim doświadczeniem w hodowli sadzonek to powód do spotkania załogi i podziękowania za wkład pracy oraz budowanie dobrej atmosfery w zespole.

To za sprawą leśniczego szkółkarza możemy sadzić nowy las. Cenne doświadczenie w tej pracy zdobywa się latami. Tego nie da nauczyć się z podręczników nauk leśnych ! Na szczęcie część wiedzy można przekazać swoim następcom. Praca na leśnej szkółce wymaga od leśnika wyjątkowych umiejętności! Tutaj potrzebna jest cierpliwość, precyzja, umiejętność przewidywania oraz pełna gotowość do szybkich reakcji. Szkółkarz musi być czujny bo nigdy nie wiadomo czy wiosna nie zaskoczy nocnym przymrozkiem czy mocne wiosenne słońce nie poparzy delikatnej tkanki kiełkujących siewek.

W piątek 16 marca 2018 na emeryturę odszedł Pan Zygmunt Kurs. Podczas wielu lat pracy WYHODOWAŁ PONAD 100 MILIONÓW MŁODYCH DRZEWEK, KTÓRE TRAFIŁY DO LASU.

Droga zawodowa związana z Lasami Państwowymi pana Zygmunt Kursa rozpoczęła się 01.09.1971 r. gdzie po skończonej nauce w Technikum leśnym w Tucholi odbył praktyki w Nadleśnictwie Stębark. Po zlikwidowaniu Nadleśnictwa został przeniesiony do Nadleśnictwa Olsztynek, gdzie od 01.03.1972 r. pełnił funkcje podleśniczego rewirowego w leśnictwach Tymawa, Marózek, Warlity01.05.1983 r. Pan Zygmunt Kurs został powołany na stanowisko Leśniczego do spraw szkółkarstwa.

Przez 35 lat nieprzerwanej pracy na szkółce leśnej Pan Zygmunt Kurs wykazywał się wielkim zaangażowaniem w prowadzeniu szkółki leśnej. Z sukcesami zajmował się wegetatywnym rozmnażaniem ozdobnego materiału szkółkarskiego i opracował nowatorską metodę przygotowania żołędzi do siewu. Za osiągnięcia zawodowe i zaangażowanie w pracę Zygmunt Kurs został uhonorowany wręczonym przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Mariusza Orzechowskiego tradycyjnym leśnym odznaczeniem czyli Kordelasem Leśnika Polskiego.

Symboliczne klucze do Gospodarstwa Szkółkarskiego otrzymał leśniczy Patryk Głuszek. Mamy nadzieję, że z powodzeniem będzie kontynuował produkcję sadzonek na tak wysokim poziomie.