Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

4 miliony w 4 tygodnie

4 miliony w 4 tygodnie

Dystrybucja sadzonek w Leśnym Gospodarstwie Szkółkarskim Mielno Nadleśnictwa Olsztynek ruszyła pełną parą. To właśnie stąd przez najbliższe 4 tygodnie wyjedzie do nadleśnictw z obszaru Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie około 4 000 000 sadzonek drzew głównie takich gatunków jak sosna, świerk, modrzew.

Dystrybucja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym (z bryłką ziemi) wymaga sprawnej logistyki i odbywa się na 2 sposoby:
-  w kontenerach - Sadzonki drzew hodowane są kontenerach (kasetach). Kontenery trafiają na specjalne stelaże, następnie przy użyciu wózków widłowych ładowane są na auta transportowe. Każde z nich może pomieścić około 50 tys. sadzonek.
Dodatkowo przed podróżą podłoże sadzonek zostaje odpowiednio nawilżone, by w ten sposób zapewnić sadzonce optymalne warunki do wzrostu po posadzeniu jej w miejscu docelowym.

Na zdjęciu załadunek kontenerów z sadzonkami sosny na metalowe stelaże /fot.Iwona Jóźwicka
- w kartonach - Jesienią sadzonki po wyjęciu z kontenerów są wysortowane i przechowywane w chłodni w specjalnie do tego przystosowanych kartonach, odpowiednio oznakowane i opisane ze względu na region ich pochodzenia. Kartony doskonale zabezpieczają bryłkę korzeniową przed utratą wilgoci, ułatwiają jednoczesny transport dużych ilości sadzonek, pomagają w szybkim załadunku i rozładunku oraz wygodnym transportowaniu sadzonek na powierzchnię sadzenia. Np. w  kartonie przeznaczonym na sadzonki sosny, mieści się 90 szt. drzewek, a na naczepę auta transportowego można załadować do 100 tys. sadzonek.
Oprócz szkółki kontenerowej istotną rolę w hodowli sadzonek odgrywa również szkółka polowa.

Na zdjęciu pokowanie sadzonek sosny do specjalnych kartonów /fot. Iwona Jóźwicka


- sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym. Sadzonki pochodzące z hodowli w gruncie na szkółce polowej są wyorywane ciągnikiem, pakowane przez pracowników w pęczki po 100 szt. i odpowiednio zabezpieczane przed dalszym transportem.
 

Etap hodowli od nasionka do sadzonki na szkółce leśnej dobiegł końca. Pakowanie i transport to ostatni moment pobytu sadzonek na szkółce. Dalsze życie będą kontynuowały posadzone na gruntach leśnych, tworząc kolejne pokolenie lasu.